Siyaset Yemin ettiler: “Faşizmi yıkmak, savaşa son vermek hedefimizdir”

Yemin ettiler: “Faşizmi yıkmak, savaşa son vermek hedefimizdir”

Federal Almanya’nın birçok kentinde İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ve Nazi İmparatorluğu’nun yıkılışının 75’inci yıldönümünde çeşitli etkinlikler ve eylemler düzenlendi.

Sosyalizm ve demokrasi güçlerinin faşist cepheyi yenilgiye uğrattıkları, özgürlük ve zafer günü dolayısıyla Stuttgart kentindeki etkinlik için 30 kurum halka çağrıda bulundu.

Direniş sembolü olan anıtın önünde gerçekleşen etkinlik “Die Moorsoldaten” (Bataklık Askerleriyiz Biz) şarkısıyla başladı. Ünlü besteci Hanns Eisler tarafından bestelenen şarkı toplama kamplarında ve direnişin olduğu her yerde söylenerek dilden dile dolaştı ve günümüze ulaştı. Nazi Döneminde Baskı Uğrayanlar Birliği  (VVN) adına bir konuşma yapan Dieter Lachenmayer faşizmin insanlık için hâlâ tehlike oluşturmaya devam ettiğini belirtti ve birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaparak bugünün resmi tatil olarak kabul edilmesini talep etti.

BUCHENWALD YEMİNİ

“Savaşa ve faşizme karşı direnişte gösterilen kahramanlıklar ve yaşananlar insanlık var oldukça unutulmaz. Faşizm ve savaş bir daha asla” çağrısıyla devam eden programda mikrofonda Buchenwald yemini okundu:

‘’Yoldaşlar bizler faşizm canavarına karşı mücadelede tutsak edilen (Sovyet, Fransız, Polonya, Çekoslovakya, Hollanda, Avusturya, Belçika) uluslararası direnişçiler olarak faşizmi yıkmak savaşa son vermek hedefimizdir. Katledilen yoldaşlarımıza ve insanlığa borcumuz budur. Zafer bizim olmalı.”

 

Ardından hep birlikte direniş şarkıları okundu. Lilo Hermann Kültür Merkezi’nden bir genç kısa konuşma yaparak mültecilere yönelik insanlık dışı önlemlere işaret etti ve Almanya’nın durmak bilmeyen silah üretimi ve ticaretini protesto etti.

Öte yandan koronavirüs salgını nedeniyle katılımcılar maske takarak 1,5 metre koruma mesafesine dikkat ettiler. 300 kişinin katıldığı 8 Mayıs kutlama etkinliği katılımcıların büyük bir saygı içinde ellerindeki, karanfil ve gülleri anıtın önüne özenle bırakmalarıyla devam etti. Zafer günü etkinliği ırkçılığa ve savaşa karşı mücadelede dayanışmayı güçlendirme çağrısıyla son buldu.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd