Siyaset TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karaca’nın telefon görüşmelerini izinsiz olarak kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adını kullanarak faaliyetlerini sürdüren ATFF’nin ses kaydı skandalı ile ilgili HALKWEB olarak bilgilendirdiğimiz TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ise şu ana kadar herhangi bir ihtar gelmemesi de dikkati çekti.

Nisan ayında kurulduğundan bu yana adı çeşitli iddialar ve suçlamaların hedefinde olan  Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) şimdi de ses kayıtları skandalı ile gündeme oturdu.

2011 yılında AK Parti Eskişehir Milletvekili Aday Adayı olan yine bir dönem Eskişehir Spor Kulübü Başkanlığı için de adaylığını koyan ATFF Başkanı Levent Karaca’nın bugüne dek telefonla görüştüğü kişilerin seslerini izinsiz olarak kaydettiği ve bu ses kayıtlarının Türkiye’ye dek elden ele yayıldığı ortaya çıktı.

SES KAYITLARINDA SİYASETTEN BASINA ÇOK SAYIDA İSİM VAR

Avrupa Parlamentosu 4. ve 5. Dönem Milletvekili ve 2015 yılında Ak Parti İzmir 1. Bölge 5. sıradan milletvekili adayı Ozan Ceyhun, Halkweb Avrupa Yayın Yönetmeni Işın Toymaz, Frankfurt Konsolosu Sibel Acar Jülide ve yıldız futbolcu Hamit Altıntop başta olmak üzere çok sayıda ismin seslerini izinsiz kaydettiği ileri sürülen Levent Karaca ile HALKWEB görüştü ve  iddiaları dile getirdi.

LEVENT KARACA İDDİALARI KABUL ETTİ

ATFF Başkanı Karaca’nın suçlamalara verdiği yanıt ise şöyle oldu:

“Yönetim kurulumla biz bir aile gibiyiz. Bazı telefon görüşmelerini kayıt altına alarak  ekibimle paylaştım. Ancak bu art niyet taşımıyor, herhangi bir kötü amacım da yoktu. Her şeyi kafamda tutamadığım için paylaşıyordum. Örneğin Konsolosumuz Jülide Hanım’la konuştum ve beni affetti. Sizden de özür dileriz. Kaç kere dileyelim? Sesinizi kaydettik diye niye çekiniyorsunuz? Korkacak bir şeyiniz mi var? Bu şekilde görüşmek istemiyorsanız bizi aramazsınız. Sakınca görmüyorum.  ATFF yeni kurulan bir federasyondur. Önemli konuşmaları paylaşıyorum.”

Avrupa Parlamentosu 4. ve 5. Dönem Milletvekili ve 2015 yılında Ak Parti İzmir 1. Bölge 5. sıradan milletvekili adayı Ozan Ceyhun

OZAN CEYHUN “ARTIK MUHATABIM OLAMAZ”

ATFF Başkanı Levent Karaca’nın izinsiz olarak sesini kaydettiği ve ses kayıtlarının Almanya sınırlarını da aşarak Türkiye’ye ulaştığı  isimlerden Ozan Ceyhun ise tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“ATFF Bakanı Levent Karaca’nın habersiz olarak telefon görüşmelerini kayıt altına alması hem Türkiye’de hem Almanya’da suç. İçeriği hiçbir sorun olmayan görüşmeler bunlar. Beni aradı ve çalışmaları için destek istedi. Ben de tavsiyelerde bulundum.  Ancak içeriği ne olursa olsun ahlaki açıdan da utanılması gereken bir durum. Avrupa Türk futbolu böyle bir durumu hak etmiyor. Görüşmelerimizde  iyi niyetli olduğu sürece yardımcı olabileceğimi söylemiştim kendisine ancak artık  Levent Karaca benim muhatabım olamaz. Çok üzücü bir durum çünkü ekipte çok değerli isimler de var.”

Sesi izinsiz olarak kaydedilen ve kayıtları yayılan bir diğer isim Halkweb Avrupa Yayın Yönetmeni Işın Toymaz da ortaya çıkan bu tablonun sadece Avrupa’daki Türk spor camiasına değil aynı zamanda benzer bir isimle ve logoyla çıktığı Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adına da gölge düşürdüğünü vurguladı. Işın Toymaz konuyla ilgili şunları aktardı:

Halkweb Avrupa Yayın Yönetmeni Işın Toymaz

IŞIN TOYMAZ “GEÇMİŞTEKİ ACI DOLU TECRÜBELERİ ANIMSATIYOR”

“ATFF Başkanı Levent Karaca ile telefon üzerinden bir söyleşi yaptım. Sesimi kaydetmiş. Ancak konuşmanın başında benden izin almadı. Aradan aylar geçtikten sonra, adını saklı tuttuğum bir isim  İstanbul’dan beni aradı ve ‘Levent  Karaca ile telefon görüşmelerinizin kayıtları bizim elimizde’ dedi. Göndermesini istedim. Konuyu Levent Karaca’ya aktardım ve suçlamayı kabul etmek zorunda kaldı. TFF ile gelecekte sıkı bir işbirliği içine girmeyi hedeflediklerini bildiğimden TFF Başkanı Nihat Özdemir’i de konuyla ilgili aradım.

TFF BAŞKANI ÖZDEMİR KONUYU DİNLEMEDİ

Başkan Özdemir ise dinlemek istemedi ve  ‘Sizin sorularınıza yanıt vermek zorunda değilim’ dedi. Telefonları izinsiz dinlemek, tapeler, ses kayıtlarının yayılması Türkiye’deki geçmişteki acı dolu tecrübeleri de çağrıştırıyor. Spor dünyasında üstelik de Türkiye’yi temsil ettiğini iddia eden bir spor kuruluşunun adının bu skandala karışması Avrupa’daki Türklerin imajını, orada yarım asırdan fazla emek vermiş spor adamlarının, kulüp yöneticilerinin emeklerini bir çırpıda harcamıştır. Ayrıca Türkiye’deki spor camiasının adına da dolaylı olarak gölge düşürmüştür. İsmi ve logosu TFF ile büyük benzerlik gösteren, üstelik bazı Türkçe yayınlarda TFF’nin bizzat kurdurduğu yönündeki haberlerle gündeme gelen ATFF’ye TFF Başkanı Nihat Özdemir’in de bugüne dek ihtarda bulunmamış olması manidardır. Başkan Özdemir’i bizzat arayıp durumu bildirmeme karşılık dinlemeden telefon kapatması ne kadar üzücü olsa da umarım TFF gibi saygın bir kuruluşumuz en kısa zamanda gereğini yapacaktır.”

“OFİSLERİ YOK, TABAKTA PARA TOPLUYORLAR”

Öte yandan adının verilmesini istemeyen bir spor adamı da şu iddialarda bulundu:

“TFF’nin desteğiyle ve eliyle kurulduk diye her yerde iddia ediyorlar ama ne bir merkez ofisleri ne dernek lokalleri mevcut. Almanya’da otellerde toplanıyorlar. Toplantılarda tabakta paralar toplanıyor. TFF’nin tüm bunlardan haberi olmadığını sanıyorum. ATFF’ye elini değiyorsun her yerden şaibe çıkıyor. İnsanların sesini kaydediyorlar, yayıyorlar.

“AKP’NİN ADINI KULLANIYORLAR”

Hadi Başkan Karaca durumu bilmiyor koskoca yönetimde hiç mi itiraz eden olmamış, durumu TFF’ye bildiren bir yiğit çıkmamış. Paraları yok ama AKP’nin adını kullanarak destek sağlamaya çabalıyorlar.

TFF’nin adının böyle insanların elinde çarçur edilmesine gönlümüz razı gelmiyor.

Ayrıca Hessen Eyaleti’nde arsa tahsisi için belediyeye başvuruda bulunuyorlar. Almanya Futbol Federasyonu nezdinde düştüğümüz duruma bakın. DFF  ‘Gelip arsa istiyorsun, TFF’nin parası yok mu?’ demez mi?

“GURBETÇİLERİN ÇOCUKLARINI İSTİSMAR EDECEKLER”

Bana sorarsanız ATFF umut satmaya hazırlanıyor. Simsarlığa girişecek.  Gurbetçilerin çocuklarını istismar edip, vurgun yapacaklar.  TFF’nin adını kullanarak rant peşinde koşuyorlar. “

MEMET KILIÇ “5 YILA KADAR HAPİS CEZASI”

Diğer taraftan  Birlik’90 / Yeşiller Federal Meclis  E. Milletvekili ve Türkiye kökenli hukukçu Memet Kılıç ise izinsiz ses kaydetmeye yönelik cezai yaptırımlar hakkında bilgilendirmede bulundu. Heidelberg kentinde çalışmalarını sürdüren avukat Memet Kılıç müsaade alınmadan ses kaydetmenin 3 yıla kadar hapis cezası olduğunu ancak Alman ceza yasasının 99. maddesine göre casusluk niteliğinde ise 5 yıla kadar hapis cezasının öngörüldüğünü belirtti.

Yeşil siyasetçi ve hukukçu Memet Kılıç

“AVRUPA’DAKİ YAŞANTIMIZI SIKINTIYA SOKAR”

Memet Kılıç konuyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de maalesef son 25 yıl içerisinde kişilere ait özel bilgilerin dinlenmesi, kaydedilmesi, kesme yapıştırma yöntemleriyle sahte deliller oluşturulması metot haline geldi. Bunu da büyük ölçüde Fethullah Gülen cemaati yaptı. FETÖ demiyorum. Çünkü AKP dini cemaatleri tertemiz göstermek için cemaat olarak değil terör örgütü diyor. Gizli ses kayıtları hükümet işleri haline geldi. Bu taraflara da söz konusu alışkanlıkların yansıması buradaki hukuk devletini, buradaki yaşantımızı sıkıntıya sokar. Cyber Anzeige (Siber şikayet)  gibi Türkiye’deki  internet üzerinden polise ihbar attı burada casusluk faaliyetine dönüşebilir. Bunun Alman ceza yasasına göre değerlendirilebileceğini ve ağır cezaları beraberinde getirebileceğini unutmamak gerekir.”

ÖZGÜR MURAT SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Spor muhabiri Özgür Murat da sosyal medyadan yaptığı bir paylaşımla TFF yönetim kuruluna ce Cumhuriyet Başsavcılığına ses kayıtları skandalı ve TFF’nin adını kullanmasından dolayı suç duyurusunda bulundu.

Almanya’nın Frankfurt kentinde kurulan Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanlığına Levent Karaca Eskişehir doğumlu olan 53 yaşında. 34 yıldır Almanya’da yaşıyor. Serbest çalışan, inşaat sektöründe, ithalat, ihracat işleri de yapan Karaca, daha önce Frankfurt Türkspor’a da başkanlık yapıyordu. Karaca, 4 yıl önce de Eskişehirspor’un yönetimine talip olmuştu.

POP YILDIZI RAFET EL ROMAN BAŞKAN YARDIMCISI 

ATFF’nin  II. Başkanı ise pop yıldızı Rafet El Roman.  Sporda Türkiye Avrupa arasında köprü oluşturmayı hedeflediğini bildiren ATFF, Avrupa’nın farklı ülkelerinde şubeler açmak üzere girişimlerde bulunuyor.

Avrupa ve Türkiye spor üzerinden köprü kurmayı amaçladıklarını söyleyen ATFF’nin ilk Genel Başkanı Levent Karaca ‘nın yanı sıra ekip şu isimlerden oluşuyor:

EKİPTE MİLLİ GÖRÜŞ VE AKP KÖKENLİ İSİMLER AĞIRLIKTA

ATFF Başkan Vekili Ayhan Yıldız,  Genel Sekreter Halil Barış Ağırdoğan, ATFF Genel Başkan Yardımcıları Rafet El Roman, Cahit Öner, Sedat Kıymet, Sedat Demir, Nedim Koçaslan, Abdulkadir Bakırdöven, Sedat Aydemir, ATFF Mali As Başkan Kemal Akyol, Mali İşler Sorumlusu Kemal Akyol, yönetim kurulu üyeleri Kemal Akyol, Yaşar Sekban, Necip Islak, Can Vanlı, Aykut Torunoğulları, Adnan Çetinkaya, yedek üyeler Evren Kaya, Ömer Onur Gevenli, Murat Işık, Ali Fuat Özüdoğru, Salih Şahin, Halil Küpeli. Disiplin Kurulu ve Kasa Denetleme görevlerine ise gazeteci Başkan İshak Deveçeken ve Tunç Çolak ile Ümit Aksoyek getirildi. Uyuşmazlıklar gerekçesiyle Sedat Aydemir ve Abdülkadir Bakırdöven kısa bir süre önce istifa etti. ATFF’nin beyin takımında Milli Görüş ve Uluslararası Demokratlar Birliği UİD’ye (eski adı UETD)  yakın isimlerin çoğunlukta olduğu gözleniyor..

HALKWEB – FRANKFURT

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karaca’nın telefon görüşmelerini izinsiz olarak kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adını kullanarak faaliyetlerini sürdüren ATFF’nin ses kaydı skandalı ile ilgili HALKWEB olarak bilgilendirdiğimiz TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ise şu ana kadar herhangi bir ihtar gelmemesi de dikkati çekti.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd