Ekonomi Virüs etkisi: Air France’a 7 milyar, Lufthansa’ya 10 milyar avroluk destek mi...

Virüs etkisi: Air France’a 7 milyar, Lufthansa’ya 10 milyar avroluk destek mi geliyor?

Avrupa Komisyonu koronavirüsü nedeniyle zor duruma düşen Fransız havayolu şirketi Air France’a 7 milyar avroluk yardım paketine yeşil ışık yaktı. Alman hükümetinin, Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa ile şirketin yüzde 25,1 hissesinin devlete geçmesiyle sonuçlanacak bir kurtarma paketi üzerinde çalıştığı öne sürülüyor.

Koronavirüsü salgın nedeniyle çok zor günler yaşayan sektörlerden biri olan havacılık sektöründe art arda yeni yardımlar “projelendiriliyor”. Avrupa Birliği ülkelerinde iflasın eşiğinde bulunan birçok havayolu şirketiyle ilgili kurtarma planları devreye giriyor.

DW Türkçe’nin haberine göre, AB Rekabet Komiseri Margrethe Vestager bir açıklama yaparak, Fransız havayolu Air France’a devlet garantili ve hissedar kredilerinden oluşan 7 milyar avroluk yardım planını onayladığını açıkladı. Yüzde 90’ı devlet garantili 4 milyar avroluk banka kredisi ve 3 milyar avroluk devlet kredisi karşılığında Air France kârlılığını artırarak karbon emisyonlarını azaltacak.

Avrupa Komisyonu koronavirüsü nedeniyle üyelerinin zor durumdaki şirketlere yardım etmesini kolaylaştırmak için mart ayında devlet yardımları ile ilgili düzenlemelerde gevşemeye gitmişti. Komisyonun açıklamasında Air France’ın koronavirüsü dolayısıyla uygulanan seyahat kısıtlamaları nedeniyle kaybettiği iş hacmi nedeniyle iflas etmesi durumunda bunun Fransız ekonomisine “ciddi” şekilde zarar vereceği belirtiliyor.

Fransa ve Hollanda’nın Air France-KLM grubunda yüzde 14’er hissesi bulunuyor. Hollanda hükümeti KLM’e kredi ve teminattan oluşan 2 ila 4 milyar avro devlet desteği vermeyi planlıyor.

LUFTHANSA KURTARMA PAKETİNİ GÖRÜŞÜYOR

Bu arada Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa, Alman hükümeti ile devlet yardımı konusunda anlaşmaya yaklaştığını duyurdu. Lufthansa’nın 10 milyar avroya kadar bir yardım paketi üzerinde hükümet ile görüştüğünü bildiren Der Spiegel, Alman hükümetinin Lufthansa ile şirketin yüzde 25,1 hissesinin devlete ait olmasıyla sonuçlanacak bir kurtarma paketi üzerine görüştüğünü öne sürmüştü.

HALKWEB – PARİS

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd