Kültür “Suç ve Keza”ya Stuttgart’ta da büyük ilgi vardı: “Vazgeçmeyeceğiz”

“Suç ve Keza”ya Stuttgart’ta da büyük ilgi vardı: “Vazgeçmeyeceğiz”

“ Suç ve Keza“ adlı oyunu Avrupa’da bugüne dek binlerle buluştu. Barış Atay ve  Cüneyt Sezer bu kez Almanya’nın Stuttgart kentinde seyirci karşısına çıktı.  

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı, milletvekili ve oyuncu Barış Atay ile Frankfurt’taki Güneş Tiyatrosu’nun usta oyuncusu Cüneyt Sezer’in rol aldığı “Suç ve Keza“ Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu‘nun (AABF) Baden-Württemberg Bölge Başkanı İlyas Çağla’nın girişimleriyle kentin Untertürkhem semtinde gerçekleşti.

 Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı, milletvekili ve oyuncu Barış Atay ile Frankfurt’taki Güneş Tiyatrosu’nun usta oyuncusu Cüneyt Sezer’in rol aldığı “Suç ve Keza“yı Stuttgart’ta 400 kişi izledi

“Sadece Diktatör” adlı Barış Atay’ın rol aldığı tek kişilik oyunun da yazarı olan Onur Orhan’ın oyunlaştırdığı, Müjdat Albak’ın yönettiği  “Suç ve Keza”yı Sängerhalle salonlarında 400 kişi izledi. Barış Atay gösteri sonunda yaptığı kısa konuşmada seyircinin büyük ilgi ve sevgisine teşekkürlerini ileterek “Bunca mücadelemizin sonunda hayal ettiğimiz  kadar güzel bir ülkede yaşamayı deneyimleyeceğimizden hiç şüphemiz yok. Bundan vazgeçemeyeceğimizden de emin olabilirsiniz” dedi. 

“SANAT YAPABİLMEK DE AYRI BİR SANAT”

Diğer taraftan Türkiye’deki sanatçıların dolayısıyla kültür elçilerinin yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken İlyas Çağla da mücadeleye devam mesajı verdi. İlyas Çağla, şöyle konuştu:

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu‘nun (AABF)

Baden-Württemberg Bölge Başkanı İlyas Çağla

 

“Sanatçıların en doğal haklarını elde etmek için açlık grevi yaptıkları, ölüm orucuna yattıkları bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde sanat yapmak başlı başına bir sanat. Muhalif sanatı seyirci ile buluşturmak ise ayrı bir sanat, başlı başına bir sorun. Salonu tutuyorsunuz, biletleri basıyorsunuz satıyorsunuz, sanatçıların uçak biletlerini alıp otellerini ayarlıyorsunuz. Son anda ‘Tutuklandı!’ deniyor. Böyle bir süreçten geçiyoruz. Buna rağmen ‘sanat’ diyoruz. Bu anlamda destek veren tüm dostlara teşekkürlerimi iletiyorum.”

 

Gösterinin sonunda uluslararası grafik sanatçısı ve karikatürist Erdoğan Karayel de gösteriye özel

hazırladığı afişi Barış Atay ve İlyas Çağla’ya armağan etti

 

RASKOLNİKOV VE PORFİRİ, 153 YIL SONRA

Bugüne dek Arnheim, Hannover, Ulm, Basel, Strasburg, Köln, Belçika, Mannheim, Londra, Rotterdam, Viyana gibi kentlerde sahnelenen oyunda, Rus yazar Fjodor Dostoyevski  tarafından kaleme alınan ve dünya edebiyatının köşe taşlarından sayılan “Suç ve Ceza”nın iki kahramanı yarım kalmış bir hesabı görmek için yüzyılı aşkın bir süre sonra tekrar bir araya geliyorlar. Dostoyevski’nin iki kahramanı Raskolnikov ve Porfiri, felsefeden politikaya, dünya düzeninden, din ve etik meselelerine kadar geniş bir eksende hesaplaşma içine giriyor.

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd