Kültür Tuğsal Moğul’dan “duvarlı” bir Berlin oyunu: “Boğaz’daki Minik Serçe”

Tuğsal Moğul’dan “duvarlı” bir Berlin oyunu: “Boğaz’daki Minik Serçe”

Almanya’da toplumsal konularla ilgili oyunlarda rol alan tiyatro oyuncusu, oyun yazarı ve yönetmen Tuğsal Moğul, İstanbul’da sahnelenecek “Der kleine Spatz vom Bosporus” (Boğaz’daki Minik Serçe) adlı müzikal oyununa Sezen Aksu’yu beklediğini söyledi.

Çalışmalarını Almanya’da sürdüren yazar-oyuncu Tuğsal Moğul’un Sezen Aksu’ya adadığı oyunu, Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ıncı yıldönümü dolayısıyla İstanbul’da sahnelenecek. Grand Pera’da 26 Ekim 2019 cumartesi akşamki program, Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Daimi Vekili Stefan Graf ve Tarabya Kültür Akademisi ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Tuğsal Moğul’un Türkçe ve Almanca olarak sahneye koyduğu 1980’lerin bölünmüş Berlin’indeki bir aşk hikâyesinin anlatıldığı “Boğaz’daki Minik Serçe” saat 19’dan itibaren seyirci ile buluşacak.

Oyuncu, rejisör, anestezist ve doktor olan Tuğsal Moğul Hannover, Lübeck ve Viyana Üniversitelerinde dokuz yıllık tıp eğitiminin yanı sıra Hannover Müzik, Tiyatro ve Medya Üniversitesi’nde oyunculuk eğitimi aldı.

“GOETHE ENSTİTÜSÜ ESERLERİMİ TÜRKÇEYE ÇEVİRDİ”

Cumhuriyet kutlamasına özel İstanbul’da gerçekleşecek tiyatro akşamına ilişkin bir değerlendirme yapan Ayvalıklı 50 yaşındaki sanatçı Moğul, HALKWEB’e çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Araştırmak, soruşturmak, soru sormak enstrümanıdır. Soramazsak, esas o zaman sanat yapmış olmayız. Sanatçılar arasında dayanışma çok önemli. Türkiye’deki meslektaşlarımın değerli mücadelesine büyük saygı duyuyorum. İstanbul-Almanya arasında bir sanat, tiyatro köprüsü kurmaktan mutluluk duyuyorum.

Tarabya Kültür Akademisi’nden burs alıyorum. Kumbaracı50 ile işbirliği içinde olmak için Türkçe eserler de kaleme alıyorum. Goethe Enstitüsü bazı oyunlarımı Türkçeye çevirdi. Üç aydan bu yana İstanbul’da kalıyorum. Oyunun hikâyesi gerçekten ilginçtir.

BERLİN DUVARI VE PARALEL AŞKLAR

Sezen Aksu şarkılarıyla müzikal dramatik bir çalışma hazırladık geçen yıl prömiyeri Münster’de yapıldı. Şimdi bu çalışmayı İstanbul’da sergiliyoruz. Hikâyesi, dramatik ve gerçeklere dayanıyor. Duvar yıkılmadan önce Türk erkeklerinin önemli bir bölümü Berlin’de çifte hayatlar sürüyordu. Aileleri, eşleri ile Berlin’de birlikte yaşıyorlardı. Ancak duvarın öteki tarafına geçerek Alman sevgililer de ediniyorlardı. İşte Gudrun da bu şekilde hamile kalıyor. Selma doğuyor. Doğu Almanya’da yaşıyor. Selma’nın Türk babası gidip geliyor. Ancak bir gün Giresun’a Batı Almanya’daki ailesi ile birlikte kesin dönüş yapıyor. Selma ise babasız kalıyor. Sezen Aksu şarkılarını dinleyerek büyüyor. Türkçe öğreniyor. Duvar yıkılınca Kreuzberg’e gidiyor, babasını arıyor ama bulamıyor. Bu sefer peşinden İstanbul’a gidiyor. Ama babasının Giresun’da olduğunu bilmiyor tabii. Olay böyle gelişiyor.

“SEZEN AKSU TUTKUSU ANNEANNEMDEN GELİYOR”

Sezen Aksu şarkılarına duyduğum tutku anneannem Emine Martı’dan geliyor. Çünkü o da Sezen şarkıları dinliyordu. Oyunu Türkiye’de sergilediğimizde Sezen Aksu’nun gelip izlemesini ise çok isterim. Sezen Aksu elbette bu akşam davetli, katılması durumunda çok mutlu olurum.”

Öte yandan Tuğsal Moğul Türkiye’de eylül ayı sonunda kapalı gişe prömiyerini yapan DasDas’ın bu sezonki yeni oyunu “Westend / Batının Sonu”nu da yönetiyor. Almanya’nın en önemli yazarlarından Moritz Rinke’nin kaleme aldığı oyun Tarabya Kültür Akademisi’nin desteğiyle Ataşehir’deki DasDasMetropol İstanbul’da izleyiciyle buluştu. Kapalı gişe oynayan oyunun çevirisini Hakan Saygun yaptı, süpervizörlüğünü ise Hakan Savaş Mircan üstlendi.

Oyuncu kadrosunda Evren Bingöl, Gün Koper, Mert Fırat, Naz Çağla Irmak, Pervin Bağdat ve Tülin Özen gibi isimler yer alıyor. Oyun 28 Ekim 2019 pazartesi akşamı DasDas Sahne’de sergilenecek.

Tuğsal Moğul Türkiye’de eylül ayı sonunda kapalı gişe prömiyerini yapan DasDas’ın bu sezonki yeni oyunu “Westend / Batının Sonu”nu da yönetiyor

Oyunun konusu kısaca şöyle: “Eduard ve Charlotte, şehirden uzakta lüks bir mahalledeki yeni evlerinde yıllar sonra yeniden buluştukları eski bir arkadaşlarını ve komşularını ağırlar. Zaman geçtikçe, konuşulmaya cesaret edilemeyen konular, ele alınmaya ve karakterlerin iç dünyası dışa yansımaya başlar.”

TUĞSAL MOĞUL KİMDİR?

Tuğsal Moğul 1969 yılında Neubeckum/Westfalen’de doğdu. Oyuncu, rejisör, anestezist ve doktor olan Moğul Hannover, Lübeck ve Viyana Üniversitelerinde dokuz yıllık tıp eğitiminin yanı sıra Hannover Müzik, Tiyatro ve Medya Üniversitesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Münster’de bir eğitim hastanesinde yarı zamanlı doktor olarak görev yapıyor, aynı zamanda yazar ve rejisör olarak da çalışmalarını sürdürüyor. “Halbstarke Halbgötter” adlı yapıtıyla 2011 yılında Heidelberger Stückemarkt’a davet edildi. Bu oyunda doktorlar söz alırken, “Somnia” adlı oyunda yoğun bakımda yatan hastalar,” Die Angehörigen” adlı oyunda ağır hastaların yakınları söz alıyor. Bu üçleme Operation adlı tiyatro topluluğu işbirliği ile ortaya çıkmıştır.

Moğul 2013 yılında “Die deutsche Ayse” adlı yapıtının prömiyerini Tiyatro Münster’de gerçekleştirdi. Oyun 2014 NRW Tiyatro Günleri çerçevesinde birçok kez ödüllendirildi ve Nürnberg’deki Talking About Borders Festivali’ne, aynı zamanda Stuttgart’taki Made in Germany’ye ve pek çok etkinliğe davet edildi. 2015 yılında tamamlanan “Auch Deutsche unter den Opfern” adlı araştırma çalışması oyun, aynı yıl Berlin Tiyatro Yazarları Günleri’nden davet aldı. Yetkililerin NSU cinayetleri soruşturmasında başarısızlığa uğradığını ortaya koyan bu yapıt Tübingen Oda Tiyatrosu tarafından Sapir Heller’in yönetmenliğinde yeniden sahnelendi ve Hamburg Özel Tiyatro Günleri’nde En iyi Çağdaş Drama kategorisinde 2016 Monica Bleibtreu Ödülü’ne layık görüldü.

“Auch Deutsche unter den Opfern” adlı oyun Eylül 2017 yılında WDR-Medyatek’de radyo tiyatrosu olarak yayınlandı. 2016 yılında Tuğsal Moğul’un “Deutsche Konvertiten” adlı oyununun prömiyeri Tiyatro Münster’de yapıldı. 2016 yılında Joke van Leeuwen yönetiminde “Als mein Vater ein Busch wurde und ich meinen Namen verlor” adlı yapıtı Münster Gençlik Tiyatrosu’nda sahnelendi. Sezen Aksu şarkılarıyla müzikal dramatik bir çalışma hazırladı. Bu çalışmanın prömiyeri Münster Pumpenhaus’da yapıldı.

Tuğsal Moğul’un diğer çalışmaları Berlin’de Ballhaus Naunynstrasse, Hannover’de Glocksee ve Stuttgart’ta Theaterhaus gibi tiyatrolarda sergileniyor. Theater Osnabrück’de 2016/17 sezonunda Anis Hamdoun’un “Die unbekannte Stadt” adlı yapıtının prömiyerini Oskar Ensemble ile birlikte gerçekleştirdi.

Tuğsal Moğul Aralık 2017 ve Şubat 2018 tarihleri arasında Tarabya Kültür Akademisi’nin burslu sanatçısı olarak çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü. (Kaynak: Tarabya Kültür Akademisi)

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

 

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd