Kültür Suriye harekâtına Köln'de sanatsal protesto

Suriye harekâtına Köln’de sanatsal protesto

Kuzey Suriye'deki askeri müdahaleye yönelik protesto gösterilerinde sanatın gücü de kullanılıyor. Ressam Ali Zülfikar'ın kendi tablosuna yaptığı müdahale, Köln'de bir performans halinde sergilendi.

Suriye’ye askeri müdahaleyi protesto kapsamında sanatsal bir uygulama da Köln’de gerçekleştirildi. Ressam Ali Zülfikar’ın, yüksek katılımlı bir protesto gösterisi çerçevesinde yaptığı “Artık hiç kimse ağlamasın!” başlıklı performası ilgiyle karşılandı. 10 dakikalık sunumda, daha önce tamamladığı ve çeşitli sergilerde izleyici önüne çıkardığı “Made in Turkey” yapıtını sahnede gösteren Zülfikar, devamında “Erdoğan Muz Cumhuriyeti” adlı yapıtını, savaş çılgınlığını engellemek adına ve askeri müdahaleleri protesto etmek üzere kamuoyu önünde “yeni bir motif ekleyerek” değiştirdi.

“Hiçbir şey insan yaşamından daha kutsal ve değerli değildir” diyen Ali Zülfikar’ın 13 Ekim tarihinde Merkel’e yazdığı mektup da gösteri aşamasında Marcel Rennert tarafından seslendirdi. Ali Zülfikar mektubunda şu ifadeleri kullandı:

BU ACILARA BİR SON VERİLSİN!

“Sanat hayatımı 25 yıldır büyüdüğüm ülkeden kopuk olarak Almanya’da sürdürmemin vebali de sizlerin vicdanında gizlidir. Siz siyaset insanlarının anlaşılmaz pazarlık ve fantezileriyle kendi dünyamızı karartmak durumunda hiç değiliz. Artık hiçbir insanın canı sizlerin fantezilerine kurban edilemez. Elinizdeki yetki ve taşıdığınız sorumluluk nedeniyle milyonlarca insanımız adına sizlere sesleniyorum. İçimizi acıtan, gencecik insanlarımızın yüreğini dağlayan bu acıları yaşatanlar sizlersiniz. Artık bu acıların tablolarını yapmak benim işim olmamalı. Ne bu acıların tablosunu yapmak, ne fotoğrafını çekmek, ne de hikâyesini yazmak istiyorum. Artık yeter. Bu acıların dinmesini istiyorum.”


Alman hükümetinin “savaş tanklarını ve askeri araçları, elma-armut gibi satmayı durdurmasını” talep eden Ali Zülfikar, Erdoğan ve hükümetinin saldırgan tavırları karşısında tavır alınması ve yaptırım uygulanması çağrısında da bulundu.

HALKWEB-KÖLN

 

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd