Siyaset Yahudi soykırımının başladığı “kristal gece”: Asla unutulmayacak!

Yahudi soykırımının başladığı “kristal gece”: Asla unutulmayacak!

Hitler faşizminin iş başına getirilmesiyle birlikte Almanya'da ilerici olan ne varsa saldırıya uğradı. İnsanlık için dünyanın en karanlık günleri özellikle 9 Kasım itibaren özel bir hız kazandı.

Alman tarihinin yüz karası kabul edilen “Kristallnacht”, 81 yıldır insanlığa vahşetiyle ders olmayı sürdürüyor. 1938’de Yahudi soykırımı başladı. Sinagog, dükkan,ve evler ateşe verilmekle kalmadı, tüm ülkede Yahudi avına çıkıldı. Böylece dünya tarihine kara bir leke “Kristallnacht” başlığıyla girdi. 8 Kasım’ı 9 Kasım’a bağlayan gece Yahudilere ait ne varsa saldırıldı. İnsanlık Sovyetler Birliği’nin öncülüğünde faşizm ve soykırım belasını büyük bedeller ödeyerek yenilgiye uğrattı. Nazizmin ezilmesinden beri 9 Kasım için anma etkinlikleri düzenlemek gelenek haline geldi.

Bu yıl soykırımın 81’inci yıldönümüydü. Almanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi, Stuttgart ve Ludwigsburg’da da o korkunç gece ve sonrasında yakılan sinagoglar ve anıt alanlarında birçok anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Demokratik kurumların Bad Cannstatt’ta birlikte organize ettiği anma törenine yüzlerce kişi katıldı. 1938 Kasım’ında yakılan Sinagog için dikilen anıtın önünde akşam saat 18.00’de toplanıldı. Gazeteci ve yazar Joe Baur’in açılış konuşmasının ardında Freier Chor (Özgür Koro) direniş marşlarını okudu. Bunlar arasında yer alan “Kardeşin duymaz, el oğlu duyar” türküsüne katılım dikkat çekti. Gecenin karanlığında sarf edilen güzel sözler karanlığı yaran aydınlık günlere olan inancı dile getirdi.

SADECE ANMAK YETMİYOR

Etkinlikte, kamu emekçileri sendikası Ver.di’nin Stuttgart şubesi adına Sidar Çarman bir konuşma yaptı. Möll, Solingen ve NSU cinayetlerine değinen Çarman, şunları söyledi:

“Bugün gelinen yerde AfD gibi ırkçı parti toplumda destek görüyorsa hepimizin düşünmesi gerekir. Almanya’da 2,5 milyon çocuk açlık sınırının altında yaşam mücadelesi içinde. 5 milyşonu aşkın insan yaşam standartlarının çok altında ve yoksul bir durumda. 40 milyon çalışanın olduğu ülkede her üç kişiden biri taşeron firmalarda veya kısa süreli ve düşük ücretli işlerde çalışmakta. Diğer yanda bölgemizde binlerce işçinin işten atılması söz konusu. İşte başta sendikalarımız olmak üzere, bu ve benzeri sorunlara eğilmeden, gerçek çözümler bulmadan faşizme ve ırkçılığa karşı mücadele eksik kalır.”

Konuşmaların tamamlanmasının ardında anıta çelenk bırakıldı. İnsanlar düzenli sıra oluşturarak saygıyla anıta ellerindeki karanfilleri bıraktılar. Anıtın önünde gözyaşını tutamayanlar, ayrılmak istemeyenler ile duygu yüklü anlar yaşandı. Faşizm tarafında katledilen bütün insanlar için bir dakikalık saygı duruşuna geçildi.

Kristal gece anmasının sonunda Bad Cannstatt belediyesinde başlayacak olan Esther Bejarano- Microphone Mafia müzik grubu dinletisine çağrı yapıldı. Faşistlerin soykırımında kurtularak adeta yeniden doğan müzisyen/yazar Esther Bejarano dinletisi saat 19.30’da belediye salonunda başladı.

94 yaşında olmasına inat yüreği gepgenç olan Esther Bejarona salona sıkılı yumruğuyla girdiğinde izleyiciler alkışlayarak ayağa kalktı. Bejarona kitabından okuduğu bölümlerde geçmişte toplama kampında yaşananlara ve insana dair umuda değindi. “Güzel bir gelecek için mücadele ederken geçmişi de unutmayalım!” sözleriyle salon yeniden ayağa kalktı.

Esther Bejarano ve Mikrofon Mafya grubunun büyük bir sessizlik içinde dinlenen dokunaklı şarkıları ile etkinlik son buldu.

HALKWEB – ALİ ÇARMAN

Popüler Haberler

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

CHP Almanya’dan ARD’ye sert tepki: “Haberi düzeltin!”

Alman devlet televizyonu ARD’de 1 Aralık 2019 gecesi yayına giren “Dersim katliamı” haberine ve Atatürk-Hitler işbirliği iddialarına, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Almanya örgütlenmelerinden sert tepki geldi.

Tüm Haberler

“Bedel” iddiasına tokat gibi yanıt: DİTİB’e milyonlarca avroluk “Alman yardımı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Aleviler için “Ali’siz Alevilik” söylemlerine ve Alman devletinin finanse ettiği yönündeki imasına yönelik tepkiler dinmiyor.
dd

Etkili mesaj: Yabancıya ev vermeyen Alman’a para cezası

Almanya’nın Augsburg kentinde bir mahkeme, dairesini yabancı uyruklulara kiralamak istemeyen ev sahibini bin avro tutarında bir para cezasına çarptırdı.
dd

Dünyada en kaliteli yaşam Norveç’te

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın açıkladığı İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde Norveç yine birinci oldu. Türkiye ise "çok yüksek" yaşam kalitesine sahip olunan 62 ülke arasında 59’uncu sırada.
dd

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.
dd

TarkaCup’a yıldız yağacak

İnterkültürel spor etkinliği TarkaCup’ın 16 Şubat 2020 tarihindeki 20. yıldönümü için düzenlenen dev kutlamasına yıldız yağacak. Efsane futbolcular, sinema yıldızları, spor haberlerinin usta isimleri, müzik ve dizi dünyasının star isimleri 4 bin kişilik EWS Arena’daki mega program için Göpppingen’e gelecek.
dd

Yeşil milletvekili Cemal Bozoğlu: “Irkçılar durumu daha da zorlaştırıyor”

Almanya’da 49 yaşındaki bir itfaiyecinin öldürülmesi göçmen tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Irkçılar olayı sosyal medyaya taşıyarak nefret kusarken, Yeşiller milletvekili Cemal Bozoğlu radikal sağcıların her olayı fırsata çevirme hırsına dikkat çekti.
dd

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

Almanya'daki Alevi hareketinin önemli hukuki kazanımları olduğuna dikkat çeken Gülay Kurtyiğit, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Alevilikle ilgili sözlerini yorumlarken, “Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz” diye hatırlattı.
dd

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 
dd

Sığınmacıların sınır dışı edilmesini protesto ettiler

Gazeteler neredeyse her gün açlık, baskı, tehdit, işkence ve savaş nedeniyle bin bir zorluğu aşarak bir umut peşine düşenlerin ölüm haberlerini veriyor. Almanya'da bu tabloya yönelik protesto gösterileri de giderek artıyor.
dd