Siyaset Yeşil milletvekili Cemal Bozoğlu: “Irkçılar durumu daha da zorlaştırıyor”

Yeşil milletvekili Cemal Bozoğlu: “Irkçılar durumu daha da zorlaştırıyor”

Almanya’da 49 yaşındaki bir itfaiyecinin öldürülmesi göçmen tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Irkçılar olayı sosyal medyaya taşıyarak nefret kusarken, Yeşiller milletvekili Cemal Bozoğlu radikal sağcıların her olayı fırsata çevirme hırsına dikkat çekti.

Augsburg kentinde geçen cuma akşamı eşleriyle birlikte Noel pazarından dönen iki kişi, bir grup genç ile karşılaştı. Çıkan tartışma sonrası gençlerden birinin başına vurmasıyla adamlardan biri hayatını kaybetti. Ölen kişinin 49 yaşındaki bir itfaiyeci ve saldırganların göçmen kökenli olması (biri İtalyan 7 çifte vatandaş -Türk / Alman) olayın korkunç boyutlarını da aşıp, sosyal medyada ve kamuoyunda nefret paylaşımlarına neden oldu.

Son yıllarda işlenen suçların ardında mültecilerin veya göçmenlerin olduğu vurgusu ve şiddetin etnik kökenle ilişkilendirilmesi toplumsal yaşamı zorlaştırırken, konuyla ilgili olarak Bavyera Eyalet Meclisi’nin Birlik’90/Yeşiller Partisi milletvekili Cemal Bozoğlu da Köln Radyosu’nun (WDR-Cosmo) sorularını yanıtladı.

SİYASİ MALZEME YAPILIYOR

Yeşil politikacı Cemal Bozoğlu, olayın gürültü üzerine başladığını tahmin ettiklerini söylerken, polis ve savcılık tanık ifadelerinin devam etmesi gerekçesi ile detaylı bilgi vermekten kaçındı. Cemal Bozoğlu, olayda göçmen köken vurgusu ve yabancı düşmanı paylaşımlar ile olay yerine ırkçıların çiçek bırakmasına işaret ederek, “Yine de tüm bunlar toplumda karşılığını bulmuyor. Fakat bu olay hepimizi üzdü. Tehlikeli gelişme ise aşırı sağcıların, ırkçı rüzgârın güçlenmesi. Yabancı düşmanlarının bu tür olayları siyasete malzeme etmesi ise durumu zorlaştırıyor. Bu tür olaylardan kendilerine siyasi pay çıkarmaları, sorunları çözülemez hale getiriyor” dedi.

Öte yandan Augsburg Kriminal Dairesi’nden Gerhard Zindel, “Göçmen kökenli olsa da hepsi Augsburg’da doğmuş ve büyümüş” ifadeleriyle Almanya içi bir olayla karşı karşıyla olunduğuna dikkat çekti. Ancak bu tür açıklamalara rağmen göçmen kökenlerin ön plana çıkmasında, olaydan sonra başlayan ırkçı ve nefret paylaşımların etkili olduğu düşünülüyor.

Bavyera eyalet Başbakanı Markus Söder de olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, suçun arttığı kentlerde alınması gereken tedbirleri bakanlar kuruluna taşıyacağına dikkat çekti.

HALKWEB – AUGSBURG

Kaynak:https://www1.wdr.de/radio/cosmo/programm/sendungen/koeln-radyosu/aktuelles/itfaiyecinin-olumu-gocmen-tartis-masi-baslatti-100.html

 

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.

Hüsnü Atasoy ve fotoğraf sanatı: Gerçek hazine dünyanın sokaklarında (2)

Adanmışlık! Evet, budur fotoğrafçıyı anlatan sözcük: Adanmışlık! Kendini fotoğrafa adamıştır fotoğrafçı. Fotoğrafa adanmışlık sadece elde kamera gün boyu sokaklarda dolanmaktan ibaret değildir bana göre. Fotoğrafını izlenir kılan altyapı donanımı için kendini geliştirebilmeli, yatırım yapmalı beyninin, yüreğinin içine.”

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd