Siyaset Türk ekonomisine Almanya'dan bakış: “Ekonomideki iyileşme aldatıcı”

Türk ekonomisine Almanya’dan bakış: “Ekonomideki iyileşme aldatıcı”

Çalışmalarını Hamburg'da sürdüren siyaset ve sosyal bilimci Dr. Yaşar Aydın Türkiye'de ekonomik iyileşmenin aldatıcı olduğuna işaret etti. Gözlenen ekonomik iyileşmenin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Dr. Aydın, Türk ekonomisinin sürdürülebilir bir şekilde büyümesi için etkin yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Araştırmalarını Hamburg Protestan Sosyal Bilimler Yüksek Okulu bünyesinde sürdüren Öğretim Görevlisi Dr. Yaşar Aydın, görünüşe aldanılmaması için uyardı. HALKWEB’in sorularını yanıtlayan Dr. Aydın, “Türkiye’de ekonomide iyileşme işaretleri var. Ancak mevcut başarı aldatıcı. Ekonominin yeniden güçlü bir ivme yakalayabilmesi için ciddi ekonomik yapısal reformlar ve yeniden bir demokratikleşme sürecinin başlatılması gerekiyor. Demokratikleşme ise mevcut iktidarın yararına değil. Diyelim Cumhurbaşkanı bu yönde bir süreci başlatmak istedi, buna en büyük direniş ittifak ortağı MHP ve Devlet Bahçeli’den gelecektir. Buna bir de Amerika, AB ve Suriye’de Rusya ile yaşanan sorunları ekleyin. Bölgesel istikrarsızlık Türk ekonomisini olumsuz etkiliyor” dedi.

İstanbul’daki Türk-Alman Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak derslere giren Dr. Yaşar Aydın, uluslararası ilişkiler, Almanya-Türkiye ilişkileri ve Türkiye’nin ekonomik gelişimi konusundaki araştırmalarına devam ediyor. Dr. Yaşar Aydın ile Avrupa’ya yansıyan Türk ekonomisinin resmini konuştuk:

– Avrupa’dan bakınca Türkiye’de ekonomide iyileşme işaretleri görebiliyor musunuz?

YAŞAR AYDIN – Her şeyden önce trendin döndüğünü görüyoruz. 2018’in son çeyreğinde ekonomideki küçülme yüzde 2,8, 2019’un ilk çeyreğinde ise yüzde 2,4 oranında idi. İkinci çeyrekte ise Gayrı Safi Milli Hasıla’daki daralma yüzde 1,5 oranında gerçekleşti. Hatta bir önceki çeyreğe göre 1,2 oranında bir artış söz konusu. Enflasyon yıllık yüzde 25’lerden yüzde 15’e geriledi. Artı, Merkez Bankası’nın faiz indirimi var. Politika faizi 2018 temmuzu düzeyine, yani yüzde 16,5’e çekildi tekrar. Ve bu faiz indirimi Türk Lirası üzerinde bir kur baskısı oluşturmadı. TL, dolar ve avro karşısında stabilize olmuş gözüküyor. Bunlar olumlu, toparlanma işaretleri.

DÜNYANIN SAYILI BÜYÜK EKONOMİLERİ ARASINDAYIZ AMA…

-Türkiye’de iddia edildiği gibi ekonomi gerçekten de “tıkırında” mı? Dünyanın en güçlü ekonomileri arasına girdiği iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

YAŞAR AYDIN – Ekonomide işlerin tıkırında olmadığı ortada. Öyle olsa idi resesyon içinde olmazdı ekonomi, Türk Lirası, dolar ve avro karşısında son beş yılda sürekli değer kaybetmez, enflasyon ve işsizlik çift haneli rakamlarda seyretmez, gelir dağılımı tekrar bozulmazdı. Türkiye’nin kredi notunun düşük olması, risk primlerini, bu da yurt dışından temin edilen kredilerin maliyetini artırıyor. Ancak Türkiye’nin dünyanın sayılı büyük ekonomileri arasında olduğu da bir gerçek, halen 17’nci sırada.

Siyaset ve sosyal bilimci Dr. Yaşar Aydın Türkiye’de ekonomik iyileşmenin aldatıcı olduğuna işaret etti

EKONOMİDEKİ DÜZELME SAĞLIKLI TEMELLERE DAYANMIYOR

-Almanya’da Focus’un haber sitesinde kaleme aldığınız bir analizde Türk ekonomisi için hiç de iç açıcı bir tablo çizmediniz. Mevcut başarı neden aldatıcı?

YAŞAR AYDIN – Çünkü mevcut ekonomik düzelme sağlıklı temeller üzerinde yükselmiyor. Yapılan müdahaleler yanlış değil, ama sürdürülebilir de değil. Mevcut toparlanmanın sebeplerine bir göz atalım: Hükümet seçimler nedeniyle harcamaları artırmış, popülist bir politika uygulamıştı. Örneğin hükümet bankalara emlak piyasasını canlandırmak için emlak kredi faiz oranlarını düşürmeleri yönünde müdahalelerde bulunmuş, kredi miktarlarını yükseltmeleri için ise bankalara yönelik özendirici uygulamalar geliştirmişti.

“FED’İN FAİZ İNDİRİMİ TÜRKİYE İÇİN ŞANS”

– Zayıflayan Türk lirasının yeniden güç kazanması yakın vadede mümkün görünüyor mu?

YAŞAR AYDIN – Tekrar 2000’li yıllardaki gibi değer kazanması imkânsız adeta. Bunun için çok ciddi reformlar yapılması ve ülkenin yeni bir cazibe merkezi haline gelmesi gerekiyor. Bu ancak orta vadede olabilir. Ancak Amerikan Merkez Bankası Fed’nin faiz indirimine gitmesi Türkiye için bir şans. Şunu da ilave etmek gerek: Türk Lirası’nın aşırı değer kazanması ihracatı olumsuz etkiler ve yeniden bir sanayisizleşmeyi tetikler 2000’li yıllarda olduğu gibi.

KÖKLÜ REFORMLAR VE DEMOKRASİ ŞART

– Türkiye’deki mevcut iktidarın Türkiye’yi ekonomik çıkmazdan çekip çıkarabileceğine inanıyor musunuz?

YAŞAR AYDIN – Bu çok zor çünkü AKP yerel seçimlerde büyük bir darbe aldı ve parti içinde ciddi sorunlar var. Kopmalar yaşanıyor. Böyle bir ortamda gerekli adımları atabilir mi? Pek ümitli değilim. Ekonomideki sorunları büyük bir kısmı siyasetten kaynaklanıyor. Ekonominin yeniden güçlü bir ivme yakalayabilmesi için ciddi ekonomik yapısal reformlar ve yeniden bir demokratikleşme sürecinin başlatılması gerekiyor. Demokratikleşme ise mevcut iktidarın yararına değil. Diyelim cumhurbaşkanı bu yönde bir süreci başlatmak istedi, buna en büyük direniş ittifak ortağı MHP ve Devlet Bahçeli’den gelecektir. Buna bir de Amerika, AB ve Suriye’de Rusya ile yaşanan sorunları ekleyin. Bölgesel istikrarsızlık Türk ekonomisini olumsuz etkiliyor.

GERGİNLİK TÜRK YATIRIMCIYI AVRUPA’YA YÖNELTİYOR

– Ekonomideki sıkışmanın Türkiye’deki işadamlarını Avrupa’da farklı sektörlerde yatırımlara yönelttiğine işaret ediyorsunuz. Özellikle inşaat alanında Türkiye’den gelen yatırımcı patlamasını nasıl okuyorsunuz?

YAŞAR AYDIN – Bunun bence bir ekonomik bir de siyasal nedeni var. Bir: Türkiye’deki iktisadi gerileme ve emlak ve inşaat sektöründeki durgunluk, Türk inşaat firmalarını yeni pazar ve yatırım arayışlarına itiyor. İki: Türkiye’deki siyasi gerginlik ve otoriter yönelim ise işadamlarını yurt dışında, özellikle hukuk, adalet ve demokrasinin gelişmiş olduğu Avrupa ülkelerinde, iş yapmaya, orada ikamet imkânları edinmeye itiyor.

TÜRKİYE AVRUPA İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR

– Türk lirasının değer kaybı ve ekonomide kötüleşmenin uzun vadede Avrupa’ya yansımaları nasıl olur?

YAŞAR AYDIN – Türk ekonomisin durumu Avrupa’yı da etkiliyor, çünkü Türkiye Avrupa için önemli bir pazar. Artı, Türk firmaları ve üreticileri Avrupa üretim zincirinin önemli bir halkası; bilhassa otomotiv sektörü için bu böyle….

IŞIN TOYMAZ – HAMBURG

 

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd