Kültür Suriye harekâtına Köln'de sanatsal protesto

Suriye harekâtına Köln’de sanatsal protesto

Kuzey Suriye'deki askeri müdahaleye yönelik protesto gösterilerinde sanatın gücü de kullanılıyor. Ressam Ali Zülfikar'ın kendi tablosuna yaptığı müdahale, Köln'de bir performans halinde sergilendi.

Suriye’ye askeri müdahaleyi protesto kapsamında sanatsal bir uygulama da Köln’de gerçekleştirildi. Ressam Ali Zülfikar’ın, yüksek katılımlı bir protesto gösterisi çerçevesinde yaptığı “Artık hiç kimse ağlamasın!” başlıklı performası ilgiyle karşılandı. 10 dakikalık sunumda, daha önce tamamladığı ve çeşitli sergilerde izleyici önüne çıkardığı “Made in Turkey” yapıtını sahnede gösteren Zülfikar, devamında “Erdoğan Muz Cumhuriyeti” adlı yapıtını, savaş çılgınlığını engellemek adına ve askeri müdahaleleri protesto etmek üzere kamuoyu önünde “yeni bir motif ekleyerek” değiştirdi.

“Hiçbir şey insan yaşamından daha kutsal ve değerli değildir” diyen Ali Zülfikar’ın 13 Ekim tarihinde Merkel’e yazdığı mektup da gösteri aşamasında Marcel Rennert tarafından seslendirdi. Ali Zülfikar mektubunda şu ifadeleri kullandı:

BU ACILARA BİR SON VERİLSİN!

“Sanat hayatımı 25 yıldır büyüdüğüm ülkeden kopuk olarak Almanya’da sürdürmemin vebali de sizlerin vicdanında gizlidir. Siz siyaset insanlarının anlaşılmaz pazarlık ve fantezileriyle kendi dünyamızı karartmak durumunda hiç değiliz. Artık hiçbir insanın canı sizlerin fantezilerine kurban edilemez. Elinizdeki yetki ve taşıdığınız sorumluluk nedeniyle milyonlarca insanımız adına sizlere sesleniyorum. İçimizi acıtan, gencecik insanlarımızın yüreğini dağlayan bu acıları yaşatanlar sizlersiniz. Artık bu acıların tablolarını yapmak benim işim olmamalı. Ne bu acıların tablosunu yapmak, ne fotoğrafını çekmek, ne de hikâyesini yazmak istiyorum. Artık yeter. Bu acıların dinmesini istiyorum.”


Alman hükümetinin “savaş tanklarını ve askeri araçları, elma-armut gibi satmayı durdurmasını” talep eden Ali Zülfikar, Erdoğan ve hükümetinin saldırgan tavırları karşısında tavır alınması ve yaptırım uygulanması çağrısında da bulundu.

HALKWEB-KÖLN

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Yüksek gelirli Almanlar CMT Stuttgart Fuarı’na akın etti: Türkiye’den milli katılım olmadı

Turizm sektöründe dünyanın dört bir yanından katılımcıların yer aldığı CMT Stuttgart Fuarı’na Türkiye’den milli katılımın olmaması dikkat çekti.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd