Siyaset Yahudi soykırımının başladığı “kristal gece”: Asla unutulmayacak!

Yahudi soykırımının başladığı “kristal gece”: Asla unutulmayacak!

Hitler faşizminin iş başına getirilmesiyle birlikte Almanya'da ilerici olan ne varsa saldırıya uğradı. İnsanlık için dünyanın en karanlık günleri özellikle 9 Kasım itibaren özel bir hız kazandı.

Alman tarihinin yüz karası kabul edilen “Kristallnacht”, 81 yıldır insanlığa vahşetiyle ders olmayı sürdürüyor. 1938’de Yahudi soykırımı başladı. Sinagog, dükkan,ve evler ateşe verilmekle kalmadı, tüm ülkede Yahudi avına çıkıldı. Böylece dünya tarihine kara bir leke “Kristallnacht” başlığıyla girdi. 8 Kasım’ı 9 Kasım’a bağlayan gece Yahudilere ait ne varsa saldırıldı. İnsanlık Sovyetler Birliği’nin öncülüğünde faşizm ve soykırım belasını büyük bedeller ödeyerek yenilgiye uğrattı. Nazizmin ezilmesinden beri 9 Kasım için anma etkinlikleri düzenlemek gelenek haline geldi.

Bu yıl soykırımın 81’inci yıldönümüydü. Almanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi, Stuttgart ve Ludwigsburg’da da o korkunç gece ve sonrasında yakılan sinagoglar ve anıt alanlarında birçok anma etkinlikleri gerçekleştirildi.

Demokratik kurumların Bad Cannstatt’ta birlikte organize ettiği anma törenine yüzlerce kişi katıldı. 1938 Kasım’ında yakılan Sinagog için dikilen anıtın önünde akşam saat 18.00’de toplanıldı. Gazeteci ve yazar Joe Baur’in açılış konuşmasının ardında Freier Chor (Özgür Koro) direniş marşlarını okudu. Bunlar arasında yer alan “Kardeşin duymaz, el oğlu duyar” türküsüne katılım dikkat çekti. Gecenin karanlığında sarf edilen güzel sözler karanlığı yaran aydınlık günlere olan inancı dile getirdi.

SADECE ANMAK YETMİYOR

Etkinlikte, kamu emekçileri sendikası Ver.di’nin Stuttgart şubesi adına Sidar Çarman bir konuşma yaptı. Möll, Solingen ve NSU cinayetlerine değinen Çarman, şunları söyledi:

“Bugün gelinen yerde AfD gibi ırkçı parti toplumda destek görüyorsa hepimizin düşünmesi gerekir. Almanya’da 2,5 milyon çocuk açlık sınırının altında yaşam mücadelesi içinde. 5 milyşonu aşkın insan yaşam standartlarının çok altında ve yoksul bir durumda. 40 milyon çalışanın olduğu ülkede her üç kişiden biri taşeron firmalarda veya kısa süreli ve düşük ücretli işlerde çalışmakta. Diğer yanda bölgemizde binlerce işçinin işten atılması söz konusu. İşte başta sendikalarımız olmak üzere, bu ve benzeri sorunlara eğilmeden, gerçek çözümler bulmadan faşizme ve ırkçılığa karşı mücadele eksik kalır.”

Konuşmaların tamamlanmasının ardında anıta çelenk bırakıldı. İnsanlar düzenli sıra oluşturarak saygıyla anıta ellerindeki karanfilleri bıraktılar. Anıtın önünde gözyaşını tutamayanlar, ayrılmak istemeyenler ile duygu yüklü anlar yaşandı. Faşizm tarafında katledilen bütün insanlar için bir dakikalık saygı duruşuna geçildi.

Kristal gece anmasının sonunda Bad Cannstatt belediyesinde başlayacak olan Esther Bejarano- Microphone Mafia müzik grubu dinletisine çağrı yapıldı. Faşistlerin soykırımında kurtularak adeta yeniden doğan müzisyen/yazar Esther Bejarano dinletisi saat 19.30’da belediye salonunda başladı.

94 yaşında olmasına inat yüreği gepgenç olan Esther Bejarona salona sıkılı yumruğuyla girdiğinde izleyiciler alkışlayarak ayağa kalktı. Bejarona kitabından okuduğu bölümlerde geçmişte toplama kampında yaşananlara ve insana dair umuda değindi. “Güzel bir gelecek için mücadele ederken geçmişi de unutmayalım!” sözleriyle salon yeniden ayağa kalktı.

Esther Bejarano ve Mikrofon Mafya grubunun büyük bir sessizlik içinde dinlenen dokunaklı şarkıları ile etkinlik son buldu.

HALKWEB – ALİ ÇARMAN

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karaca’nın telefon görüşmelerini izinsiz olarak kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adını kullanarak faaliyetlerini sürdüren ATFF’nin ses kaydı skandalı ile ilgili HALKWEB olarak bilgilendirdiğimiz TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ise şu ana kadar herhangi bir ihtar gelmemesi de dikkati çekti.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd