Siyaset Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.

Stuttgart kentindeki gösteriye 5 bini aşkın eylemci atıldı. Gösterilerde demokratik hak ihlallerini protesto eden pankartlar taşınırken. Almanya’nın en temel sorunlarından olan kısa süreli çalışma, işten çıkarmalar, iflaslar, ağır şartlarda çalışan sağlık emekçiler ve işçiler unutuldu.

Bad Canstatt semtinin Wasen alanında haftalardır gerçekleştirilen korona yasağı karşıtlarının gösterilerinde sağ popülistler gövde gösterisi yaptı, maske takmadı, sosyal mesafe kuralına uymadı. Polis gösterilerde ve gösteriye giderken maske takmayanlara ceza yağdırdı. Hoplam 18 bin avro ceza kesildi. Stuttgart’ta toplu taşıma araçlarında maske takmamanın cezası 300 avro. Diğer taraftan gösteriye 5 binden fazla eylemcinin katılmaya başladığı gören polis eylemcileri ikinci bir alana yönlendirdi.

 

ÖZGÜRLÜKLER İÇİN MÜCADELEYE EVET – IRKÇILIĞA HAYIR

Karşı gösteri grupları da bir hafta boyunca sağ popülistleri, ırkçıları ve komplo teorisyenleri farklı eylemlerle protesto ettiler.

Aralarında Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’nun (DİDF) da bulunduğu “Sağa Karşı Birlik Platformu” ve “Antifaşist Gençlik” karşı eylem yapma yerine bir hafta boyunca yazılama, duvar gazeteleri asma ve aydınlatma bildirileri dağıtımını gerçekleştirdi.

 

Grafiti sanatını bilen gençler miting alanına giden yol üzerine kapitalist sistemi ve ırkçılığı teşhir eden sanatsal çizimler yaptılar. Miting günü ise aynı birlik alana giriş noktalarında pandemiye ve ırkçılığa karşı dayanışma çağrılı bildiriler dağıttılar. Yeni sağcıların mitingi olaysız bir şekilde sona erdi.

 

MÜNİH’TE 10 BİN YERİNE BİN KİŞİ 

Öte yandan DW Türkçe’nin haberine göre, Münih’te belediye korona yasağı karşıtlarının protesto gösterisine bin kişinin katılmasına izin verdi. Organizatörler gösteriye 10 bin kişinin katılmasını talep etmişti. Polis gösterinin alanın dolması üzerine sonradan gelen 2 bin 500 kişinin gösteriye katılmasına izin vermedi. Bu sırada sosyal mesafe ya da hijyen kurallarını ihlal edenlere ceza kesildi. Gösteride toplam bin polis görev yaptı.

Başkent Berlin de gösteri düzenlenen kentler arasındaydı. Burada toplam 19 gösteri düzenlendi. Polis her bir gösteriye katım sayısını 50 kişi ile sınırlı tuttu. Frankfurt, Nürnberg, Leipzig ve Bremen de protesto gösterileri düzenlendi. Alman medyasında yer alan haberlerde Halle kentindeki gösteri sırasında Alman İkinci Televizyon Kanalı (ZDF) ekibine bazı gösterilerce sözlü sataşmada bulunulduğu, polisin olaya müdahale ettiği bildirildi.

ANAYASAYI KORUMA TEŞKİLATINDAN AŞIRI SAĞ UYARISI 

İç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Başkanı Thomas Haldenwang aşırı sağcıların korona önlemlerini protesto gösterilerini kullanabileceği uyarısında bulundu. Welt am Sonntag‘a konuşan Haldenwang, “İnternette propaganda, komplo teorileri ve yanlış haberlerle başlayanlar, şimdi gerçek dünyaya taşınıyor” dedi. Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı aşırı sağcıların güncel durumu tıpkı mülteci krizinde olduğu gibi kullanmalarından kaygı duyduğunu söyledi.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıktı: “Bu kadar kötü olduklarını tahmin etmiyorduk“

İlk kez bir Alman siyasetçiye hakaret davası açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatının başvurusu üzerine Yeşil politikacı Memet Kılıç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Eski milletvekili Kılıç kararı “siyasi” ve “kötü” olarak niteledi.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Muhalif Türk kadın yazarlar Avrupa’nın ilgi odağı

Türkçenin önde gelen kadın yazarlarından ve Türkiye'deki baskılar nedeniyle Avrupa'ya yerleşen Aslı Erdoğan ile Ece Temelkuran, Almanca konuşulan dünyanın en büyük yayınevlerinde art arda yayımlanan yeni kitaplarıyla hem okurların hem de medyanın gündeminden düşmüyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd