Siyaset Türkiye “işe yaramaz” önlük göndermişti: İngiltere’de “koruyucu ekipman” açmazı

Türkiye “işe yaramaz” önlük göndermişti: İngiltere’de “koruyucu ekipman” açmazı

İngiltere’de doktorların yarısı koruyucu ekipmanları ya kendileri satın alıyorlar ya da yardım kuruluşlarından temin ediyorlar. Diğer taraftan nisan ayında Türkiye'den gönderilen 400 bin koruyucu önlük ve malzeme normlara uymadığı için depolara kaldırıldı ve “işe yaramaz” olarak nitelendirildi.

İngiltere’de ülkenin sağlık sistemi NHS tarafından tüm sağlık sektörü çalışanlarına “ücretsiz” verilmesi gereken PPE (Personal Protective Equipment) stok ve üretiminin yetersizliği, gündemdeki yerini koruyor.

Doktorların yüzde 48’i kendi PPE’sini kendisi temin ediyor. İnternet üzerinden sipariş vererek ya da yardım kuruluşlarından “bağış” olarak temin ettikleri PPE’ler ile korona hastalarını iyileştirmek için çalışıyorlar.

The British Medical Association (İngiltere Tıp Birliği) tarafından yapılan araştırma verileri, PPE eksiğinin her geçen gün tamamlandığı ve malzeme temininde iyileşmeler görüldüğü sonucunu vermiş de olsa, 16 bin doktor üzerinde yapılan araştırma sonuçları, iyileştirmelerin yetersiz olduğunu, malzeme eksikliği konusunda büyük bir açmaz içinde bulunduğunu gösteriyor.

DOKTORLAR KONUŞMUYORLAR ÇÜNKÜ ÇÖZÜME İNANMIYORLAR

Yapılan araştırmada, doktorların yüzde 30’unun, sadece PPE yetersizliği değil, test kitlerinin yetersizliği, çalışan sayısının yetersizliği ve ilaç yetersizliği hakkında konuşmamayı tercih ettikleri, çünkü herhangi bir çözüme ulaşabileceklerine inanmadıkları belirtiliyor. Araştırmaya göre, doktorlara “kendilerini ne kadar güvende ve koruma altında hissettikleri” sorulduğunda, sadece üçte biri kendisini ya kısmen güvende hissettiğini ya da koruma faktörlerinin kısmen olduğunu ifade ediyor.

Hastanelerde çalışan doktorların yüzde 48’i kendi koruyucu ekipmanını kendisi satın alırken, “aile hekimlerinin” de yüzde 55’i kendi ekipmanını kendi temin ediyor.

Doktorların yüzde 28’i anksiyete, depresyon, strese bağlı psikolojik rahatsızlıkların bu salgın döneminde ağır çalışma şartları nedeniyle kendilerinde de belirdiğini söylerken, bunun iş kalitesine yansıdığına dikkat çekiyorlar.

ÖLEN  SAĞLIK ÇALIŞANLARININ AİLELERİNE 60 BİN POUND YARDIM

İngiltere’de, salgın krizi başladığından bu yana, yaşamını yitiren sağlık sektörü çalanlarının sayısının 100’ü geçtiği ve hükümetin, yaşamını yitiren NHS çalışanlarının ailelerin 60 bin pound yardımda bulunacağı son günlerde öne çıkan haberler arasında yer alıyor.

Hükümetin bu açıklamasının ardından, anne ve babası doktor olan bir gencin The Guardian gazetesine yazdığı mektup ise yine öne çıkan haberler arasında.

Önce babasına, ardından da annesine koronavirüsü bulaşan genç, ebeveynlerinin kendi kendilerini tedavi ettiklerini, kendisi ve ağabeyinin de haftalardır kendilerini izole ederek yaşadıklarını söylüyor ve ekliyor: “Hükümet yaşamını yitiren NHS çalanlarının ailelerine 60 bin pound yardımda bulunacağını açıkladı ama bu parayı PPE temini için harcasaydı bu kadar çalışan ölmeyebilirdi. Annem ve babam arka arkaya koronaya yakalandılar ve her ikisinin de hastalığı ne kadar zor atlattıklarını gözlerimle gördüm. Anna ve babamı kaybetmekten bu kadar korktuğumu hiç hatırlamıyorum. Her ikisi de kendi PPE’lerini kendileri temin ettiler ve yeniden görevlerine geri döndüler.”

İngiltere hükümeti, 30 binin üzerinde can kaybı vakasıyla karşı karşıya olduğu bugünlerde, ABD’den sonra dünyada en çok kayıp veren ülke olarak, tüm PPE yetersizliği, test azlığı, personel noksanlığı gibi sorunlara rağmen, 11 Mayıs haftasında “kilitlerin” açılmasına dair Boris Johnson tarafından yapılacak açıklamaları bekliyor.

GÖZDE SAPANLI – BİRMİNGHAM

FOTO:  Ashkan Forouzani on Unsplash

Popüler Haberler

Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıktı: “Bu kadar kötü olduklarını tahmin etmiyorduk“

İlk kez bir Alman siyasetçiye hakaret davası açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının başvurusu üzerine Yeşil politikacı Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Eski milletvekili Kılıç kararı “siyasi” ve “kötü” olarak niteledi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Muhalif Türk kadın yazarlar Avrupa’nın ilgi odağı

Türkçenin önde gelen kadın yazarlarından ve Türkiye'deki baskılar nedeniyle Avrupa'ya yerleşen Aslı Erdoğan ile Ece Temelkuran, Almanca konuşulan dünyanın en büyük yayınevlerinde art arda yayımlanan yeni kitaplarıyla hem okurların hem de medyanın gündeminden düşmüyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd