Siyaset Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Tam 54 yıl önce kurulan ve bugün kıtanın en güçlü Türk kuruluşlarından biri olan Egetürk yönetiminin hak arayan işyeri işçi temsilcisi görevden uzaklaştırdığı ve işten çıkarmakla tehdit ettiği öğrenildi.

HALKWEB’in sorularını yanıtlayan ve kısa bir süre önce işyeri işçi temsilciliği görevinden alınan işçi bir kez daha haksızlığa uğradıklarını belirterek haklarını aramaya devam edeceklerini, sendikayla ve işyeri ile görüşmelerin ise sürdüğünü belirtti.

Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası (NGG) Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Teşkilatı konuya ilişkin yayınladığı bir basın açıklamasında da sendikacı Thomas Bernhard, işyeri işçi temsilcisinin görevinden alınarak eski Başkan Mustafa Bayansalduz’un işverenin talimatı ile yeniden başkan seçildiğine işaret etti.

Sendika Temsilcisi Bernhard konuyla ilgili şunları söyledi:

Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası (NGG) Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Teşkilatı’ndan Thomas Bernhard Egetürk’ü toplu iş sözleşmesinin önüne engel çıkarmakla suçladı

THOMAS BERNHARD: “TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Toplu iş sözleşmesi tartışmaları devam ederken Egetürk 2018 yılında işyeri işçi temsilciliğine seçilen meslektaşımıza görevinden el çektirdi ve işten çıkarmakla tehdit etti.

NGG olarak işverenin bu tutumunu toplu iş sözleşmesini önlemek için atılmış bir adım olarak değerlendiriyoruz.

Korona virüsü ile ilgili endişelerin tırmandığı şu günlerde işveren söz konusu arkadaşımızı işten de uzaklaştırdı ve iş sözleşmesini feshetmekle tehdit etti. Geçen cuma Egetürk Genel Müdürü Ahmed Eden, 2018’den beri başarılı bir şekilde faaliyet gösteren işyeri işçi temsilciliğinin başkanını şüpheli bir hamle ile değiştirdi. İşveren söz konusu işçinin 2018’deki işyeri işçi temsilciliği seçimlerinde hata yapmakla suçluyor.”

MOHAMED BOUDİH: “İŞVEREN MESLEKTAŞIMIZIN HAKKINI VE HAYSİYETİNİ ÇİĞNİYOR”

NGG Eyalet Bölge Başkanı Mohamed Boudih ise konuyla ilgili sert bir açıklama yaparak Egetürk’ün suçlamaları ve iddialarının tamamen keyfi ve Alman yasalarına ise aykırı olduğunu dile getirdi. Boudih açıklamasında özetle şunları aktardı:

NGG Sendikası Kuzey Ren Vesfalya (KRV) Teşkilatı Başkanı Mohamed Boudih el çektirilen ve işten atılmakla da tehdit edilen G. İ.’yi hak mücadelesinde tam destek verdiklerini söyledi

“Adil maaş için mücadele verilen bir dönemde eğer işveren tam iki yıl önce gerçekleşen işyeri işçi temsilciliği seçimlerinde hata yapıldığını iddia ediyorsa, o zaman Alman yasalarına göre, bunu açıklığa kavuşturmak ve değerlendirmek için iş mahkemesine gitmek zorundadır. Mahkeme kararı açıklanana kadar ise herhangi bir adım atamaz. Ancak güçlü durumdaki işveren konumunu utanç verici ve şeffaf bir şekilde kötüye kullanarak meslektaşımızın haklarını ve haysiyetini çiğniyor. Egetürk, korona krizinin gölgesinde bu konuda başarılı olabileceğini sanıyorsa çok yanılıyor. Meslektaşımıza gereken tüm desteği vereceğiz ve bu skandala işaret etmeye de devam edeceğiz.”

GÜNDE 100 TONDAN FAZLA ET ÜRETİYOR

Egetürk işçileri geçen yılki ağustos ayındaki uyarı grevleriyle hak taleplerinde işverene gereken baskıyı gerçekleştirmeyi amaçladıklarını haklarını alana kadar da uyarı grevlerine devam edeceklerini söylemişlerdi.

Egetürk İşyeri İşçi Temsilciliği o dönemde yaptığı açıklamalarda “Egetürk günde yaklaşık 100 – 150 ton et üretiyor ama hâlâ kasap statüsünde. Yasaların verdiği haklara bizler de sahip olmak istiyoruz, çoktandır hak ettiğimiz toplu iş sözleşmelerine dahil olmak istiyoruz. Tüm talep ve uyarılarımıza rağmen işveren görüşmeye dahi yanaşmıyor. Son dönemde zam yapıldı ancak biz hakkımız olanı istiyoruz. Mesele artık para meselesi değil. Biz sözleşmeye dahil edilmek istiyoruz. Bağlı olduğumuz NGG sendikası ile el ele mücadeleye devam edeceğiz. Elimizden geldiği kadar mücadeleye devam edeceğiz. Patrona süre verdik bize bugüne dek hiçbir dönüş yapmadı. Birlik olduktan sonra her hakkı elde edebilirsiniz. Almanya’daki Türkiye kökenli işçiler sendikalarda örgütlensinler ve haklarına sahip çıksınlar. Egetürk idaresi boşuna direniyor. Almanya gibi bir ülkede işçinin yasal hakkını teslim etmeden kaçmanın mümkünü yok, başka bir yolu yok.”

Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası NGG birkaç yıl önce de toplu iş sözleşmesi taleplerini dile getirmişti. Egetürk yönetiminin uyarı grevleri ve işçilerin hak talepleri karşısında hangi adımı atacağı ise merakla bekleniyor.

IŞIN TOYMAZ – KÖLN

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd