Siyaset Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Eskişehir’de okuyan oğlu ve Ankara’da okuyan kızının üniversite eğitim masrafları için gereken 30 bin lirayı temin etmek amacıyla Türkiye’de tek olan çok özel arşivi tamamıyla birlikte bütün haklarını, sahip çıkıp değerlendirmek isteyen kişi ya da kuruluşlara devretmek isteyen Çiloğlu, Halkweb.eu’ya yazdığı bir mektup ile Avrupalı Türklere de koleksiyonunun satışa çıkarıldığını duyurdu.

Hüseyin Çiloğlu 1999 yılından bu yana Türkiye’yi boydan boya turlayarak antika traktörlerini fotoğraflıyor

“Tarımsal mekanizasyonda modernleştikçe dede yadigarı eski traktörlerin bir kenara terkedilerek unutulduğunu zamanla hurdalıklarda parçalanıp yok olup gittiklerini fark eden ve 1999 yılından bu yana antika traktörleri fotoğraflayan Hüseyin Çiloğlu gazetemize yazdığı mektupta şunları söyledi:

BİN ADET FOTOĞRAFTAN OLUŞAN EMSALSİZ ARŞİV

“Tam 20 yıl önce sosyal sorumluluk gereği en azından fotoğraflarını yaşatabilmek için ülkemizin değişik bölgelerindeki ilkel traktörleri araştırıp fotoğraflarını çekmeye başladım, geçen birkaç yılın sonunda listede olmayanlarla birlikte 70 ayrı model/marka antika traktörün değişik yerlerde çekilmiş bin 500 kare orijinal filminden ve basılmış bin adet çok kaliteli fotoğrafından oluşan emsalsiz arşivini Türkiye’de sadece ben oluşturdum.

Hepsi renkli olan arşivi oluştururken traktörlerin orijinal ya da orijinale yakın olmalarına ve traktörlerle doğayı aynı fotoğrafta görüntülemeye özen gösterdiğim için fotoğraflar takvim, katalog, broşür için uygundur.

221 ADET FORSON F TRAKTÖRLERİ DE YER ALIYOR

1924’te Tarım Bakanlığının getirip büyük toprak sahiplerine dağıttığı 221 adet Fordson F traktörden birinin ilk verildiği bölgedeki çektiğim fotoğrafları arşivdedir.

Fotoğrafları inceleyen ziraat fakültesi tarım makine bölüm başkanları belgesel niteliğindeki arşivin otantik ve çok kıymetli olduğunu yazılı olarak bana bildirmişlerdir.
Listede traktörlerin model, marka ve hangi serisi olduğu yazmaktadır.

“YARDIMCI OLACAĞINIZA İNANIYORUM”

Eskişehir’de okuyan oğlum ve Ankara’da okuyan kızımın üniversite eğitim masrafları için gereken 30 bin lirayı temin etmem gerektiğinden Türkiye’de tek olan çok özel arşivin tamamıyla birlikte bütün haklarını sahip çıkıp değerlendirmek isteyen kişi yada kuruluşlara devretmek istiyorum ve bu konuda yardımcı olacağınıza inanıyorum.“

Bursa Heykel ve Sanat Galerisi’nde “Yaşayan Traktörler”adı altında 18 yıl önce açtığı bir fotoğraf sergisi Türk basınında büyük yankı bulan ve zamanın Başbakanı Bülent Ecevit olmak üzere devlet adamlarından da tebrik yağan Hüseyin Çiloğlu’nun kolleksiyonunun bir bölümü de Almanya’da sergilendi. Stuttgart kentindeki Hohenheim Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlilerinden Dr. Klaus Hermann’ın arşivde yer alan Alman menşeili traktörlerin fotoğraflarını sergilemek için istediğini söyleyen Çiloğlu traktör sevdası nedeniyle elinde fotoğraf makinesi ile tüm Türkiye’yi bir baştan bir başa dolaştığını anlattı. Çiloğlu daha sonra müze kurma fikri geliştiğini belirtti. İlgili kişilerle bağlantıya geçtikten sonra traktörler hurdalıklardan, depolardan tek tek toplanır, gün yüzüne çıkarılır. Bunlardan ilki Çanakkale’de bulunan Dursun Keskin Traktör Müzesi’dir. Daha sonra sayıları artar. “Tarım Müzeleri” kurulur.

Türkiye’yi hala adım adım dolaşmaya devam eden Hüseyin Çiloğlu’nun arşivinde şu antika traktörler yer alıyor:

1939 ALLIS CHALMERS-B-U.S.A
1948 ALLIS CHALMERS-G-U.S.A
1954 CASE-500 U.S.A
1954 DAVID BROWN-25D England
1957 DAVID BROWN-2D England
1953 DEUTZ-F2L-Germany
1952 ENSINGER-AS40 Germany
1952 FAHR-D25 Germany
1951 FENDT-F25 Germany
1948 FERGUSON-TE20 England
1917 FORDSON-F-U.S.A
1945 FORDSON-E27N England
1951 GULDNER-AF15 Germany
1951 HANOMAG-R28 Germany
1952 HANOMAG-R45 Germany
1959 HANOMAG-R545 Germany
1954 HELA-D15 Germany
1945 HSCS-G35 Hungary
1954 INTERNATIONAL-W6 U.S.A
1951 JOHN DEERE-R-U.S.A
1952 KRAMER-K12 Germany
1951 LANZ BULLDOG-3506 Germany
1952 LANZ BULLDOG-1706 Germany
1952 M.A.N-AS440 Germany
1948 MASSEY HARRIS-Pony-Canada
1949 MASSEY HARRIS-55K England
1953 MASSEY HARRIS-744 England
1950 McCORMICK-TD9 U.S.A
1954 MINNEAPOLIS MOLINE-U-U.S.A
1956 MINNEAPOLIS MOLINE-445 U.S.A
1951 NORMAG ZORGE-NG22 Germany
1952 NORTRAK STİER-360 Germany
1951 O&K-T18 Germany
1949 OLIVER-77 Canada
1945 OLIVER-99 Canada
1952 PRIMUS-PD3 Germany
1951 RITSCHER-528W-Germany
1952 SCHLUTER-AS30 Germany
1949 STEYR-180 Österreich
1952 WAHL-W40 Germany

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin +90 536 5111707 numaralı telefona başvurabileceği belirtildi.

HALKWEB – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd