Siyaset Erbaş nefret saçtı, Almanya’da DİTİB’in bileti kesildi

Erbaş nefret saçtı, Almanya’da DİTİB’in bileti kesildi

Vatandaşın vergisiyle vatandaşa hakaret eden, nefret saçan bir kamu kuruluşu olan Diyanet İşleri’nin başındaki isim Ali Erbaş’ı anlamak lazım.

Türkiye’de haksızlıklara, hukuksuzluklara, ayrımcılığa, adil olmayan, ötekileştirici sisteme bakarak fikir yürütmüş olmalı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu da unutmuş olmalı.

Konuylu ilgili Avrupa’dan da tepkileri ölçen ABC gazetesi yazarlarından Mehmet Tanlı gazetecilerden, sivil toplum örgütleri liderlerinden, vatandaşlardan görüş istedi. Mehmet arkadaşa yazdığım metni buradan da paylaşmak istiyorum:

Bilimden, akıldan uzak eğitim, birçok alanda neredeyse şeriat kanunlarının işlediği bu düzende kendini Şeyhüislam mertebesinde sanmış olabilir. Ancak şu bir gerçek ki, Türkiye’nin hâlâ bir anayasası vardır. Hukuk sistemini istedikleri kadar eğip büksünler. Bu böyledir ve bu yasalara göre her vatandaş eşittir. Erbaş nefret suçu işlemiştir. Halkı kin ve düşmanlığa sevk etmiştir, homoseksüelleri hedef göstermiştir.

Türkiye’deki Onur Yürüyüşlerinin son yıllarda başına gelenleri de anımsarsak aslında şaşırmamak gerekiyor ne yazık ki. Elbette Ali Erbaş’ın nefret saçan son söylemi bir kez daha Türkiye’deki eşcinsellerin baskı altındaki, hakaretlerin merkezindeki, dışlayıcı bakışın hedefindeki durumunu da gözler önüne sermiştir.

Ancak bu şekilde sadece Türkiye’deki demokratik ve özgürlükçü kuruluşlardan ve siyasetçilerden tepki almıyorlar. Avrupa kamuoyu da ne yazık ki Diyanet’in eşcinsel nefretini konuşuyor. Eşcinsel evliliklere yasalarıyla onay vermiş Avrupa ülkelerinin siyaset sahnesinde de, devlet kademelerinde de heteroseksüel olmayan çok sayıda ismin görev yaptığı unutulmamalıdır.

Nitekim, Diyanet’in başındaki ismin, salgının hesabını eşcinsellere kesmesi Avrupa’daki örgütlenmelerinin yeniden büyüteç altına alınmasına yol açtı. Yani silah geri tepi tepti. Nefret suçu işleyen Erbaş ile projektörler, uzun süredir Almanya’da ciddi güven kaybı yaşayan ve bağımsızlığına kuşku ile bakılan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) yeniden çevrildi.
Erbaş’ın açıklamasının hemen ardından Almanya’nın Hessen eyaleti Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (DİTİB) ile İslam dersi konusunda yapılan işbirliğine gelecek eğitim yılından itibaren son verildiğini açıkladı örneğin.

Türkiye’de rüzgar esse Avrupa’da göçmenler açısından fırtına estiğini her zaman hatırda tutmakta yarar var.

Sözün kısası Erbaş’ı görevde olduğu süre boyunca “çocuk tecavüzcülerine, kadın düşmanlarına destek vermekle suçlayan, Erbaş’ın yakında halkı ‘ellerinde meşalelerle kadın yakmaya’ çağırabileceği” uyarısında bulunan Ankara Barosu’nun açıklamalarına buradan da tam destek. Doğru söze ne denir?”

IŞIN TOYMAZ- STUTTGART

 

 

Popüler Haberler

Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıktı: “Bu kadar kötü olduklarını tahmin etmiyorduk“

İlk kez bir Alman siyasetçiye hakaret davası açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının başvurusu üzerine Yeşil politikacı Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Eski milletvekili Kılıç kararı “siyasi” ve “kötü” olarak niteledi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Muhalif Türk kadın yazarlar Avrupa’nın ilgi odağı

Türkçenin önde gelen kadın yazarlarından ve Türkiye'deki baskılar nedeniyle Avrupa'ya yerleşen Aslı Erdoğan ile Ece Temelkuran, Almanca konuşulan dünyanın en büyük yayınevlerinde art arda yayımlanan yeni kitaplarıyla hem okurların hem de medyanın gündeminden düşmüyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd