Kültür Türklere hayranlık uyandıran konser

Türklere hayranlık uyandıran konser

 Almanya’nın Baden Württemberg Eyaleti’nde tam 1 milyon 600 bin üyesi bulunan Eyalet Müzik Konseyi’nin Başkanı Prof. Dr. Hermann Wilske, himayesine aldığı Touch Uluslararası Barış Konseri sonrası daha çok yakınlaşma istedi.

Almanya’da çeşitli kültür kuruluşlarıyla işbirliği içinde “müzik akşamları” düzenlediklerini kaydeden Prof. Dr. Wilske “Ancak bu kez büyülendim. Türk ve Alman sanatçıların birlikte sahne aldığı bu akşamda elbette hepsine ayrı ayrı hayranlık duydum. Ancak Türklerin kendi kültürlerini bu derece muhafaza etmiş olmaları bende ayrı bir hayranlık uyandırdı” dedi.

“ALMANLARI DA GÖRMEK İSTİYORUM”

Aynı zamanda Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) üyesi olan ve 2009 yılında yerel seçimlerde, 2014 yılında ise belediye seçimlerinde adaylığını koyan Wislke, HALKWEB’e yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi.

“Turkuaz’ın Türk ve Alman sanatçları buluşturduğu böylesine güçlü konserlerin daha sık olmasını diliyorum. Daha çok yakınlaşmalı, birbirimizi daha çok tanımalıyız. Umarım bu konserin devamı gelir ve bu kez salonu Türkler kadar Almanlar da tıklım tıklım doldurur. Kültür ve sanat alanındaki adımlara esas şimdi daha da çok ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Dostlukların pekişmesinde, kültürlerin kaynaşmasında böylesi buluşmalar büyük rol oynuyor.”

HELENE SCHNEİDERMANN TAM BİR TÜRKİYE AŞIĞI ÇIKTI

Öte yandan konserde sahne alan dünyaca ünlü opera sanatçısı Helene Schneidermann da tam bir Türkiye aşığı olduğunu söyledi. Helene Schneidermann Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenlilere de zaman zaman büyük bir keyifle konser verdiğini dile getirdi.

SEÇKİN TÜRK VE ALMAN SANATÇILAR TOUCH’TA BULUŞTU

Diğer taraftan kültür ve sanat alanındaki etkin çalışmalarıyla Almanya’da adından övgüyle söz ettiren Stuttgart Turkuaz Derneği’nin “Touch” (Dokunuş) adlı uluslararası barış konserinde seçkin Türk ve Alman müzisyenler, çocuk koroları ve solistler sahne aldı.

Türk ve Alman yapımı olan ve Klasik Türk Müziği ile Klasik Batı Müziği başyapıtlarının sunulduğu bu eşsiz konser Baden Württemberg Eyalet Müzik Konseyi Başkanı Prof. Hermann Wilske’nin himayesinde gerçekleşti. Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner ve eşi Esra Öner’in de hazır bulunduğu konserde Prof. Wilske açış konuşmasında seçkin sesler ve müzisyenlerle birlikte müzikte çeşitliliği Touch konseri ile yaşamaktan büyük mutluluk duyduğunu ve gelecekte de devamını dilediğini vurguladı.

Öte yandan konserde sahne alan saygın isimler arasında dünyaca ünlü opera sanatçısı Helene Schneidermann’ın yanı sıra TRT İstanbul Radyosu ses sanatçısı Yaprak Sayar, kanun virtüözü, bestekar ve solist Göksel Baktagir, ünlü piyanist Götz Payer, Kudüslü ünlü gitarist ve aranjör Alon Wallach yer aldı. Ünlü opera sanatçısı Cornelius Hauptmann ise esprili gecenin sunumunu üstlendi.

Neva Gülses, Hüseyin Emre Güçlü, Şeref Dalyanoğlu, Bahri Eğribaş, Ozan Pars gibi usta isimlerin bulunduğu Türk sazlarının yanı sıra Andreas Eckhardt yönetimindeki Ludwigsburg Yüksek Eğitim Fakültesi Oda Orkestrası da konserde yer aldı.

TÜRK VE ALMAN ÇOCUKLAR BİRLİKTE ŞARKI SÖYLEDİ

Opera sanatçısı Ahmet Gül yönetimindeki Turkuaz Ensemble adlı koronun da sahne aldığı barış konserinde Constanze Seitz şefliğindeki Lichtenwald Choraelchen adlı Alman çocuk korosu ve Derya Bektaş yönetimindeki Stuttgart Türk Çocuk Korosu şarkı söyledi.

Stuttgart Başkonsolosluğu tarafından Edzard Reuter Girişimi çerçevesinde desteklenen ve kültür ve kongre sarayı Liederhalle’de gerçekleşen konsere STEB ve ENTOABD dernekleri de katkıda bulundu.

HALKWEB – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd