Siyaset Viyana siyaset laboratuvarı: ÖVP ile Yeşiller evlenebilir

Viyana siyaset laboratuvarı: ÖVP ile Yeşiller evlenebilir

Resesyon sinyalleri yoğunlaşan AB'de siyaset sahnesinde kartlar çeşitli başkentlerde yeniden dağıtılıyor. Örneğin Viyana'da muhafazakâr genç politikacı Sebastian Kurz başkanlığında bir ÖVP-Yeşiller koalisyonu için açık kapılar zorlanıyor.

Avusturya’nın başkentinde yapılan bir toplantıda, Avrupa politikasındaki yeni dönemin eğilimlerine dair sinyaller dikkat çekici bulundu. Büyük sermayenin sözcüleri, Yeşiller hareketini eskisi gibi hasım görmediklerini açıklarken, muhafazakâr ÖVP ile Yeşiller’in kuracağı bir hükümetin biriken sorunları daha rahat çözebileceğine inandıkları ortaya çıktı.

Avusturya’nın TÜSIAD’ı olarak bilinen kısa adı IV olan “Die Vereinigung der Österreichischen Industrie”nin başkanı Georg Kapsch, makamında Viyana’da görev yapan önemli yabancı medya ve yayınevlerinin temsilcilerini kabul ederek son seçimler, AB, Yakın Doğu ve değişik konularda görüşlerini dile getirdi. Kapsch, daha sonra da sorulara yanıt verdi.
Aralarında Yeni Vatan gazetesi yayıncısı Birol Kılıç’ın da bulunduğu ve Neue Zürcher Zeitung, Le Figaro, Associated Press (AP), Neue Welt Verlag, Handelsblatt, ZDF, ARD, DPA, ZEIT, Süddeutsche Zeitung AFP, Reuters ve diğer basın organlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda Kapsch, Yeni Vatan gazetesinde yer alan bir habere göre, gönlünde yatan aslanın Stefan Kurz başkanlığında bir ÖVP-Yeşiller koalisyonu olduğunu “ihsas etmiş” sayıldı.

ÖVP, YEŞİLLER VE AB ORDUSU

Yeni Vatan gazetesindeki habere göre, Georg Kapsch, “Ben liberal sosyal dünya görüşüne sahip bir insan olarak Yeşiller Partisi ile ilişkilerimi partinin 2017 parlamentoya girememesinden sonra hep sıcak tuttum. Onları ile eşit göz hizasında fikir alışverişinde bulundum. Göçmenler, iklim ve doğa sorunları konusunda birçok noktada ortak düşündeyiz. Diğer konular mesela altyapı, vergilendirme alanlarında mutlaka ortak bir yol bulunabilir” diyerek kapalı bir dille aslında gönlünde yatan aslanın ÖVP-Yeşiller koalisyon hükümeti olduğunu açıklamış oldu.

Türkiye’nin Suriye Harekatı konusuna da kısaca değinen Kapsch, “Burada AB’nin yakın doğuda ve bu son harekâtında sıfır rolüne bir daha tanık olduk. Halbuki sonuçlarından biri olan mülteci sorununu AB karşılamak zorunda. AB kendisini koruyan, bağımsız ve kendisine söz hakkı verecek bir orduya sahip olmadığı sürece, bu sorunlarda da söz hakkına sahip olamayacak. Etkisini görecek, ama söz hakkı sahip olamaması doğru bir yol değil” diye konuştu.

BU SİNYALLER ÖNEMLİ

Toplantıya “Neue Welt” adına katılan yayıncı Birol Kılıç da izlenimlerini şu sözlerle aktardı:
“Bağımsız liberal bir Think Tank kuruluşu gibi çalışan IV, 4 bin 500 üyesi ile Avusturya’da şirketlerin toplam vergi ödemelerinin yüzde 30’una yakın kısmını üstleniyor. Ayrıca üyelerinin yüz binlerce insana iş vermesi nedeni ile önemli bir aktör. Saray gibi olan merkez binasında binden fazla toplantıya ev sahipliği yapan IV, yabancılara karşı yumuşak bakışı ve liberal bir oluşum olması nedeniyle Avusturya aşırı sağının ağır eleştirilerine de muhatap oluyor. Bu toplantıda tabii bizlere yazılmamak üzere anlatılan ve Avusturya’nın geleceği açısından önemli bilgi ve yorumları, olayları analiz ederken dikkate almak durumunda kaldık. Sayın Kapsch’ı ben bir hümanist işadamı olarak tanıdım. Fikirleri ve bakışı, IV Başkanı olarak tüm toplantıya katılanlar için önem arz ediyor.”

HALKWEB-VİYANA

Kaynak: www.yenivatan.at

 

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd