Siyaset Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Tam 54 yıl önce kurulan ve bugün kıtanın en güçlü Türk kuruluşlarından biri olan Egetürk yönetiminin hak arayan işyeri işçi temsilcisi görevden uzaklaştırdığı ve işten çıkarmakla tehdit ettiği öğrenildi.

HALKWEB’in sorularını yanıtlayan ve kısa bir süre önce işyeri işçi temsilciliği görevinden alınan işçi bir kez daha haksızlığa uğradıklarını belirterek haklarını aramaya devam edeceklerini, sendikayla ve işyeri ile görüşmelerin ise sürdüğünü belirtti.

Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası (NGG) Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Teşkilatı konuya ilişkin yayınladığı bir basın açıklamasında da sendikacı Thomas Bernhard, işyeri işçi temsilcisinin görevinden alınarak eski Başkan Mustafa Bayansalduz’un işverenin talimatı ile yeniden başkan seçildiğine işaret etti.

Sendika Temsilcisi Bernhard konuyla ilgili şunları söyledi:

Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası (NGG) Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Teşkilatı’ndan Thomas Bernhard Egetürk’ü toplu iş sözleşmesinin önüne engel çıkarmakla suçladı

THOMAS BERNHARD: “TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNİ ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Toplu iş sözleşmesi tartışmaları devam ederken Egetürk 2018 yılında işyeri işçi temsilciliğine seçilen meslektaşımıza görevinden el çektirdi ve işten çıkarmakla tehdit etti.

NGG olarak işverenin bu tutumunu toplu iş sözleşmesini önlemek için atılmış bir adım olarak değerlendiriyoruz.

Korona virüsü ile ilgili endişelerin tırmandığı şu günlerde işveren söz konusu arkadaşımızı işten de uzaklaştırdı ve iş sözleşmesini feshetmekle tehdit etti. Geçen cuma Egetürk Genel Müdürü Ahmed Eden, 2018’den beri başarılı bir şekilde faaliyet gösteren işyeri işçi temsilciliğinin başkanını şüpheli bir hamle ile değiştirdi. İşveren söz konusu işçinin 2018’deki işyeri işçi temsilciliği seçimlerinde hata yapmakla suçluyor.”

MOHAMED BOUDİH: “İŞVEREN MESLEKTAŞIMIZIN HAKKINI VE HAYSİYETİNİ ÇİĞNİYOR”

NGG Eyalet Bölge Başkanı Mohamed Boudih ise konuyla ilgili sert bir açıklama yaparak Egetürk’ün suçlamaları ve iddialarının tamamen keyfi ve Alman yasalarına ise aykırı olduğunu dile getirdi. Boudih açıklamasında özetle şunları aktardı:

NGG Sendikası Kuzey Ren Vesfalya (KRV) Teşkilatı Başkanı Mohamed Boudih el çektirilen ve işten atılmakla da tehdit edilen G. İ.’yi hak mücadelesinde tam destek verdiklerini söyledi

“Adil maaş için mücadele verilen bir dönemde eğer işveren tam iki yıl önce gerçekleşen işyeri işçi temsilciliği seçimlerinde hata yapıldığını iddia ediyorsa, o zaman Alman yasalarına göre, bunu açıklığa kavuşturmak ve değerlendirmek için iş mahkemesine gitmek zorundadır. Mahkeme kararı açıklanana kadar ise herhangi bir adım atamaz. Ancak güçlü durumdaki işveren konumunu utanç verici ve şeffaf bir şekilde kötüye kullanarak meslektaşımızın haklarını ve haysiyetini çiğniyor. Egetürk, korona krizinin gölgesinde bu konuda başarılı olabileceğini sanıyorsa çok yanılıyor. Meslektaşımıza gereken tüm desteği vereceğiz ve bu skandala işaret etmeye de devam edeceğiz.”

GÜNDE 100 TONDAN FAZLA ET ÜRETİYOR

Egetürk işçileri geçen yılki ağustos ayındaki uyarı grevleriyle hak taleplerinde işverene gereken baskıyı gerçekleştirmeyi amaçladıklarını haklarını alana kadar da uyarı grevlerine devam edeceklerini söylemişlerdi.

Egetürk İşyeri İşçi Temsilciliği o dönemde yaptığı açıklamalarda “Egetürk günde yaklaşık 100 – 150 ton et üretiyor ama hâlâ kasap statüsünde. Yasaların verdiği haklara bizler de sahip olmak istiyoruz, çoktandır hak ettiğimiz toplu iş sözleşmelerine dahil olmak istiyoruz. Tüm talep ve uyarılarımıza rağmen işveren görüşmeye dahi yanaşmıyor. Son dönemde zam yapıldı ancak biz hakkımız olanı istiyoruz. Mesele artık para meselesi değil. Biz sözleşmeye dahil edilmek istiyoruz. Bağlı olduğumuz NGG sendikası ile el ele mücadeleye devam edeceğiz. Elimizden geldiği kadar mücadeleye devam edeceğiz. Patrona süre verdik bize bugüne dek hiçbir dönüş yapmadı. Birlik olduktan sonra her hakkı elde edebilirsiniz. Almanya’daki Türkiye kökenli işçiler sendikalarda örgütlensinler ve haklarına sahip çıksınlar. Egetürk idaresi boşuna direniyor. Almanya gibi bir ülkede işçinin yasal hakkını teslim etmeden kaçmanın mümkünü yok, başka bir yolu yok.”

Alman Gıda, Lezzet ve Gastronomi Sendikası NGG birkaç yıl önce de toplu iş sözleşmesi taleplerini dile getirmişti. Egetürk yönetiminin uyarı grevleri ve işçilerin hak talepleri karşısında hangi adımı atacağı ise merakla bekleniyor.

IŞIN TOYMAZ – KÖLN

Popüler Haberler

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Koşu proteziyle bir mitoloji kahramanı: Ali Laçin’in öyküsü

Uluslararası alanda da başarısıyla gündeme gelen engelli sporcumuz Ali Laçin, umut dolu bir resim çizdi. Laçin, “Engellerle karşılaşınca ayağa kalkmak ve zorluklara göğüs germek gerekiyor. Her şeyden önce ilk adımı atmak çok önemli” diye konuştu.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Ürküten korona senaryolarının ardı arkası kesilmiyor: “Anarşi çıkabilir”

Şimdi de Alman İçişleri Bakanlığı’na ait korona virüsüyle ilgili çok gizli bir belge basına sızdı. Tam üç senaryo üzerinde durulan rapora göre kısmi sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamaların uzaması ekonominin ağır darbe almasına, dolayısıyla anarşiye yol açabilir.
dd

25’inci yılda kötü şaka: Nürnberg Film Festivali ertelendi

Avrupa'da Türk sinemasıyla ilgili festivallerin en gelişkini olarak tanımlanan Nürnberg Film Festivali, “koronavirüs” salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde bu tarihsel etkinliği ertelemek zorunda kaldı.
dd

Almanya o raporu rafta mı unuttu? Salgında 7,5 milyon kişi ölebilir

Ortalıkta sayısız koronavirüs salgınıyla ilgili komplo teorisi ve senaryolar dolaşsa da, Almanya’nın bundan sekiz yıl önce hazırlattığı “Sivil Halkı Korumada Risk Analiz Raporu“ aslında hedefi en iyi tutturan senaryo olmuş. O rapor rafta unutulmuş olabilir mi? Almanya günümüzde yani 2020‘deki küresel salgınla ilgili şaşılacak derecede, bire bir benzeyen bir rapor hazırlamasına karşılık gereken tüm tedbirleri de beraberinde almış mı gerçekten?
dd

Sucuk üretiminde sular durulmuyor: İşyeri işçi temsilcisi işten atılmakla tehdit ediliyor

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te işçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.
dd

Yeni Vatan: Viyana’nın Türkçe gazetesinden “koronavirüs özel sayısı”

Bu yıl 20 yaşını geride bırakan Viyana'nın en etkili Türkçe yerel gazetesi Yeni Vatan, mart ayı sayısını “koronavirüs” ile mücadeleye ayırdı.
dd

Berlin’de Barışlar için eyleme Afrikalı ve Kanadalı gazeteciler de destek verdi

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Kapısı önünde bir eylem düzenledi. Gazetecilerin eylemine Kanadalılar ve Afrikalı gazeteciler de destek verdi.
dd

Endişe: Sanatçılar Almanya’da TRT’nin “koronavirüs” önlemine takıldı

Çin’in Wuhan şehrinden dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs önlemlerinden TRT sanatçıları da etkilendi.
dd

Serbest bırakılmaları için Berlin’de eylem yapacaklar

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) tutuklu ve gözaltındaki gazeteciler için Berlin’deki Brandenburger Tor alanında eylem düzenliyor.
dd

DİDF ve Sidar Çarman: “Kadın mücadelesi insanlık mücadelesidir”

Almanya’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Stuttgart kentindeki mitingte Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı adına konuşan sendikacı Sidar Çarman “Biz kadınların mücadelesi aslında bütün insanlığın mücadelesidir” dedi.
dd