Kültür Stuttgart 21 karşıtları: On yıldır süren bir direniş

Stuttgart 21 karşıtları: On yıldır süren bir direniş

Toplumsal hareketler ve direnişler içinde bulunduğumuz günlerde farklı şekillerde ve farklı boyutlarda devam ediyor. Bunlarda bazıları kısa süreli, ateşin karşısında patlayan mısır taneleri gibi protesto hareketleri olarak hemen işlevini tamamlıyor. Bazıları ise bir yanıyla protesto hareketi olsa da alternetiflerini sunarak uzun bir sürece yayılarak sonuçlar almayı hedefliyor.

Almanya ve Avrupa’nın en büyük projeleri arasında gösterilen ve tren istasyonunun yer altına çekilmesi olan “STUTTGART 21” projesi 1994’te kamuoyunun bilgisine sunuldu. Ulm-Stuttgart, Tübingen-Stuttgart tren hatları ile ulaşımın bugünkünden 20 dakika daha erken olacağı ve hızlı trenlerin direk havaalanına ulaşacağı zamanın yetkililerince allandıra ballandıra bütün medya araçları kullanılarak anlatıldı.

Tam böyle bir süreçte bilim insanları, mimar ve mühendisler, çevre örgütleri, sanatçılar söylenenin gerçeği yansıtmadığını, adı geçen proje STUTTGART 21’in esasen konut tekelleri, bankalar ve spekülatörlere yarayacağını ve maliyetinin belirtilen rakamın çok üstüne çıkacağını açıkladılar. Proje savunucularını ve politikacıları yalancı olmakla itham ettiler.

BÜTÜN ŞEHRİ KAPSAYAN HAREKET

Birkaç yüz kişiyle ile başlayan direniş kısa denebilinecek sürede binlere, on binlere ulaşarak bütün dünyanın dikkatlerini üzerine çekti. 40 bin kişi ile eyalet parlamentosunu kuşatmadan yüz bine varan katılımlı yürüyüşler, mitingler gerçekleşti.

Tarihe “Kara Perşembe” olarak geçen 30 Eylül 2010’da polisin korkunç denebilecek biçimde orta öğrenim gençlerinin kendi bedenlerini ağaçlara bağlama eylemine karşı utanç verici saldırısı yaşandı. 400’den fazla gösterici polisin azgın saldırısıyla muhtelif yerlerinden yaralandı. Ertesi gün yapılan protesto gösterisine 100 bin kişi katıldı.

Deutsche Bahn AG, Almanya ve Baden-Württemberg eyalet bütçeleri ve Stuttgart belediyesinin finansmanını üstlendiği proje inatla başlatıldı.

YALANLARI BİR BİR ORTAYA ÇIKTI

Eylemlerde atılan sloganlardan biri projenin yalana dayalı olduğu idi. Zira 1994 te yapılan açıklamada proje maliyeti 4 milyar avro tutarında olup 2021’de bitirilecek denildi. Bugün gelinen yerde projenin 10 milyarı çoktan aştığı ve 2023 dahi bitmeyeceği gerçekliği gizlenemiyor.

Proje başlamış ve ağır aksak yürüyor olsa da Stuttgart 21 karşıtları şu an dahi vazgeçildiğinde 6,5 milyar avro tasaruf olacağını ısrarla dile getirdi.

Başta Stuttgartlılar olmak üzere artık bütün Almanya her pazartesi Stuttgart şehir merkezinde “Oben bleiben” (yukarda kalalım-tren istasyonu yukarda kalsın) yürüyüş ve mitinglerine tanıklık ediyor.

ONUNCU YIL KUTLAMALARI

Stuttgart 21 projesi ile birlikte şehirde ulaşım tam bir kaosa dönmüş durumda. Daha önceki yıllar dakik işleyen toplu taşıma araçları şimdilerde tam bir keşmekeş içinde. Her geçen gün hayat direnişçileri haklı çıkarıyor.

“484. Pazartesi” buluşması akşam saat 18’de büyük tren istasyonu önünde iki bin kişinin katılımı ile gerçekleşti.

MİLYARLARI TOPRAĞA GÖMDÜLER”

Tiyatro rejisörü Volker Lösch konuşmasında şunlara yer verdi:

“Bugüne değin bu kürsüden en az otuz sizlere seslendim. Şansölye Angela Merkel Stuttgart 21 projesini Almanya’nın gelecekteki göstergesi olarak lanse etmişti. Milyarların toprağa gömüldüğü projenin 2025’te dahi biteceği meçhul. Sadece Stuttgart 21’e karşı değil, gelişmekte olan ırkçılığa ve çevre kirlenmesine hep birlikte karşı çıkacağız”.

“BAŞARISIZLIĞINIZ DEVAM EDİYOR”

Trafik uzmanı politikacı ve yazar Winfried Wolf ise şu sert ifadelere yer verdi:

“Sevgili Federal Hükümet, Sevgili Yeşil Eyalet Hükümeti ve Sevgili Belediye Başkanı, sizler ne kadar inkâr ederseniz edin başarısızlığınız devam ediyor. Konut ve çevre sorunu Almanya’da olduğu gibi Stuttgart’ta büyük bir sorun olarak orta yerde duruyor. Emlakçılar bu işe çok sevinmekteler. Bizler başka bir gezegende değil bu dünyada ve güzel bir ortamda yaşama uğruna mücadele ediyoruz.”

BİN BEŞ YÜZ KİŞİ İZLEDİ

Onuncu yıl kutlaması Theaterhaus salonunda bin 500 kişinin katıldığı kültürel bir etkinlik düzenlendi. Üç saatlik program boyunca dopdolu olan salonda alkışlar eksilmedi.

On yıl boyunca eylemlere ritimleri ile eşlik eden Grup Lokomotiv, Grup Cappella Rebella müzik grupları iki koldan salona girdiklerinde herkes ayakta “Oben bleiben” diye haykırdı. Kapitalizmi eleştiren konuşmalar yapıldı. Müzisyen ve kabaristler sahne aldı. Bin beş yüz kişi büyük bir heyecan coşku ile programı izledi. Sanatçıların belirttikleri gibi Stuttgart 21 gezegenimizde kara bir delikten başka bir şey değil.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Ceylan Ertem Almanya’ya geliyor

Türkiye'deki alternatif pop ve rock sahnesinin en başarılı kadın yorumcularından biri olan Ceylan Ertem, uzun bir ayrılığın ardından Avrupa turnesine hazırlanıyor. İlk konser 16 Kasım'da Stuttgart'ta.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd