Siyaset Viyana siyaset laboratuvarı: ÖVP ile Yeşiller evlenebilir

Viyana siyaset laboratuvarı: ÖVP ile Yeşiller evlenebilir

Resesyon sinyalleri yoğunlaşan AB'de siyaset sahnesinde kartlar çeşitli başkentlerde yeniden dağıtılıyor. Örneğin Viyana'da muhafazakâr genç politikacı Sebastian Kurz başkanlığında bir ÖVP-Yeşiller koalisyonu için açık kapılar zorlanıyor.

Avusturya’nın başkentinde yapılan bir toplantıda, Avrupa politikasındaki yeni dönemin eğilimlerine dair sinyaller dikkat çekici bulundu. Büyük sermayenin sözcüleri, Yeşiller hareketini eskisi gibi hasım görmediklerini açıklarken, muhafazakâr ÖVP ile Yeşiller’in kuracağı bir hükümetin biriken sorunları daha rahat çözebileceğine inandıkları ortaya çıktı.

Avusturya’nın TÜSIAD’ı olarak bilinen kısa adı IV olan “Die Vereinigung der Österreichischen Industrie”nin başkanı Georg Kapsch, makamında Viyana’da görev yapan önemli yabancı medya ve yayınevlerinin temsilcilerini kabul ederek son seçimler, AB, Yakın Doğu ve değişik konularda görüşlerini dile getirdi. Kapsch, daha sonra da sorulara yanıt verdi.
Aralarında Yeni Vatan gazetesi yayıncısı Birol Kılıç’ın da bulunduğu ve Neue Zürcher Zeitung, Le Figaro, Associated Press (AP), Neue Welt Verlag, Handelsblatt, ZDF, ARD, DPA, ZEIT, Süddeutsche Zeitung AFP, Reuters ve diğer basın organlarının temsilcilerinin katıldığı toplantıda Kapsch, Yeni Vatan gazetesinde yer alan bir habere göre, gönlünde yatan aslanın Stefan Kurz başkanlığında bir ÖVP-Yeşiller koalisyonu olduğunu “ihsas etmiş” sayıldı.

ÖVP, YEŞİLLER VE AB ORDUSU

Yeni Vatan gazetesindeki habere göre, Georg Kapsch, “Ben liberal sosyal dünya görüşüne sahip bir insan olarak Yeşiller Partisi ile ilişkilerimi partinin 2017 parlamentoya girememesinden sonra hep sıcak tuttum. Onları ile eşit göz hizasında fikir alışverişinde bulundum. Göçmenler, iklim ve doğa sorunları konusunda birçok noktada ortak düşündeyiz. Diğer konular mesela altyapı, vergilendirme alanlarında mutlaka ortak bir yol bulunabilir” diyerek kapalı bir dille aslında gönlünde yatan aslanın ÖVP-Yeşiller koalisyon hükümeti olduğunu açıklamış oldu.

Türkiye’nin Suriye Harekatı konusuna da kısaca değinen Kapsch, “Burada AB’nin yakın doğuda ve bu son harekâtında sıfır rolüne bir daha tanık olduk. Halbuki sonuçlarından biri olan mülteci sorununu AB karşılamak zorunda. AB kendisini koruyan, bağımsız ve kendisine söz hakkı verecek bir orduya sahip olmadığı sürece, bu sorunlarda da söz hakkına sahip olamayacak. Etkisini görecek, ama söz hakkı sahip olamaması doğru bir yol değil” diye konuştu.

BU SİNYALLER ÖNEMLİ

Toplantıya “Neue Welt” adına katılan yayıncı Birol Kılıç da izlenimlerini şu sözlerle aktardı:
“Bağımsız liberal bir Think Tank kuruluşu gibi çalışan IV, 4 bin 500 üyesi ile Avusturya’da şirketlerin toplam vergi ödemelerinin yüzde 30’una yakın kısmını üstleniyor. Ayrıca üyelerinin yüz binlerce insana iş vermesi nedeni ile önemli bir aktör. Saray gibi olan merkez binasında binden fazla toplantıya ev sahipliği yapan IV, yabancılara karşı yumuşak bakışı ve liberal bir oluşum olması nedeniyle Avusturya aşırı sağının ağır eleştirilerine de muhatap oluyor. Bu toplantıda tabii bizlere yazılmamak üzere anlatılan ve Avusturya’nın geleceği açısından önemli bilgi ve yorumları, olayları analiz ederken dikkate almak durumunda kaldık. Sayın Kapsch’ı ben bir hümanist işadamı olarak tanıdım. Fikirleri ve bakışı, IV Başkanı olarak tüm toplantıya katılanlar için önem arz ediyor.”

HALKWEB-VİYANA

Kaynak: www.yenivatan.at

 

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd