Siyaset Üretimi Almanya dışına kaydırmanın sonucu: 100 bin kişi işten çıkarılacak

Üretimi Almanya dışına kaydırmanın sonucu: 100 bin kişi işten çıkarılacak

Bu yıl Stuttgart ve çevresinde işçiler arasında en çok konuşulan konular arasında işten atmalar, ve “Endüstri 4.0” oldu. Zira Geislingen, Göppingen, Esslingen Tübingen, Stuttgart ve Baden-Württemberg’in daha birçok şehrinde otomobil sanayi yan kollarında önümüzdeki süreçte 100 bin işçinin işine son verileceği açık açık dile getiriliyor.

Sendika ve işçi toplantıları ile öne çıkan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart’taki fabrikalarda devam etmekte olan tartışmalardan hareketle “işten atmalara karşı” dernek lokalinde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Bosch, Mahle, WMF, Mercedes gibi fabrikalardan işyeri işçi temsilcileri, sendika temsilcileri ve işçiler katıldı.


WMF işyeri işçi temsilcisi ve Metal İşçileir Sendikası (IG Metal) genel kongresi delegesi Hüseyin Öncü’nün yönettiği toplantıda ilk söz Bosch Waiblingen İşçi Temsilciliği Başkanı Gür Ağ’a verildi. Gürhan Ağkonuşmasında özetle şunları söyledi:

“Son zamanlarda birçok fabrikada işçiler işten atılmakta. Bosch gibi bir tekel dahi büyük kapsamlı çıkışlardan söz edebiliyor. İnsan sormadan edemiyor. Gerçekten ekonomik bir kriz mi var? Veya işverenler bu dönüşümü, çıkarlarını düşünerek kendi geleceğini korumak ve daha fazla kâr için mi yapıyor? Bizce elbette ki ikinci nedendir. Almanya otomobil üretiminin önemli bir kesimini ücretlerin çok daha ucuz olduğu ülkelere kaydırıyor. İşten atmalar, önceleri sadece doğrudan üretimde bulunan işçileri kapsarken, gelinen yerde daha geniş kesimleri kapsamakta. İklim değişkliği ve çevre kirliliğine karşı verilen mücadele doğrudan hepimizi ilgilendiriyor. İşveren tarafı bunu dahi kendisi için kullanmaya çalışıyor. Sanki bunun sorumlusu kendisi değilmiş gibi, başka suçlular arıyor. Bunun için birlikte hareket etme, birlikte mücadele etme, büyük önem taşıyor.”

İşten çıkarmalarla gündeme oturan Mahle’den bir işçi Mehmet Şahinde konuşmasında çalıştığı fabrikada yaşananları ve edindiği deneyleri aktardı. Şahin “İçinde geçilen süreçte sendikaya daha fazla cesaretli adımlar atmasını dayatıyor. Böyle bir şeyde doğrudan biz işçi ve temsilcilerin tutumuna bağlı. Sendikanın bir iki eylemle geçiştirmemesi için yoğun bir çalışma içinde olmalıyız” diye konuştu.

İŞÇİLERE DESTEK DE VAR

WMF İşyeri İşçi Temsilcisi Hüseyin Öncüde şöyle konuştu: “İşveren haziran ayında 400 işçinin çıkarılacağını duyurdu. Bizler de temsilciler olarak sendika ile birlikte her pazartesi eylem yapma kararı aldık. 12’ye 5 kala eylemlerimize kimi zaman 25, kimi zaman ise 500 kişi katıldı. Geislingen belediye meclisi bizleri destekleme kararı aldı. Çeşitli fabrikalardan destek almaya devam ediyoruz. Dayanışma ve birlikte hareket etme işçinin en güçlü yanıdır.”

Toplantının ikinci bölümünde ise gelişmelere karşı daha aktif olmak için yapılması gerekenler ele alındı. IG Metall’in 22 Kasım’da eyalet çapında katılımın olacağı Stuttgart mitingine iyi hazırlanmak, fabrikalar arası bilgi alışverişi güçlendirerek bir dayanışma komitesi kurmak, aralık ayında bu konuda yeniden toplantı düzenlemek gibi konular görüşüldü.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd