Siyaset Sol Parti'de hezimet sonrası ilk başkaldırı: “Sistemin parçası olduk, faşizm güçleniyor”

Sol Parti’de hezimet sonrası ilk başkaldırı: “Sistemin parçası olduk, faşizm güçleniyor”

Avrupa'daki ekonomik krizden kârlı çıkan Almanya, solunu yitirirken, “pre-faşist” olarak nitelenen AfD'nin engellenemez yükselişine tanık oluyor. SPD'den daha hızlı eriyen Sol Parti'nin, ismini ciddiye alan bir yönelim ve yönetime kavuşması için ilk büyük başkaldırı sosyalist bir günlük gazetede açık bir meydan okumayla ilan edildi. Parti, karışacak.

Almanya’da yaşanan siyasal krize rağmen, yaşanan eşitsizliklerin solu eritip AfD gibi aşırı sağcı bir partiyi güçlendirmesi, sol içi yeni hesaplaşmaların önünü açtı. 1 Eylül’de Saksonya ve Brandenburg gibi iki doğu eyaletinde yapılan yerel seçimlerden SPD’den daha ağır bir hezimetle çıkan ve bir dönem bölgenin en etkili partisi olma özelliğini tamamen yitirdiği gözlenen Sol Parti içinde, huzursuzluğun yeni bir aşamaya yükseldiği saptandı. Saksonya merkezli bir tepkinin açık bir meydan okumaya dönüşmesi, artık Katja Kipping ve Bernd Riexinger yönetiminin açıkça hedef alındığını ve parti içi iktidar savaşının geri dönülemez bir noktaya ulaştığını gösterdi.

Sol Parti içindeki sol kanat temsilcisi iki aydın, partinin neoliberal-parlamenter sisteme tamamen uyum sağladığını, toplumda yaygınlaşan eşitsizlikten ve devletten nemalanarak yaşadığını, mevcut yönetimin tek hevesinin SPD ve Yeşiller ile sistemi onaran bir hükümet ortaklığı olduğunu belirterek, köklü bir dönüşüm için çağrıda bulundu. Parti organlarında görev alanların tam bir feodal kabilecilik içinde günü kurtarmakla yetindiğini ileri süren ve “Parti için saat 12’ye 5 var, dikkat!” uyarısını da içeren bir analiz, sosyalist günlük gazete Junge Welt’te yayımlandı ve hemen tartışılmaya başlandı.

PARTİ ERİYOR, FAŞİZM GÜÇLENİYOR

Parti içindeki sol kanadı temsil eden Volker Külow ile Ekkehard Lieberam’ın kaleme aldığı analizde, örnekler verilerek partinin hızla eridiği hatırlatıldı ve bundan parti yönetiminin sorumlu olduğu belirtildi. Parti içinde Karl Liebknecht Çevresi’nin önde gelen bu iki ismi, yazılarında, partinin tam bir varoluş krizinden geçtiğini, toplum içinde, özellikle de bir dönem çok güçlü olduğu Doğu Almanya’da artık hiçbir inandırıcılığının kalmadığını kaydetti. Külow ve Lieberam, parti yapısını eleştirirken yönetimin bizzat yarattığı birçok hatanın da altını çizdi.

Sol Parti’nin ağır bir yönetim krizinde çırpındığı ileri sürülen yazıda, partinin kendi kendini aldatan ve görüntüye takılmış halde bir “yanılsama tiyatrosuna” iyice yerleştiği, en ağır yapısal sorunun ise parti içinde ezilenlerden tamamen kopmuş, neoliberal tezlere uyum sağlamış ve bir toplumsal katmana dönüşmüş yöneticilerden kaynaklandığına dikkat çekildi.

Sol Parti’nin mevcut sisteme iyice benzediği savunulan analizde, “hükümette ille de yer alma saplantısının” bu sistemin parçası olma sürecini kolaylaştırdığı belirtilirken, “asıl görevin toplumda ezilen bağımlı sınıfların sözcülüğünü üstlenmek” olduğuna işaret edildi. Almanya’da ve dünyanın birçok bölgesinde sol siyasetin nesnel bir yönelim ve biçimlendirme krizine yakalandığını hatırlatan yazıda, “Oysa tüm solların en önemli görevi, sınıflar hiyerarşisini, bir karşı iktidar stratejisiyle ve bağımlı alt sınıflar lehine değiştirmektir” denildi.

YÖNETİM VE “ASKERLERİ” ZOR DURUMDA

“21’inci yüzyılda ücretli işçiler sınıfının nasıl bir partiye ihtiyaç duyduğu sorusuna bir yanıt vermek temel bir strateji tartışmasının en önemli parçasıdır” görüşüne yer verilen yazıda, Saksonya örneğinden hareketle, partinin bizatihi kendi ürünü yanlış gelişmelere daha önce de dikkat çekildiği, ancak yöneticilerin parti kitlesine açık bir tartışmayı hep reddettiği vurgulandı.

Uzun bir süredir parti solunun en ağır iki topu Oskar Lafontaine ile Sahra Wagenknecht’in mevcut yönetimle araya açık mesafe koymasının yarattığı havanın bu açık meydan okumayla birlikte yeni bir aşamaya yükselmesi bekleniyor. Uzun süredir kaynayan parti içindeki huzursuzluğun, bir yönetim değişikliğine yol açmasının şu anda zor olduğu biliniyor. Ancak partideki hızlı erimenin yine de bazı değişiklikleri tetikleyebileceği düşünülüyor. Kasım ayındaki kongrede Kipping ve Riexinger ile temsil ettikleri çevreye, parti solundan köklü bir dönüşüm için yoğun bir basınç geleceğine ise kesin gözüyle bakılıyor.

Bu arada hızla eriyen bir diğer “sol” parti SPD’deki “lider saptama toplantılarının” ise tam bir komediye dönüştüğü, bunun birçok siyasal gözlemcinin yorumlarına yansıdığı gözleniyor.

HALKWEB-BERLİN

Foto: Jenny Paul / commons.wikimedia.org

 

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd