Siyaset Yeni bir ilk: Hannover'e Türk kökenli belediye başkanı

Yeni bir ilk: Hannover’e Türk kökenli belediye başkanı

Almanya'nın bazı küçük belediyelerini Almanyalı Türkler yönetiyor. Ancak ilk defa bir eyaletin başkent seçimlerini bir Türk kazandı. Bu öyle bir zafer ki, Almanya'nın büyük şehirlerinden Hannover’deki 73 yıllık SPD yönetimine de son vermiş oldu.

10 Kasım pazar günü Almanya tarihinde bir ilk yaşandı. Hannover Büyükşehir Belediyesi seçimlerini Türk kökenli Belit Onay kazandı. Hannover, Almanya’nın en önemli eyaletlerinden Aşağı Saksonya’nın (Niedersachsen) başkenti. Hannover seçimleri ile daha da önem kazanıyor.

Almanya’nın Aşağı Saksonya (Niedersachsen) eyaletinin başkenti Hannover’de yapılan seçimlerde ilk tur 27 Ekim’de tamamlanmış, Yeşiller Partisi adayı Belit Onay sandıklardan birinci çıkmıştı. İkinci tur 10 Kasım’da tamamlandı. Sandıklardan çıkan sonuçlara göre Hannover’in yeni belediye başkanı Türk kökenli Belit Onay oldu.

Birlik 90 / Yeşiller Partisi adayı Belit Onay, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) desteklediği bağımsız aday Eckhard Scholz’a karşı oyların yüzde 52,9’unu alarak başkan seçildi. CDU’nun adayı Eckhard Scholz ise oyların yüzde 47,1’ini aldı.

Hannover 73 yıldır Sosyal Demokrat Partili (SPD) başkanlar tarafından yönetiliyor. Bu Almanyalı Türkler için bir ilk olduğu kadar Birlik 90/Yeşiller içinde tarihi bir zafer anlamına geliyor.

Resmi seçim sonuçları 14 Kasım’da duyurulacak ve gerekli prosedürlerin tamamlanması ile birlikte Belit Onay Hannover Belediyesinin yönetmeye başlayacak. Yabancı karşıtı AfD’nin oylarını arttığı günlerde Türk kökenli Belit Onay’ın seçim zaferi çok önemli

Belit Onay, seçim sonuçlarının duyurulmasının ardından destekçilerine teşekkür etti ve bir basın açıklaması yaptı. Almanya eyalet seçimlerinde AfD’nin oylarını arttırdığına dikkat çeken Onay, “Kira, konut gibi sosyal sıkıntılara uygun cevaplar bulduğumuzu düşünüyorum. AfD’nin yükselişte olduğu bir dönemde böyle bir başarı önemli. Hannover çok kültürlü yapıya sahip bir yer. Yeşiller’in çevre ve sosyal konulara yönelik politikalarında son yıllarda olumlu tepkiler alıyor. Hannover’de iyi çalışan bir ekibimiz var” dedi.

BELİT ONAY KİM?

Hannover Belediye Başkanı seçilen Belit Onay, İstanbul kökenli bir Türk’tür. 1981 yılında Almanya’nın Goslar kentinde doğdu. Onay ailesi 70’li yıllarda İstanbul’dan Almanya’ya göç etti. Belit Onay kendisini liberal bir Müslüman olarak adlandırıyor. Nazilerin Türklere yönelik Solingen faciası sonrası Türklere karşı artan ırkçı saldırılar sonrası ailesi Türkiye’ye dönmeyi düşündü. Ancak daha sonra bu düşünceleri gerçekleşmedi. Belit Onay ise başarılı eğitim hayatına devam etti.

2000 yılında lise eğitimini tamamlayan Onay, Hannover Üniversitesi’ne devam etti ve burada 2008 yılında hukuk bölümünü bitirdi. 2009 yılında ise Heinrich Böll Vakfı’ndan aldığı bursla Bremen Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doktoraya başladı. Evli ve bir çocuk babası olan Belit Onay, yaşamını Hannover’de sürdürüyor.

HALKWEB – KAMİL İLBEYİ

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karaca’nın telefon görüşmelerini izinsiz olarak kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adını kullanarak faaliyetlerini sürdüren ATFF’nin ses kaydı skandalı ile ilgili HALKWEB olarak bilgilendirdiğimiz TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ise şu ana kadar herhangi bir ihtar gelmemesi de dikkati çekti.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd