Siyaset Üretimi Almanya dışına kaydırmanın sonucu: 100 bin kişi işten çıkarılacak

Üretimi Almanya dışına kaydırmanın sonucu: 100 bin kişi işten çıkarılacak

Bu yıl Stuttgart ve çevresinde işçiler arasında en çok konuşulan konular arasında işten atmalar, ve “Endüstri 4.0” oldu. Zira Geislingen, Göppingen, Esslingen Tübingen, Stuttgart ve Baden-Württemberg’in daha birçok şehrinde otomobil sanayi yan kollarında önümüzdeki süreçte 100 bin işçinin işine son verileceği açık açık dile getiriliyor.

Sendika ve işçi toplantıları ile öne çıkan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart’taki fabrikalarda devam etmekte olan tartışmalardan hareketle “işten atmalara karşı” dernek lokalinde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Bosch, Mahle, WMF, Mercedes gibi fabrikalardan işyeri işçi temsilcileri, sendika temsilcileri ve işçiler katıldı.


WMF işyeri işçi temsilcisi ve Metal İşçileir Sendikası (IG Metal) genel kongresi delegesi Hüseyin Öncü’nün yönettiği toplantıda ilk söz Bosch Waiblingen İşçi Temsilciliği Başkanı Gür Ağ’a verildi. Gürhan Ağkonuşmasında özetle şunları söyledi:

“Son zamanlarda birçok fabrikada işçiler işten atılmakta. Bosch gibi bir tekel dahi büyük kapsamlı çıkışlardan söz edebiliyor. İnsan sormadan edemiyor. Gerçekten ekonomik bir kriz mi var? Veya işverenler bu dönüşümü, çıkarlarını düşünerek kendi geleceğini korumak ve daha fazla kâr için mi yapıyor? Bizce elbette ki ikinci nedendir. Almanya otomobil üretiminin önemli bir kesimini ücretlerin çok daha ucuz olduğu ülkelere kaydırıyor. İşten atmalar, önceleri sadece doğrudan üretimde bulunan işçileri kapsarken, gelinen yerde daha geniş kesimleri kapsamakta. İklim değişkliği ve çevre kirliliğine karşı verilen mücadele doğrudan hepimizi ilgilendiriyor. İşveren tarafı bunu dahi kendisi için kullanmaya çalışıyor. Sanki bunun sorumlusu kendisi değilmiş gibi, başka suçlular arıyor. Bunun için birlikte hareket etme, birlikte mücadele etme, büyük önem taşıyor.”

İşten çıkarmalarla gündeme oturan Mahle’den bir işçi Mehmet Şahinde konuşmasında çalıştığı fabrikada yaşananları ve edindiği deneyleri aktardı. Şahin “İçinde geçilen süreçte sendikaya daha fazla cesaretli adımlar atmasını dayatıyor. Böyle bir şeyde doğrudan biz işçi ve temsilcilerin tutumuna bağlı. Sendikanın bir iki eylemle geçiştirmemesi için yoğun bir çalışma içinde olmalıyız” diye konuştu.

İŞÇİLERE DESTEK DE VAR

WMF İşyeri İşçi Temsilcisi Hüseyin Öncüde şöyle konuştu: “İşveren haziran ayında 400 işçinin çıkarılacağını duyurdu. Bizler de temsilciler olarak sendika ile birlikte her pazartesi eylem yapma kararı aldık. 12’ye 5 kala eylemlerimize kimi zaman 25, kimi zaman ise 500 kişi katıldı. Geislingen belediye meclisi bizleri destekleme kararı aldı. Çeşitli fabrikalardan destek almaya devam ediyoruz. Dayanışma ve birlikte hareket etme işçinin en güçlü yanıdır.”

Toplantının ikinci bölümünde ise gelişmelere karşı daha aktif olmak için yapılması gerekenler ele alındı. IG Metall’in 22 Kasım’da eyalet çapında katılımın olacağı Stuttgart mitingine iyi hazırlanmak, fabrikalar arası bilgi alışverişi güçlendirerek bir dayanışma komitesi kurmak, aralık ayında bu konuda yeniden toplantı düzenlemek gibi konular görüşüldü.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd