Siyaset Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun yayınlattığı “Devlet laik nitelikte olmalı” başlıklı  broşürün yankıları sürüyor.

“Din ve vicdan özgürlüğü” başlığı altında, görselinde bir Alevi Dedesi’ne de yer verilen broşür nedeniyle Türkiye’de ortalık karışırken, İmamoğlu’na Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu üyelerinden destek geldi.

AP Alevi Dostluk Grubu açıklamasını imzalayan siyasetçiler arasında yer alan Avrupa Parlamentosu Sol Parti Milletvekili Özlem Alev Demirel ile İBB Başkanı İmamoğlu’yla dayanışma açıklamasını ve Türkiye ile Avrupa’daki Alevileirn durumunu konuştuk.

“İMAMOĞLU’NA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

– Türkiye’deki baskın siyaset bu broşürden neden bu kadar rahatsız oluyor?

ÖZLEM ALEV DEMİREL – Bu aslında tahammülsüzlüğün, eşitsizliğin  göstergesi. Bana kalırsa antidemokratik bir hareket. Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi bir inanç temsilcisinin yanında bir Alevi Dedesinin tasvirinin, yandaş medyada, Sayın İmamoğlu’na karşı bir protesto ve linç dalgası yaratmış olması kabul edilir bir durum değil.  Hükümet çevrelerinden ve bazı yandaş kuruluşlar tarafından yasal işlemler başlatılmış. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir Alevi Dedesi’nin tasvirine karşı Sayın İmamoğlu’nu sert eleştirdi. Sayın İmamoğlu’na yönelik karalama kampanyasını kınıyoruz. Türkiye’deki halen tanınma mücadelesi veren Alevi dostlarımızla dayanışma gösteriyoruz. İmamoğlu’na bu çalışmasından ve Alevileri takdirinden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu linç kampanyası Türkiye’de farklı dinlerin, mezheplerin eşitsizlikle karşı karşıya kaldığının bir göstergesi ne yazık ki.

“İKTİDAR KOLTUK KAYBETME KORKUSU YAŞIYOR”

-Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu olarak Başkan İmamoğlu ile  dayanışma içinde olduğunuzu bildiren açıklamaya yönelik size İBB’den ya da farklı merkezlerden dönüş oldu mu?

ÖZLEM ALEV DEMİREL – Son dönemde karizmatik bir siyasetçi olan İmamoğlu’na bir baskı söz konusuAslında Türkiye’de geniş kesimlere seslenebilen siyasetçiler, liderlere, muhaliflere ibir baskı söz konusu. Kemal Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş, Canan Kaftancıoğlu, Osman Kavala ve niceleri. Saymakla bitmiyor. Çok güçlü olan bir siyaset bu denli nefretle, göz korkutmayla muhalefete karşı gelmez. Bu İktidarın korkusunun göstergesi. İktidarın koltuk korkusunun göstergesi.

-AP Alevi Dostluk Grubu  Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Diplomasi Komisyonu öncülüğünde kuruldu. Alevilere yönelik Türkiye’nin politikalarını, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in yargılanmasını AP Alevi Dostluk Grubu nasıl değerlendiriyor? Bu noktadan da bakarak Türkiye’deki baskın siyasetin „Alevilere“ ve “Aleviliğe“ bakışı Avrupa Parlamentosu’nda nasıl bir hava yaratıyor?

ÖZLEM ALEV DEMİREL – Koronadan dolayı  Brüksel’de bir araya gelemiyoruz, şahsi buluşmalar olamıyor tabii. Dijital alanda bir araya gelebiliyoruz. Turgut Öker konusuna bakarsak, yargılanması Alevi toplumu için de önemli bir rol oynamasından kaynaklanıyor, Turgut Öker değil de Alevi toplumun yargılandığını düşünüyoruz. Bu mahkeme sürecinde de hep dayanışma içindeyiz.

“AB ALEVİ DOSTLUK GRUBU TÜRKİYE’DEKİ ALEVİLERE IŞIK TUTUYOR”

– Avrupa’daki Alevilerin hak mücadelesi ve kazanımlarına Türkiye’deki Alevilerin de kavuşabilmeleri için nasıl bir yol var önlerinde?

ÖZLEM ALEV DEMİREL – Demokrasiden bahsediyorsak düşünce örgütlenme, basın özgürlüğünden söz ediyoruz. Bir din, görüş baskıyla karşı karşıya kalıyorsa demokrasinin yetersiz olduğunu gösteriyor.  Avrupa’da yaşayan Alevilerin kendi yaşam biçimlerini, felsefelerini hayata geçirebilmesi Türkiye’deki Aleviler hatta bütün mezhepler için ışıktır. Tüm dinlerin renklerin olduğu bir toplum zengin bir toplumdur. Buradaki demokrasi mücadelesi de  Türkiye için büyük önem taşıyor. Buradan dayanışmaya elbette devam edeceğiz.

-Söz konusu dostluk grubu Türkiye’deki Alevilerin geleceğini belirlemede ve Alevilere yönelik baskıyla mücadelede  nasıl bir kapı araladı?

ÖZLEM ALEV DEMİREL- Değişik partilerden milletvekillerinin yer aldığı bu grup dayanışmacı, kardeşçe bir yaklaşım içinde. Türkiye’de yaşanan olayların yansıması, buradaki Alevilere yönelik baskılar, her zaman yargılandı. Bir dahaki raporda  tüm bunlar da yer alacaktır.

“TÜRKİYE’DEKİ SİYASİ BASKI DEMOKRASİ YANLILARINI ENDİŞELENDİRİYOR”

Siyasi bir mülteci aileden geliyorsunuz. Sendikacısınız, barış hareketinde çalışan, adil eğitim için mücadele eden aşırı sağa karşı mücadele veren  bir portre çiziyorsunuz.  Avrupa’daki Aleviler ile muhalifleri izlemek için bir ekip oluşturulduğu iddialarını göçmen kökenli bir siyasetçi olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

ÖZLEM ALEV DEMİREL – Türkiye kaynaklı istihbarat örgütünün Avrupa’nın değişik ülkelerinde faaliyetleri bulunduğu yönündeki iddialar var. Ancak öyle bir ortam yaratıldı ki, istihbarat örgütünden çok Türkiye kökenliler birbirini ihbar eder duruma getirildi. Elbette istihbaratla ilgili bu devam eden iddilar gerçeği yansıtıyorsa asla kabul edilemez.  Asıl sorun, insanları birbiriyle karşı karşıya getiren zihniyet. Türkiye’de son dönemde yaşanan  siyasi baskı burada demokrasiden yana olan insanları endişelendiriyor. Önümüzdeki dönem bunu Avrupa Parlamentosu’nda daha fazla söz konusu etmek istiyoruz. Değişik yaşam biçimi, görüşü olan insanlar baskı görüyorsa burada büyük bir demokrasi eksiliği vardır. Bizler de burada destek vererek yalnız olmadıklarını gösteriyoruz. Diğer taraftan yeri geldiğinde Avrupa Birliği’nin eksikliklerini de dile getirmeye devam ediyoruz. Türkiye mültecileri koz olarak kullandığında AB’nin de hatalarını dillendiriyoruz. . AB’deki egemen siyasetin ikiyüzlülüğüne işaret ediyoruz.”

Federal Almanya’da yaklaşık 800 bin, Avrupa’da ise yaklaşık 1 milyon 400 bin Türkiye kökenli Alevi yaşıyor.

IŞIN TOYMAZ – KÖLN

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Yüksek gelirli Almanlar CMT Stuttgart Fuarı’na akın etti: Türkiye’den milli katılım olmadı

Turizm sektöründe dünyanın dört bir yanından katılımcıların yer aldığı CMT Stuttgart Fuarı’na Türkiye’den milli katılımın olmaması dikkat çekti.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd