Siyaset Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar...

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.

YouTube kanalında büyüklerin Almanyalı Türkiye kökenli gençlere yönelik mesajlarına yer verirken Avrupalı Türk gençlerinin de dans ve mesajlarını yayınladı.

Dijital kutlamalar kapsamında T.C Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner ve T.C Stuttgart Eğitim Ataşesi Dr. Ümit Kaptı da 19 Mayıs dolaysıyla TOAB aracılığıyla gençlerin bayramını kutladılar ve önemli mesajlar da aktardılar.

Stuttgart Başkonsolosu Öner, mesajında özetle şu değerlendirmelere yer verdi:

“100. YIL KOŞUSUNUN HEYECANI HÂLÂ İÇİMDE”

“19 Mayıs cesaretle, kararla ve inançla tarihi değiştirenlerin günüdür. Mücadelenin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını saygıyla anıyoruz. Ülkemizdeki ve yaşadığımız ülkedeki, görev bölgemizdeki gençlere güveniyoruz. Buradaki gençlerimizin de 19 Mayıs ruhundan ilham alarak Türkiye’mize ve yaşadığımız ülkeye de faydalar sağlayarak ilerleyeceklerine ve başarılı olacaklarına inanıyorum. Velilerimizin, gençlerimizin ve öğretmenlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun. Bu vesile ile Toab Başkanına ve tüm ekibine sevgilerimi sunuyorum. Geçen yıl Toab’ın 100. yıl düzenlediği 19 Mayıs Koşusu’nun heyecanı ve sevgisini ise hâlâ taşıyorum.”

TÜRKÇE VURGUSU

Stuttgart Eğitim Ataşesi Dr. Ümit Kaptı da kutlama mesajında Almanyalı Türk gençlerini Türkçe ve Türk kültürü derslerine geniş katılım göstermeye çağırdı. Ataşe Kaptı, “Savaşta kaybetmediğimizi barış ortamında ilgisizlikten kaybetmeyelim. Ayrıca bugüne dek büyük bir coşkuyla kutladığımız bayramlarımızı yine aynı coşkuyla kutlamaya devam edelim. Yüreğinizde taşıdığınız Atatürk ve bayram sevgisini toplumun refahı için çalışmak için kullanmalısınız” dedi.

ATATÜRK’ÜN ANNESİNE YAZDIĞI MEKTUP

Öte yandan Toab Ess/Nürtingen Başkanı Güven Toymaz konuya ilişkin açıklamasında şöyle konuştu:

“Bir ayı aşkın bir zamandır hazırlıklarımızın neticesinde çocuklarımız ve gençlerimiz için güzel videolar hazırladık. Anneler, babalar, gençler video mesajları, gösteriler gönderebilmek ve kutlamada pay sahibi olmak için adeta birbiriyle yarıştı. Büyük gurur duyduk. Dijital kutlamalara ise 16 Mayıs’ta başladık. Atatürk‘ un kurtuluş meşalesini yakmadan önce annesine yazdığı mektubu, animasyon şekilde hazırladık. Ramazan Kenar fevkalade seslendirdi. 19 Mayıs’ı bu salgın günlerinde şölene dönüştüren genç arkadaşlara, değerli sanatçılarımıza, hocalarımıza emeği genç herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

CİHAN ÜNAL HİTABEYİ SESLENDİRDİ

Diğer taraftan usta oyuncu Cihan Ünal Almanyalı Türk gençlerine özel “Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi”ni seslendirdi. Ünal’ın seslendirdiği videoda Toab’ın 100. Yıl Koşusu’ndan görüntülere de yer verildi.

AVRUPALI TÜRK GENÇLERİNE ÇOK ÖZEL MESAJ

Bununla birlikte Türkiye’nin değerli isimleri Melihat Gülses, Necip Gülses, Pof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, Göksel Baktagir, Doç. Dr. Mehtap Demir Güven, Elif Güreşçi, Çiğdem Yarkın, Yaprak Sayar, Burcu Karadağ, Neva Cansın Gülses ve yeniden Cihan Ünal’ın Avrupalı Türk gençlerine özel mesajlarının yer aldığı video da YouTube kanalında yayınlandı.

HALKWEB – ESSLİNGEN

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd