Ekonomi Türkiye’de kriz var, ama kâr da var: Finans dergisinden çağrı

Türkiye’de kriz var, ama kâr da var: Finans dergisinden çağrı

Almanya’da yayımlanan uluslararası finansal yatırımlara yönelik bir dergi, Türkiye’nin ağır bir krizden geçtiğini, ama yatırımcılar için hâlâ birçok fırsat içerdiğini hatırlattı. Örnekler verdi.

Federal Almanya’da aylık yayımlanan ve dağıtımına erken başlanan Euro dergisinin ağustos sayısında, Türkiye’nin içinden geçmeye çalıştığı ağır krize rağmen uluslararası yatırımcılar için cazip getiri olanaklarına sahip olduğuna dikkat çekildi. Ayrıntılı haber-analizde, Türkiye’ye yatırım yapmanın politik ve ekonomik koşulları gözden geçirilirken, kârlı yatırım için bütün kapıların kapanmadığı vurgulandı, çeşitli alternatifler sunuldu.

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası yönetimine yaptığı müdahaleye de değinilen haber-analizde, bu müdahalelere bakıldığında, Türkiye’de gösterge faizlerinin düşeceğinin anlaşıldığı belirtildi. Euro dergisine göre, bu düşüş Türk hisse senedi piyasasını canlandırabilecek bir enerji anlamına da geliyor. Faiz oranlarındaki gerilemenin piyasalara bir itilim sağlayacağı, fakat ekonomiye önemli bir destek sağlanmış olmayacağı da, derginin geçerken vurguladığı konular arasında dikkat çekti.

Tek tek hisse senetlerinin Almanya’da işlem konusu olmadığını, yani burada alınıp satılmadığını hatırlatan Euro, alternatif olarak bazı fonların varlığına işaret etti. Bu fonlar, analize göre, yatırılmış sermayeyi daha geniş bir alana yayabiliyor, yani yatırım alanlarını çeşitlendirebiliyor.

DEVLET İFLAS ETMEZ

Derginin analistlerine göre, TL’nin geleceği pek parlak olmasa da bile, değeri kısa vadede düşük tutulabilecek gibi görünüyor. Haberde, iyimser beklentilerin belli temeller üzerinde yükselebileceğine de işaret edildi.

Yer yer örnekler verildi: TL cinsinden tahvil ve bonolara yatırım yapmak isteyenlerin, ödeme gücü yüksek bazı şirketlerin çıkardığı uzun vadeli kağıtları satın alabileceğini kaydeden dergi, böylece kayıp riskinin düşürülebileceğini kaydetti. Analizde, Türkiye’nin yüksek faizli tahvillerinden yararlanmak isteyenlerin, döviz cinsinden ve daha çok da kısa vadeli olan kağıtlara ilgi gösterebileceği vurgulandı.

Dergi, birkaç yıl içinde devletin iflas ilan edeceğine pek ihtimal verilmediğini hatırlatırken, Türk hazine bonolarının düşük faiz dönemeçlerinde önemli bir alternatif olduğunun da altını çizdi.

HALKWEB-FRANKFURT

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd