Kültür Tuğsal Moğul’dan “duvarlı” bir Berlin oyunu: “Boğaz’daki Minik Serçe”

Tuğsal Moğul’dan “duvarlı” bir Berlin oyunu: “Boğaz’daki Minik Serçe”

Almanya’da toplumsal konularla ilgili oyunlarda rol alan tiyatro oyuncusu, oyun yazarı ve yönetmen Tuğsal Moğul, İstanbul’da sahnelenecek “Der kleine Spatz vom Bosporus” (Boğaz’daki Minik Serçe) adlı müzikal oyununa Sezen Aksu’yu beklediğini söyledi.

Çalışmalarını Almanya’da sürdüren yazar-oyuncu Tuğsal Moğul’un Sezen Aksu’ya adadığı oyunu, Cumhuriyet’in kuruluşunun 96’ıncı yıldönümü dolayısıyla İstanbul’da sahnelenecek. Grand Pera’da 26 Ekim 2019 cumartesi akşamki program, Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Daimi Vekili Stefan Graf ve Tarabya Kültür Akademisi ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Tuğsal Moğul’un Türkçe ve Almanca olarak sahneye koyduğu 1980’lerin bölünmüş Berlin’indeki bir aşk hikâyesinin anlatıldığı “Boğaz’daki Minik Serçe” saat 19’dan itibaren seyirci ile buluşacak.

Oyuncu, rejisör, anestezist ve doktor olan Tuğsal Moğul Hannover, Lübeck ve Viyana Üniversitelerinde dokuz yıllık tıp eğitiminin yanı sıra Hannover Müzik, Tiyatro ve Medya Üniversitesi’nde oyunculuk eğitimi aldı.

“GOETHE ENSTİTÜSÜ ESERLERİMİ TÜRKÇEYE ÇEVİRDİ”

Cumhuriyet kutlamasına özel İstanbul’da gerçekleşecek tiyatro akşamına ilişkin bir değerlendirme yapan Ayvalıklı 50 yaşındaki sanatçı Moğul, HALKWEB’e çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Araştırmak, soruşturmak, soru sormak enstrümanıdır. Soramazsak, esas o zaman sanat yapmış olmayız. Sanatçılar arasında dayanışma çok önemli. Türkiye’deki meslektaşlarımın değerli mücadelesine büyük saygı duyuyorum. İstanbul-Almanya arasında bir sanat, tiyatro köprüsü kurmaktan mutluluk duyuyorum.

Tarabya Kültür Akademisi’nden burs alıyorum. Kumbaracı50 ile işbirliği içinde olmak için Türkçe eserler de kaleme alıyorum. Goethe Enstitüsü bazı oyunlarımı Türkçeye çevirdi. Üç aydan bu yana İstanbul’da kalıyorum. Oyunun hikâyesi gerçekten ilginçtir.

BERLİN DUVARI VE PARALEL AŞKLAR

Sezen Aksu şarkılarıyla müzikal dramatik bir çalışma hazırladık geçen yıl prömiyeri Münster’de yapıldı. Şimdi bu çalışmayı İstanbul’da sergiliyoruz. Hikâyesi, dramatik ve gerçeklere dayanıyor. Duvar yıkılmadan önce Türk erkeklerinin önemli bir bölümü Berlin’de çifte hayatlar sürüyordu. Aileleri, eşleri ile Berlin’de birlikte yaşıyorlardı. Ancak duvarın öteki tarafına geçerek Alman sevgililer de ediniyorlardı. İşte Gudrun da bu şekilde hamile kalıyor. Selma doğuyor. Doğu Almanya’da yaşıyor. Selma’nın Türk babası gidip geliyor. Ancak bir gün Giresun’a Batı Almanya’daki ailesi ile birlikte kesin dönüş yapıyor. Selma ise babasız kalıyor. Sezen Aksu şarkılarını dinleyerek büyüyor. Türkçe öğreniyor. Duvar yıkılınca Kreuzberg’e gidiyor, babasını arıyor ama bulamıyor. Bu sefer peşinden İstanbul’a gidiyor. Ama babasının Giresun’da olduğunu bilmiyor tabii. Olay böyle gelişiyor.

“SEZEN AKSU TUTKUSU ANNEANNEMDEN GELİYOR”

Sezen Aksu şarkılarına duyduğum tutku anneannem Emine Martı’dan geliyor. Çünkü o da Sezen şarkıları dinliyordu. Oyunu Türkiye’de sergilediğimizde Sezen Aksu’nun gelip izlemesini ise çok isterim. Sezen Aksu elbette bu akşam davetli, katılması durumunda çok mutlu olurum.”

Öte yandan Tuğsal Moğul Türkiye’de eylül ayı sonunda kapalı gişe prömiyerini yapan DasDas’ın bu sezonki yeni oyunu “Westend / Batının Sonu”nu da yönetiyor. Almanya’nın en önemli yazarlarından Moritz Rinke’nin kaleme aldığı oyun Tarabya Kültür Akademisi’nin desteğiyle Ataşehir’deki DasDasMetropol İstanbul’da izleyiciyle buluştu. Kapalı gişe oynayan oyunun çevirisini Hakan Saygun yaptı, süpervizörlüğünü ise Hakan Savaş Mircan üstlendi.

Oyuncu kadrosunda Evren Bingöl, Gün Koper, Mert Fırat, Naz Çağla Irmak, Pervin Bağdat ve Tülin Özen gibi isimler yer alıyor. Oyun 28 Ekim 2019 pazartesi akşamı DasDas Sahne’de sergilenecek.

Tuğsal Moğul Türkiye’de eylül ayı sonunda kapalı gişe prömiyerini yapan DasDas’ın bu sezonki yeni oyunu “Westend / Batının Sonu”nu da yönetiyor

Oyunun konusu kısaca şöyle: “Eduard ve Charlotte, şehirden uzakta lüks bir mahalledeki yeni evlerinde yıllar sonra yeniden buluştukları eski bir arkadaşlarını ve komşularını ağırlar. Zaman geçtikçe, konuşulmaya cesaret edilemeyen konular, ele alınmaya ve karakterlerin iç dünyası dışa yansımaya başlar.”

TUĞSAL MOĞUL KİMDİR?

Tuğsal Moğul 1969 yılında Neubeckum/Westfalen’de doğdu. Oyuncu, rejisör, anestezist ve doktor olan Moğul Hannover, Lübeck ve Viyana Üniversitelerinde dokuz yıllık tıp eğitiminin yanı sıra Hannover Müzik, Tiyatro ve Medya Üniversitesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Münster’de bir eğitim hastanesinde yarı zamanlı doktor olarak görev yapıyor, aynı zamanda yazar ve rejisör olarak da çalışmalarını sürdürüyor. “Halbstarke Halbgötter” adlı yapıtıyla 2011 yılında Heidelberger Stückemarkt’a davet edildi. Bu oyunda doktorlar söz alırken, “Somnia” adlı oyunda yoğun bakımda yatan hastalar,” Die Angehörigen” adlı oyunda ağır hastaların yakınları söz alıyor. Bu üçleme Operation adlı tiyatro topluluğu işbirliği ile ortaya çıkmıştır.

Moğul 2013 yılında “Die deutsche Ayse” adlı yapıtının prömiyerini Tiyatro Münster’de gerçekleştirdi. Oyun 2014 NRW Tiyatro Günleri çerçevesinde birçok kez ödüllendirildi ve Nürnberg’deki Talking About Borders Festivali’ne, aynı zamanda Stuttgart’taki Made in Germany’ye ve pek çok etkinliğe davet edildi. 2015 yılında tamamlanan “Auch Deutsche unter den Opfern” adlı araştırma çalışması oyun, aynı yıl Berlin Tiyatro Yazarları Günleri’nden davet aldı. Yetkililerin NSU cinayetleri soruşturmasında başarısızlığa uğradığını ortaya koyan bu yapıt Tübingen Oda Tiyatrosu tarafından Sapir Heller’in yönetmenliğinde yeniden sahnelendi ve Hamburg Özel Tiyatro Günleri’nde En iyi Çağdaş Drama kategorisinde 2016 Monica Bleibtreu Ödülü’ne layık görüldü.

“Auch Deutsche unter den Opfern” adlı oyun Eylül 2017 yılında WDR-Medyatek’de radyo tiyatrosu olarak yayınlandı. 2016 yılında Tuğsal Moğul’un “Deutsche Konvertiten” adlı oyununun prömiyeri Tiyatro Münster’de yapıldı. 2016 yılında Joke van Leeuwen yönetiminde “Als mein Vater ein Busch wurde und ich meinen Namen verlor” adlı yapıtı Münster Gençlik Tiyatrosu’nda sahnelendi. Sezen Aksu şarkılarıyla müzikal dramatik bir çalışma hazırladı. Bu çalışmanın prömiyeri Münster Pumpenhaus’da yapıldı.

Tuğsal Moğul’un diğer çalışmaları Berlin’de Ballhaus Naunynstrasse, Hannover’de Glocksee ve Stuttgart’ta Theaterhaus gibi tiyatrolarda sergileniyor. Theater Osnabrück’de 2016/17 sezonunda Anis Hamdoun’un “Die unbekannte Stadt” adlı yapıtının prömiyerini Oskar Ensemble ile birlikte gerçekleştirdi.

Tuğsal Moğul Aralık 2017 ve Şubat 2018 tarihleri arasında Tarabya Kültür Akademisi’nin burslu sanatçısı olarak çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü. (Kaynak: Tarabya Kültür Akademisi)

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd