Yaşam Türk tatilciler hedefte: ADAC’den dolandırıcılık uyarısı

Türk tatilciler hedefte: ADAC’den dolandırıcılık uyarısı

Almanya’nın en büyük otomobil kulübü ADAC sürücüleri özellikle yaz aylarında büyük yoğunluk yaşanan Almanya-Türkiye kara yolunda kendini ADAC elemanı olarak tanıtan dolandırıcılara karşı uyardı.

ADAC (Genel Alman Otomobil Kulübü), araçları arızalanan, kaza yapan ya da başka bir sebepten ötürü yolda kalan üyelerine kapsamlı hizmetler sunan Almanya’nın en büyük otomobil kulübü. 20 milyondan fazla üyesi bulunan ADAC’nin bu hizmetlerinden özellikle yaz aylarında Almanya-Türkiye arasında seyahat eden ve Avrupa’da yaşayan Türkiye kökenli üyeler de yararlanıyor. Ancak Almanya-Türkiye arasındaki hattın geçtiği ülkelerde kendini ADAC elemanı olarak tanıtan kişi ya da kişilerin, aracı arızalanan insanları dolandırdığı belirtiliyor. ADAC Basın Sözcüsü Christian Buric’in DW Türkçe’den Erkan Türel’eyaptığı açıklamaya göre bu tür dolandırıcılık olayları son yıllarda giderek artıyor.

SAHTEKÂRLIK NASIL ANLAŞILIR?

Arızalanan ve yolda kalan araçların sürücülerine, kendilerinin ADAC üyesi olduğunu söyleyen kişilerin çekicilerle bu araçları bir tamirhaneye götürüp fahiş ücretler talep ettiklerini belirten Buric, ADAC’nin prensip olarak hiçbir zaman olay yerinde nakit para almadığını ve dolandırıcıların bu şekilde tespit edilebileceğini ifade ediyor.

Peki, arıza ya da kaza yerine gelen kişinin gerçek bir ADAC, ya da onun anlaşmalı partnerlerinden birinin elemanı olup olmadığı nasıl anlaşılabilir? “Almanya dışında, İtalya’nın Garda Gölü civarında hizmet veren bir çalışanımız hariç, ADAC logosu göremezsiniz” diyen Buric, bu logoyu aracında ya da kıyafetinde taşıyan kişilerin sahtecilik yapanlar olduğunu ifade ediyor.

TELEFON BAĞLANTILARINI KESEBİLİYORLAR

Dolandırıcıların yöntemlerinden biri de ADAC’yi kaza ya da arıza yerinden telefonla aramaya çalışan üyelerinin bunu yapmasını engellemek. Olay yerine gelen dolandırıcıların araçlarında, mobil hat üzerinden kurulan iletişimi kesen sistemler olduğuna dair haberler aldıklarını belirten Buric, sürücülerden böyle bir durumda otomobillerinin kapılarını kilitledikten sonra şayet kendini ADAC ile görüşme olmadan kendini bu otomobil kulübünün bir elemanı olarak tanıtan bir kişi olay yerine gelmişse, oradan uzaklaşarak ADAC ile irtibata geçmeyi denemelerini tavsiye ediyor.

Yardım amacı ile gelen kişinin ADAC tarafından görevlendirilen biri olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, gelen kişinin yardım edilecek sürücünün ADAC üyelik numarasını ve ismini bilmesinden geçiyor. Zira ADAC’nin Almanya’daki merkezinden görevlendirilen kişiye söz konusu bilgiler veriliyor. Christian Buric, bu bilgilere sahip olmayan kişilere güvenilmemesi ve araca müdahale etmelerine izin verilmemesi gerektiğine vurgu yapıyor.

ADAC PARTNERLERİ ÜZERİNDEN HUKUKİ MÜCADELE VEREBİLİYOR

ADAC bu tarz vakaların en çok hangi ülkelerde yaşandığına dair resmi ağızdan bir açıklama yapmıyor ancak basında çıkan haberlere göre, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan bu tarz olayların sıklıkla yaşandığı ülkeler. ADAC Basın Sözcüsü Christian Buric, bu tarz olaylar Almanya dışında yaşandığı için hukuki anlamda mücadele alanlarının kısıtlı olduğunu belirterek, “Ancak ADAC, dolandırıcıların kimliğini fotoğraf ya da araç plakası yoluyla tespit ettiği takdirde, ilgili ülkelerdeki partnerlerimiz aracılığıyla sadece ADAC adını kullanmamaları yönünde şikayetçi olabiliyoruz. Dolandırıcılıkla ilgili şikayeti ancak bizzat dolandırılan kişiler yapabiliyor” dedi.

HALKWEB-STUTTGART

 

Popüler Haberler

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd