Siyaset Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut'tan yapısal ayrımcılık uyarısı

Sol Parti milletvekili Gökay Akbulut’tan yapısal ayrımcılık uyarısı

Milliyetçi çıkışların endişe verici boyutlar aldığı ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'ın bile “milliyetçilik zehirine” dikkat çekmek zorunda kaldığı Almanya'da hava giderek gerginleşiyor. Özellikle gündelik yaşamın her alanına sızan bir yapısal ırkçılığın önü alınamıyor.

Federal Almanya’da, “Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi”nin (ADS) yaptığı anketine göre Almanya’da göçmen kökenli insanlardan her üç kişiden biri kiralık bir daire ararken ayrımcılık yaşıyor. Bu tür milliyetçi reflekslerin yoksullaşmayla birlikte bir kitle tabanı oluşturduğu, gerekli önlemler alınmadığı için sağ popülist AfD’nin, yelkenlerini bu rüzgârla rahatça doldurabildiği ileri sürülüyor.

Sol Parti federal milletvekili ve Parti Meclis Grubu Göç ve Entegrasyon Politikaları Sözcüsü Gökay Akbulut, Ayrımcılıkla Mücadele Dairesinin hazırladığı anket ve sonuçlarıyla ilgili bir değerlendirme yayımladı. Akbulut, şu noktalara dikkat çekti:

“Çoğumuz için bu yapısal ayrımcılığın Almanya’daki birçok insanın günlük yaşamını belirlemesi ne yeni ne de şaşırtıcı. Kiralık bir daire bulmak zaten zor ama göçmen kökenli insanlar için daha da zorlaşıyor.

Biz Sol Parti olarak ‘Genel Eşit Muamele Yasası’nın (AGG) federal düzeyde güncellenmesini talep ediyoruz. Yasal korumanın etkili bir şekilde uygulanması, kanunun tanınma derecesi yeterli olmaması nedeniyle hâlâ başarısız olmaktadır. Buna ek olarak, ayrımcılığa uğrayanlar aşırı kanıt yükünün baskısından şikâyet ediyorlar. Birçoğu da hukuki danışma için mali kaynak ve fırsatlardan yoksun.

Federal Almanya’nın Ayrımcılıkla Mücadele Dairesinin bu nedenle, Almanya’daki tüm ayrımcılıkla mücadele danışma merkezlerinden düzenli olarak veri toplanmasını sağlayan bir yazılım geliştirmelidir.

 (Foto: Andi Weiland / CC BY-SA 4.0

SORULMASI GEREKEN SORULAR

Dairelerini göçmen kökenli insanlara kiralamak istemeyen ev sahipleri kimler? Bu insanların ne gibi çekinceleri var? Ayrımcı davranışlara verilen cezalar nelerdir?

Gündelik ırkçılık, onu yaşatanlar, örneğin ırkçı ev sahipleri tarafından sonlandırılmalıdır. Bu ayrımcılığın sorumlusu ayrımcılığa uğrayanlar değil. Sorumlular, bu insanlara açıkça yaşam alanına erişimi ve dolayısıyla sosyal katılımı engelleyenler. Çünkü bunu yapan ev sahiplerinin davranışları göçmen kökenli insanları belirli yerleşim alanlarından uzak tutuyor ve onları çekici olmayan alanlara kaydırıyor. Bu tür günlük ırkçılık toplumumuzun bölünmesini teşvik eder ve durdurulmak zorundadır.

Bu tür ayrımcılığın sonuçsuz olmayacağına dair yasal bir garanti olmalı. Aynı zamanda, ayrımcılıkla mücadelede toplumsal görev de aynı şekilde ciddiye alınmalı.”

FOTO: Markus Spiske on Unsplash

HALKWEB-BERLİN

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd