Siyaset Türk sosyal demokratlar ırkçılığa karşı uyardı: HDB Berlin'den mücadele için işbirliği vurgusu

Türk sosyal demokratlar ırkçılığa karşı uyardı: HDB Berlin’den mücadele için işbirliği vurgusu

Halkçı Devrimci Birliği (HDB) Genel Kurulunda, “göçmenlere toplumsal yaşamın her alanında eşit haklar” tanınması istendi ve “ırkçılık ve her türlü ayrımcılıkla etkili mücadele” konularındaki çalışmaların sürdürüleceği bildirildi.

1973 yılında Türkiye dışında kurulan ilk sosyal demokrat kuruluş HDB Berlin, 23 Şubat 2020 pazar günü genel kurulunu yaptı. Genel Kurulda HDB’nin son iki yıldaki çalışmaları, politik gelişmeler değerlendirildi ve yeni yönetim kurulu seçildi. Gelecek yıllara yönelik çalışma öncelikleri belirlendi. HDB Berlin başkanlığına Ahmet İyidirli seçildi.

HDB Genel Kurulunda, Almanya’da “Göçmenlere toplumsal yaşamın her alanında eşit haklar” ve “ırkçılık ve her türlü ayrımcılıkla mücadele“ konularındaki çalışmaların bundan sonra da ödünsüz sürdürülmesi kararlaştırıldı. Bugüne kadar olduğu gibi “çifte vatandaşlık”, “yerel seçimlere katılım hakkı”, “vizenin kaldırılması”, “okullarda Türkçe öğretimi“, “kamu işyerlerinde göçmenler ve kota uygulanması”, “eğitimdeki sorunlarının çözümü” gibi konularda da çalışmaların sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

Almanya’nın Hanau kentindeki göçmenlere yönelik faşist katliam, faşist ve ırkçı hareketlerin artan saldırganlığı üzerinde duruldu. Bu tehlikeli gelişmenin durdurulması için tüm politik ve toplumsal kuruluşların kararlı ve inandırıcı tavır koyması ve güvenlik güçlerinin caydırıcı olması gerektiği belirtildi. Bunun için de özellikle güvenlik, ihtibarat ve askeri güçlerin içinde ciddi örgütlenme içine girmiş ırkçı-faşist gruplara yaptırım uygulanması istendi.

HDB genel kurulunda, sorunun ırkçı parti AfD’nin federal meclise girmesiyle yeni boyut kazandığına dikkat çekilirken, “AfD’nin meclis kürsülerindeki ırkçı ve saldırgan üslubu sokaktaki saldırılara zemin hazırlıyor” uyarısı da yapıldı. HDB delegeleri, ana akım büyük partileri, hâlâ demokrasiyi ve azınlıkları koruyacak sağlıklı stratejiler oluşturmadıkları ve bu konuları hafife aldıkları için sert sözlerle eleştirdiler. HDB’nin bundan böyle de ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele için işbirliklerini sürdüreceği ve çalışmaları yoğunlaştıracağı bildirildi.

1977 yılında kurulan Avrupa’daki sosyal demokratların üst örgütü HDF – Sosyaldemokrat Halk Dernekleri Federasyonu çatısı altındaki çalışmalar bu dönemde de aktif bir şekilde sürdürüldü. HDF’nin İstanbul’da SODEV ve Maltepe Belediyesi ile birlikte düzenlediği ve geniş katılımla gerçekleştirilen başarılı “Göç ve Siyaset Kurultayı” değerlendirildi.

HDB Genel Kurulu’nda Türkiye’deki güncel politik durum da ele alındı. Muhalefete yönelik baskının yanında saray düzeni kurulmasından duyulan kaygı dile getirildi. İktidarın her türlü demokratik ve anayasal denetimin dışında otoriter yönetim anlayışı eleştirildi. Bu sorumsuz politikalarla Türkiye’yi özellikle Suriye ve Libya’daki içsavaşın tarafı yapıldığı belirtildi. Türk ordusunun İslamcı kuruluşların kalkanı yapılması eleştirildi. Mezhepçi politikaların bırakılarak bölgeye şiddet olmaksızın barış getirilmesi istendi. Türkiye’de demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesinden taviz verilmemesi ve siyasette şiddete karşı tavır alınması konularının altı çizildi.

Genel Kurulda yapılan seçimlerde Yönetim Kurulu şu şekilde belirlendi:

Başkan: Ahmet İyidirli, Başkan Yardımcısı: Nazmiye Şenyuva, Sayman: Necip Erman, Genel Sekreter: Melih Şengölge, Üyeler: Gül Ataseven-Özen, Sevda Boyracı, Birsen Işık, Emine Tekçe. Mali Denetim Kuruluna ise Gülendam Sönmez ve Mümtaz Ergün seçildiler.

HALKWEB-BERLİN

 

 

Popüler Haberler

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Koşu proteziyle bir mitoloji kahramanı: Ali Laçin’in öyküsü

Uluslararası alanda da başarısıyla gündeme gelen engelli sporcumuz Ali Laçin, umut dolu bir resim çizdi. Laçin, “Engellerle karşılaşınca ayağa kalkmak ve zorluklara göğüs germek gerekiyor. Her şeyden önce ilk adımı atmak çok önemli” diye konuştu.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.
dd

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd

Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs önlemlerinden TRT sanatçıları da etkilendi.
dd

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.
dd

DİDF ve Sidar Çarman: “Kadın mücadelesi insanlık mücadelesidir”

Almanya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Stuttgart kentindeki mitingte Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı adına konuşan sendikacı Sidar Çarman “Biz kadınların mücadelesi aslında bütün insanlığın mücadelesidir” dedi.
dd