Siyaset Yeşiller, Hıristiyan Demokratları yakaladı: Almanya'da “yeni büyük koalisyon” mu?  

Yeşiller, Hıristiyan Demokratları yakaladı: Almanya’da “yeni büyük koalisyon” mu?  

Almanya'da inanılmaz şeyler oluyor. Yeşiller Partisi'nin bugün seçim yapılsa sandıktan birinci parti olarak çıkma ve başbakanlık görevini üstlenme şansı büyük. Sosyal demokrasinin erimesi durdurulamıyor. Yeşiller, artık kitle partisi. 

Sosyal demokrasinin sir türlü durdurulamaz çözülüşü Hıristiyan demokrat partiler CDU ile CSU’yu da aşağı çekmeye başlayınca, Avrupa’nın en zengin ülkesinde yeni hükümet senaryoları gündeme gelmeye başladı. Son kamuoyu yoklamaları, bugün seçim olsa, Yeşiller Partisi’nin sandıktan birinci parti olarak çıkma olasılığının iyice büyüdüğünü gösterdi. Bu arada aşığı sağ olarak etiketlenen ve neofaşist sinyaller yaymaktan hiç çekinmeyen parti “Almanya için Alternatif” (AfD) de ülkenin üçüncü büyük siyasi gücü konumunda olduğunu yeniden kanıtladı.  

Dış ticarette ve bütçede verdiği rekor fazlalarla dünya şampiyonluğunu kimseye bırakmaya niyeti olmadığını ilan eden Federal Almanya’da, siyaset sahnesi beklenmedik gelişmelerle sarsılıyor. Ekonomideki fazlaların yoksul katmanlara yansımaması, özellikle alt gelir gruplarının yabancı sığınmacılara “hiç yorulmadan elimizdekilere konmaya kararlı otlakçılar” gözüyle bakmasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle aşırı sağdaki AfD’nin gerilemeyeceği düşünülüyor.

ALMANYA’NIN EĞİLİMİ: YEŞİL BAŞBAKAN? 

Alman Birinci Kanalı ARD için “DeutschlandTrend” başlığı altında hazırlanan ve ülkedeki en son siyasal eğilimleri açımlayan beni bir kamuoyu araştırması, bugün seçim yapılsa, sandıktan birinci parti olarak Yeşiller Partisi’nin çıkabileceğini gösterdi. Sola eğilimli kuruluş ilkelerine tamamen sırtını dönen ve bu sayede kitle partisi olabildiğini düşünen kadroların yönetimindeki Yeşiller’in, bugün seçim olsa Hıristiyan Demokratlar (CDU ve CSU) ile çekişeceği anlaşıldı.     

Yeşiller’in, en az Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU ile Bavyera’daki Hıristiyan demokratların partisi CSU kadar oy toplayacağını saptayan son araştırmaya göre, Yeşiller ve Hıristiyan Demokratların oy oranları yüzde 26 oldu. Sosyal demokrat SPD’nin yüzde 12’lik bir oy oranıyla, aşırı sağın gerisinde kalacağı anlaşılırken, sağ popülist AfD’nin yüzde 14 ile ülkenin üçüncü büyük siyasi gücü konumunu sağlamlaştırdığı gözlendi. 

Bir zamanlar ülkenin en büyük partisi olan SPD’nin en fazla dördüncü siyasi güç olabileceği, liberal FDP’nin yüzde 8, Sol Parti’nin yüzde 7 civarında bir oy alacağı tahmin edildi. 

Araştırma, fikri sorulan yurttaşların yüzde 67’sinin Angela Merkel başbakanlığında sosyal demokratlarla birlikte kurulan “Büyük Koalisyon”un çalışmalarından memnun olmadıklarını da ortaya çıkardı. Almanya’nın üç doğu eyaletinde sonbaharda yapılacak yerel seçimlerde özellikle AfD’nin ilk sırada çıkması, SPD’deki gerilemenin ise sürmesi bekleniyor. 

HALKWEB-BERLİN 

Foto: Bündnis 90-Die Grünen / commons.wikimedia.org

Popüler Haberler

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd