Yaşam Stuttgart'ta ırkçılığa karşı top koşturdular

Stuttgart’ta ırkçılığa karşı top koşturdular

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart gençlerinin düzenlediği ırkçılık karşıtı turnuvada 12 takım yarıştı.  Turnuvanın şampiyonu “Afghan Kickers 2“ oldu.Almanya’da tırmanan ırkçılığa dikkat çekmek amacıyla ülkede spordan sanata birçok alanda protesto içerikli etkinlikler düzenleniyor.

Almanya’da tırmanan ırkçılığa dikkat çekmek amacıyla ülkede spordan sanata birçok alanda protesto içerikli etkinlikler düzenleniyor. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı da geleneksel ırkçılık karşıtı turnuvasını geniş katılımla gerçekleştirdi.Toplam 12 takımın karşılaştığı organizasyonun düdüğü, Sporthalle Sun kapalı spor salonunda Stuttgart DİDF gençliği adına Lorin Aslanboğa’nın turnuvanın amacının ırkçılığa ve dışlanmaya karşı birlikte mücadele etme anlayışıyla yapıldığına dikkat çeken konuşması ile çaldı.

Stuttgart Irkçılık Karşıtı Uluslararası Haftası (HEIMAT) kapsamında yer alan salon turnuvasında farklı uluslardan gençler birincilik için dostça kıyasıya bir mücadeleye giriştiler. Karşılaşmalarda centilmenliği elden bırakmadan ilk 4’e girmek için mücadele eden gençlerin, her maçın bitiminde rakip takım oyuncularını kutlamaları ve kucaklaşmaları görülmeye değer ortak tabloydu.

Kapalı futbol turnuvası, Stuttgart’ta yaşayan gençlerin, önyargıları aşarak arkadaşlıklar kurma ve dostça bir arada yaşamaları için birlik olma duygusunu güçlendiren güzel bir örnek oldu. Kapalı salon turnavasına, Lilo Hermann Kültür Merkezi‘nde gelen Roter Stern Heslach, Diakonie Nurtingen, Jugendhaus CANN ve Jugendhaus Neugereut gibi kuruluşlar önemli destek sundular. Stuttgart DİDF gençliği adına konuşan Levent Batmaz ırkçılığa karşı turnuvada emeği geçenlere teşekür etti.

Turnuvanın şampiyonu zAfghan Kickers 2 olurken ikinci FC Mashad, üçüncü Afghan Kickers 1, dördüncü Jim Pazza oldu. Centilmenlik kupası ise Roter Stern Heslach takımına verildi

ALİ ÇARMAN – STUTTGART 

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da Türkçe için halk kenetlendi: Ortak çağrı

Neredeyse 60 yılı geride bırakmaya hazırlanan Almanya’daki Türk toplumu “Türkçe”de birleşmeye hazırlanıyor. Türk işgücü göçü tarihinde ilk kez gözlenen ve tarihe geçmeye hazırlnan “Türkçe” ve “eğitim” seferberliği için 78 kişi ve kuruluş ortak çağrıya imza attı.

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd