Kültür Viyana'da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avusturya, kültür, tarih ve doğal güzellikler gibi birçok alanda Avrupa’yı taşımakla ünlü. Müzik alanında ise Avusturya, operası başta olmak üzere dünya çapında bir üne sahip. Viyana, kimi çevrelere göre Avrupa’nın hâlâ rakipsiz klasik müzik başkenti. Nazlı Hacıalioğlu da bu kente yeni yerleşen genç Türk piyanistlerinden.

Avusturya’nın önde gelen müzik okullarından İnnsbruck Mozart Piyano Konservatuvarı Müdürü Gabriel Ensar’ın davetiyle başvurduğu giriş sınavını birincilikle kazanan Hacıalioğlu, 2011’de başladığı okulu beş yılda bitirerek otoritelerin ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Halen Linz Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde de yüksek lisans öğrenimini sürdüren genç piyanist, ailenin erken desteğiyle önemli aşamalar kaydedilebileceğinin somut bir örneği olarak duruyor.

Avusturya Türk Kültür Derneği Başkanı Birol Kılıç, Nazlı Hacıalioğlu gibi yeteneklerin zamanında farkına varılması için özel bir ilgi gösterilmesi yolundaki çağrılarını yineliyor

“Ankara’da doğdum, Ankara’da büyüdüm ve son yedi yılımı eğitim nedeniyle Avusturya’da geçirdim. Son dört aydır Viyana’da yaşıyorum. Annem, piyanist olma hayalini o zamanın şartları nedeniyle gerçekleştiremediği için benim piyano eğitimi almamı istedi. Altı yaşımda piyano dersi almaya başladım. Ortaokul ve lise eğitimime Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde devam ettim. Teymur Shemsiyev, Hatıra Amrahova, Zöhrab Adıgüzelzade gibi birbirinden başarılı ve değerli hocalardan eğitim aldım. Ayrıca ünlü piyanist Fazıl Say’ın da hocası olan Kamuran Gündemir’den iki sene ders aldım. Avusturya’ya tatile geldiğim bir dönemde İnnsbruck Mozarteum Konservatuarı’nın Piyano Bölüm Başkanı Sebastian Euler ile tanıştım. Beni dinledi ve öğrencisi olarak almak istediğini söyledi. Sınava girdim, kazandım. Üniversite eğitimimi de burada bitirdim. Şu anda Avusturya’da öğretmenlik alanında master yapıyorum. Aynı zamanda özel piyano dersleri veriyorum. Birçok Türk ve Avusturyalı öğrencim var. Avusturya’nın birçok şehrinde konserler verdim. Bundan sonraki hedefim yüksek lisansımı bitirmek ve akademik kariyerimi tamamlamak. Aynı zamanda konserlerime de devam etmek istiyorum.”

OLANAKLARI DEĞERLENDİRMEK ÖNEMLİ

İnnsbruck’da okurken Türk ailelerin çocuklarına da profesyonel piyano dersi verdiğini belirten Nazlı Hacıalioğlu, çocuklarının yeteneklerine çok küçük yaşta dikkat eden ailelerin, başlı başına büyük bir olanak olduğunun altını çiziyor. Hacıalioğlu, annesinin katkısını örnek göstererek, Avusturya’daki sanatsal olanaklardan yararlanacak Türkiye kökenli gençlerin, yeni sanatsal açılımlar yaratabileceğini de vurguluyor:

“Farklı milletlerden gençlere piyano dersi vermek, onlara bu sanatı sevdirmek ve öğretmek bana büyük mutluluk veriyor. Ailelere, çocuklarının yeteneklerine dikkat etmelerini tavsiye ediyorum. Kulak ve parmaklar başta olmak üzere bu iş, ilgi, sevgi ve sabır işi. Türk gençleri, sanatla ilgilenerek, topluma fayda sağlayacakları gibi Avusturya’daki Türk imajının düzeltilmesine de yardımcı olabilirler. Sanatla ilgilenen daha fazla gence ihtiyacımız var. Ben elimden gelen desteği vermeye hazırım.”

AVUSTURYA’NIN MÜZİKAL ÖNEMİ

Yeni dönemde kendi alanında bazı atılımlar gerçekleştirmek isteyen genç piyanistimize yönelik bir değerlendirme yapan Avusturya Türk Kültür Derneği Başkanı Birol Kılıç da, Nazlı Hacıalioğlu’nun gelişim sürecinin Avrupa’daki Türkiye kökenli genç sanatçılara güzel bir örnek olduğunu vurguladı. Yayıncı Birol Kılıç’ın Avusturya’daki müzikal olanaklar ve Nazlı Hacıalioğlu ile ilgili bazı saptamaları şöyle:

“Çok sayıda besteci ve müzisyene sahip bir ülke olan Avusturya, adeta bir sanatçı üretim merkezi.  Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Joseph Haydn, Johann Strauss I, Johann Strauss II, Gustav Mahler, Franz Schubert, Herbert von Karajan), Falco, ünlü caz davulcusu Joe Zawinul Avusturya’nın dünyaca ünlü müzisyenlerinden sadece birkaçı. Bunun bilincinde olan Avusturya devleti de Viyana, Salzburg, İnnsbruck, Graz başta olmak üzere şehirlerindeki müzik okullarına çok büyük önem veriyor. Çok sayıda yetenekli genç, özellikle Çin, Japonya ve Güney Kore’den tabiri caizse Avusturya’ya okumak için akın ediyor. Avusturya’da 300 binden fazla Türkiye göçmeni yaşıyor. 200 binden fazlası Avusturya vatandaşı ve üzülerek ifade etmemiz gerekiyor ki, bu sayı içinde Avusturya’nın sunduğu eğitim fırsatlarından yararlanan genç çok az. Çevrenizde Türkiye göçmeni gençlerden kaçı piyano ya da keman çalıyor ya da müzik eğitimi alıyor? Çocuklarımız ve gençlerimiz yeteneksiz değiller. Ancak yeteneklerinin, aileleri başta olmak üzere çevreleri tarafından ortaya çıkarılması ve desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda açığımız çok.

Nazlı Hacıalioğlu, işte bu anlamda örnek bir Türk genci olarak karşımızda duruyor. Evet, bir sanatçının yetişmesi kolay değil. Annesi ile birlikte kurumumuzu ziyaret eden Nazlı Hanım, anne ve babasının yoğun ilgi, sevgi ve desteği ile bu seviyeye geldiğinin özellikle altını çiziyor. ”

Birol Kılıç, bu tür yeteneklerin zamanında farkına varılması için özel bir ilgi gösterilmesi yolundaki çağrılarını yinelerken, insanlarımızın yaşadıkları ülkenin sanatsal olanaklarından yararlanmak için “antenlerini” açık tutmaları gerektiğini de hatırlattı.

HALKWEB-VİYANA

Kara Toprak (Fazıl Say)

Nazım Ballad Nr: 1 (Fazıl Say)

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd