Siyaset Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.

Söz konusu belgeye göre korona ile mücadelede Federal İçişleri Bakanlığı yaygınlaştırılmış kitle testlerine, cep telefonu takibine ve sertleştirilmiş iletişim stratejisine güveniyor.

Almanya’da yayınlanan “taz” gazetesinde “İstenen Şok Etkisi” başlıklı Malte Kreutzfeldt imzasını taşıyan bir habere göre, Federal İçişleri Bakanlığı gizli bir strateji belgesinde korona salgınının seyriyle ilgili olası senaryoları ana hatlarıyla ortaya koydu. Belgede önlemler ve iletişim stratejileri de yer alıyor.

Süddeutsche Zeitung, NDR ve WDR’nin araştırma ekibinin hazırladığı 17 sayfalık makalede yer alan ve taz’da da bulunan söz konusu belgenin varlığını Bakanlık teyit etse de kamuoyu için uygun olmadığı gerekçesiyle açıklama yapmayı reddetti. Korona testlerinin güçlü bir şekilde yaygınlaştırılması ve yoğun bakım ünitelerindeki yatak sayısındaki artışın şart olduğuna işaret edilen belgede tüm bunlara ek olarak, değiştirilmiş bir iletişim stratejisinin gerekliliğine işaret ediliyor.

EN KÖTÜ SENARYO: İKİ AYDA 1,2 MİLYON ÖLÜ

Bakanlık salgının gidişatı ile ilgili üç senaryoyu karşılaştırıyor. “Worst Case” (En kötü durum) senaryosu, enfekte olmuş insan sayısının iki katına çıkma süresinin başlangıçta 3 günden nisan ayı ortasına dek 6 güne nisan sonuna kadar ise 9 güne kadar artacağını varsayıyor. Bu rakam şu an için 5 gün olarak karşımıza çıkıyor.

Söz konusu senaryoya göre, bu durumda, nüfusun yaklaşık yüzde 70’i mayıs ayı sonuna kadar enfekte olacak. 350 bin kişiye kadar vakanın yoğun bakıma ihtiyacı olacak. Bu, mevcut kapasiteler göz önüne alındığında, hastaların yüzde 85’inin geri çevrileceği anlamına geliyor. Yine senaryoya göre yaklaşık 1 milyon 200 bin kişi iki ay içinde korona virüsünden dolayı hayatını kaybedecek.

Bununla birlikte İçişleri Bakanlığı diğer ülkelerdeki ölüm oranlarına da bakarak, yeterince hastane hizmetinin sunulması durumunda Almanya’da tahminen yüzde 1,2’lik bir ölüm oranını varsayıyor. Ancak hastanelerdeki kapasitenin yetersiz olması durumunda yüzde 2’lik bir ölüm oranı karşımıza çıkıyor.

Bu oranlar 20 Mart’ta açıklanan Robert Koch Enstitüsü’nün senaryosundan önemli ölçüde yüksek. Enstitütü o dönemde yaptığı açıklamada ölüm oranının yüzde 0,56 olduğunu varsaymış ancak bu değerin “mevcut tahminlerin altında” olduğunu bildirmişti.

KISITLAMALAR 7 AY SÜRECEK

“Dehnung” (Genişleme) adı verilen bir diğer senaryoya göre de enfekte olmuş kişilerin sayısının iki katına çıkmasının sıkı tedbirler kapsamında fiziksel teması azaltarak, nisan ayı başına dek 6 güne, nisan ortasına kadar ise 9 güne çıkacağı varsayılıyor. Bu durumda ise nüfusun sadece yüzde 20’si enfekte olacak. Böylece yoğun bakım ünitelerindeki yataklara duyulacak ihtiyaç da kapasiteyi kısmen aşacak ve hastaların sadece yüzde 16’sının bakımı reddedilecek. Bu senaryoya göre, sadece 220 bin kişi ölecek. Ancak bunu sağlayabilmek için yoğun temas kısıtlamalarını içeren olağanüstü hal yaklaşık yedi ay sürecek.

Üçüncü senaryo “Hammer und Dance” (Çekiç ve Dans) başlığı altında yer alıyor. Vaka sayısının katlanma süresini yaygın testler ve izolasyonla düşürülmesi hedefleniyor. Bu yolla enfekte olmuş insan sayısının yaklaşık 1 milyonu bulacağı, yaklaşık 12 bin kişinin hayatını kaybedeceği varsayılıyor.

Ancak bunu başarmak için korona testlerinin sayısının hızla ve kitlesel olarak artırılması gerekiyor. Hem virüs bulaştığı konusunda kendinden şüphe duyanlar hem de temasta bulundukları kişiler teste tabi tutulacak. İçişleri Bakanlığı’nın belgesine göre ayrıca, enfekte olmuş bir kişiyle temas halinde olan kişileri belirlemek için cep telefonu verileri de kullanılmak isteniyor. Belgede “Testi daha hızlı ve daha verimli hale getirmek için, büyük veri tabanının ve konum izlemenin kullanılması uzun vadede şart” ifadesi dikkat çekiyor. Test sonucu pozitif çıkan hastalar ya evde ya da bir karantina tesisinde izole edilecekler.

“ÇEKİÇ VE DANS” SENARYOSU

Üçüncü senaryoda sözü geçen test kapasitelerinin hızla artırılması durumunda kısmi sokağa çıkma tedbirleri 20 Nisan’dan itibaren yavaş yavaş gevşetilebilecek. İçişleri Bakanlığının belgesine göre “Kısmi sokağa çıkma tedbirleri ne ekonomik ne de sosyal açıdan sürdürülemez.”

Salgının kontrol altına alınmasına yönelik stratejilere ek olarak, belgede “siyasi kriz iletişimi”ne de kapsamlı bir şekilde yer veriliyor ve tehlikeyi şimdiye dek yapılandan çok daha güçlü bir şekilde vurgulamak gerektiğine dikkat çekiliyor.

“Vakalarda ölüm oranına odaklanan iletişimden kurtulmak zorundayız” denilen belgede bugüne kadar genç ve sağlıklı insanlara kendilerinin çok az etkilendikleri yönünde izlenim yaratıldığına da vurgu yapılıyor.

EKONOMİDE YÜZDE 32’LİK ÇÖKÜŞ VE ANARŞİ

Salgının sağlıkla ilgili etkilerinin yanı sıra bakanlık ekonomik ve sosyal etkileri konusunda da uyarılarda bulunuyor.

En iyi durumda, yani süratli bir şekilde salgının kontrol altına alınması durumunda, gayri safi yurtiçi hasıla sadece yüzde 4 oranında azalacak. En kötü durumda ise yüzde 32’lik bir çöküş öngörülüyor. Belgeye göre, bu durum, toplumun tamamen farklı bir duruma evrilmesine hatta anarşiye yol açabilecek.

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Yüksek gelirli Almanlar CMT Stuttgart Fuarı’na akın etti: Türkiye’den milli katılım olmadı

Turizm sektöründe dünyanın dört bir yanından katılımcıların yer aldığı CMT Stuttgart Fuarı’na Türkiye’den milli katılımın olmaması dikkat çekti.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd