Kültür Sosyal demokrat siyasetçinin yapıtları artık müzelerde

Sosyal demokrat siyasetçinin yapıtları artık müzelerde

Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD’nin başarılı Türk kökenli siyasetçilerinden Ergun Can’ın sanatçı yönünü çok az kişi bilir. Oysa o yıllardır evinde kurduğu atölyesinde ağaçtan oyarak Almanların geleneksel karnaval maskelerini yaratıyor.

IŞIN TOYMAZ- STUTTGART 

Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD’nin başarılı Türk kökenli siyasetçilerinden Ergun Can’ın sanatçı yönünü çok az kişi bilir. Oysa o yıllardır evinde kurduğu atölyesinde ağaçtan oyarak Almanların geleneksel karnaval maskelerini yaratıyor.


Almanya’ya ailesi ile birlikte henüz 5 yaşındayken gelen ve ergenlik çağında ağaç oyması karnaval maskelerine hayranlık duymaya başlayan Ergun Can, önce eğitiminden sonra da siyasetten boş kalan zamanlarında sayısız maske yarattı.


SPD’li politikacı Can’ın bu özelliği Türk basınında pek değil ama Alman basınında sık sık ve geniş biçimde işlendi. Hatta geçen yıl, yani 2017 yılının şubat ayında Württemberg Eyalet Müzesi’nde maskeleri sergilendi. Sergilenmekle de kalmadı müzenin karnaval maskeleri sergisi kapsamında “Altes Schloss” salonlarında saatlerce ağaçtan cadı maskeleri oydu. Can’ın cadı maskeleri sarayın fuayesinde o dönem ziyaretçilerin ilgisine sunulan “İçimdeki Suvabyalı” sergisinde yer aldı.
BİR MASKE İÇİN 30 SAAT


Ergun Can SPD’den eyalet meclisi milletvekilliğine adaylığı koyduğu 2016 yılında da seçim kampanyası çerçevesinde partinin tanıtım standında seçmenlere ağaçtan nasıl cadı maskesi oyduğunu gösterdiği bir performans sunmuştu.
Bir maske yapmak için yaklaşık 30 saat çalıştığını söyleyen 58 yaşındaki Can, 300 gram civarındaki maskelerinin boş zamanların değil, uyumun bir ürünü olarak algılanması gerektiğini de söylüyor. Stuttgart belediye encümenliği yapan daha sonra SPD’den hem eyalet hem de federal düzeyde milletvekili adaylıkları bulunan Ergun Can, yaşadığı Schramberg’de Almanların geleneksel maske sanatını öğrendiğini belirtiyor.
CADI MASKELERİ EYALET MÜZESİ’NDE


Maske aşkını, arkadaşlarıyla birlikte yaşatmak üzere Schramberg’de bir karnaval derneği olan Şahin Cadılar Derneği’ni de kuran Ergun Can’ın maskelerine Württemberg Eyalet Müzesi talip olduğunu açıkladı ve Can’ın iki cadı maskesini müzenin envanterleri içine dahil etti.
Ergun Can, söz konusu Eyalet Müzesi’nin eserlerine talip olmasından dolayı büyük gurur duyduğunu belirterek HAFTA.eu’ya şu açıklamalarda bulundu:
“15 YAŞINDAN BERİ MASKE YAPIYORUM”
“Türk kökenli bir Alman olarak, Almanların geleneksel maske sanatından her zaman büyülendim. Henüz 12-13 yaşındayken maskelere olan tutkum ortaya çıkmaya başlamıştı. Daha sonra bu sanatı 15 yaşında Schramberg’de öğrendim. O zamanlar ailem bu maske sanatına soğuk bakmıştı ve bu el sanatını kendisine yabancı bulmuştu. Ancak hiçbir zaman yoluma taş koymadılar. Nihayetinde ailem o dönemde 10 yıldır karnavalların kalesi sayılan Schramberg’de yaşıyordu ve elbette karnaval maskelerini de biliyordu. O zamanlar geleneksel karnaval cadı kostümü 2 bin Alman Markı’ydı ve benim gibi 15 yaşındaki bir genç için çok fazla bir paraydı. Bir okul projesi çerçevesinde bu işin ustasından maske nasıl yapılır öğrenmeye başladım. Karnaval kostümlerinin yapıldığı kulüple de anlaşabildim. Başta bir tedirginlik olsa da zamanla hepsi duruma alıştı. Cadı maskesindeki burnu ya da yüzündeki siğili sağa sola çarpıtmaya kalktığımda espri kaldırmadıklarını ve maske konusunda son derece tutucu olduklarını da öğrenmiş oldum. Daha sonra arkadaşlarımla ‘Şahin Cadılar Derneği’ni kurduk.
Bu dernek Schramberg’deki karnaval dünyasını temel direklerinden biri haline geldi. Gençlik yıllarında yabancı kökenli biri olarak bu derece kabul görmeniz, toplumun bir parçası olduğunuzun işaretini almanız sizi ileriki yıllarda daha da çok çalışmak için motive ediyor.”

“ÜNİVERSİTE EĞİTİMİMİ MASKE SATARAK FİNANSE ETTİM”
“İlk maskemi yapıp 80 marka satmıştım. Hauptschule öğrencisiydim. İlerideki yıllarda üniversiteye gitmeyi başardım.  Makina mühendisliği öğrenimimi maskelerimi satarak finanse ettim. Bugün maskelerimin ücreti 800 avro civarında.
Bugüne dek hiç durmadan iş ve siyasi hayatımdam arta kalan zamanlarda sayısız maske yaptım. Birçoğunu eşe dosta hediye ettim. Almanlar, kendi geleneksel maskelerini Türk kökenli birinin yapmasından dolayı başta büyük şaşkın duyuyorlar.  Ancak bu şaşkınlık daha sonra yerini takdir ve sevince bırakıyor. Demek ki 5 yaşımdan bu yana içimdeki Suvabyalı da (“Schwabe”) benimle birlikte büyümüş ve maske sanatı ile kendini dışa vuruyor.
Maskelerimin Württemberg Eyalet Müzesi’nin envanterine dahil edilmesi açıkçası beni çok mutlu etti ve onurlandırdı. Almanya’daki uyum konusunda eğitim ve dil konusunda katetmemiz gereken halen uzun bir yol var. Ancak spor ve sanatla bu yolu kısaltmak da mümkün.”

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd