Siyaset Yemin ettiler: “Faşizmi yıkmak, savaşa son vermek hedefimizdir”

Yemin ettiler: “Faşizmi yıkmak, savaşa son vermek hedefimizdir”

Federal Almanya’nın birçok kentinde İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ve Nazi İmparatorluğu’nun yıkılışının 75’inci yıldönümünde çeşitli etkinlikler ve eylemler düzenlendi.

Sosyalizm ve demokrasi güçlerinin faşist cepheyi yenilgiye uğrattıkları, özgürlük ve zafer günü dolayısıyla Stuttgart kentindeki etkinlik için 30 kurum halka çağrıda bulundu.

Direniş sembolü olan anıtın önünde gerçekleşen etkinlik “Die Moorsoldaten” (Bataklık Askerleriyiz Biz) şarkısıyla başladı. Ünlü besteci Hanns Eisler tarafından bestelenen şarkı toplama kamplarında ve direnişin olduğu her yerde söylenerek dilden dile dolaştı ve günümüze ulaştı. Nazi Döneminde Baskı Uğrayanlar Birliği  (VVN) adına bir konuşma yapan Dieter Lachenmayer faşizmin insanlık için hâlâ tehlike oluşturmaya devam ettiğini belirtti ve birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaparak bugünün resmi tatil olarak kabul edilmesini talep etti.

BUCHENWALD YEMİNİ

“Savaşa ve faşizme karşı direnişte gösterilen kahramanlıklar ve yaşananlar insanlık var oldukça unutulmaz. Faşizm ve savaş bir daha asla” çağrısıyla devam eden programda mikrofonda Buchenwald yemini okundu:

‘’Yoldaşlar bizler faşizm canavarına karşı mücadelede tutsak edilen (Sovyet, Fransız, Polonya, Çekoslovakya, Hollanda, Avusturya, Belçika) uluslararası direnişçiler olarak faşizmi yıkmak savaşa son vermek hedefimizdir. Katledilen yoldaşlarımıza ve insanlığa borcumuz budur. Zafer bizim olmalı.”

 

Ardından hep birlikte direniş şarkıları okundu. Lilo Hermann Kültür Merkezi’nden bir genç kısa konuşma yaparak mültecilere yönelik insanlık dışı önlemlere işaret etti ve Almanya’nın durmak bilmeyen silah üretimi ve ticaretini protesto etti.

Öte yandan koronavirüs salgını nedeniyle katılımcılar maske takarak 1,5 metre koruma mesafesine dikkat ettiler. 300 kişinin katıldığı 8 Mayıs kutlama etkinliği katılımcıların büyük bir saygı içinde ellerindeki, karanfil ve gülleri anıtın önüne özenle bırakmalarıyla devam etti. Zafer günü etkinliği ırkçılığa ve savaşa karşı mücadelede dayanışmayı güçlendirme çağrısıyla son buldu.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

Popüler Haberler

Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıktı: “Bu kadar kötü olduklarını tahmin etmiyorduk“

İlk kez bir Alman siyasetçiye hakaret davası açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının başvurusu üzerine Yeşil politikacı Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Eski milletvekili Kılıç kararı “siyasi” ve “kötü” olarak niteledi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Muhalif Türk kadın yazarlar Avrupa’nın ilgi odağı

Türkçenin önde gelen kadın yazarlarından ve Türkiye'deki baskılar nedeniyle Avrupa'ya yerleşen Aslı Erdoğan ile Ece Temelkuran, Almanca konuşulan dünyanın en büyük yayınevlerinde art arda yayımlanan yeni kitaplarıyla hem okurların hem de medyanın gündeminden düşmüyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd