Siyaset Sığınmacıların sınır dışı edilmesini protesto ettiler

Sığınmacıların sınır dışı edilmesini protesto ettiler

Gazeteler neredeyse her gün açlık, baskı, tehdit, işkence ve savaş nedeniyle bin bir zorluğu aşarak bir umut peşine düşenlerin ölüm haberlerini veriyor. Almanya'da bu tabloya yönelik protesto gösterileri de giderek artıyor.

Almanya’da sığınmacı ve barış örgütleri, sendikalar, antifaşist örgütlenmeler, Sol Parti ve aralarında Türkiye kökenli örgütlerden sadece Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu’nun (DİDF) bulunduğu 40 kurum “Harekete geçme zamanı” çağrısı ile bir yürüyüş ve miting gerçekleştirildi.

Yürüyüşe iklim grubu gençlerinin de katılması ayrı bir renklilik ve coşku yarattı. Stuttgart tren istasyonu karşısındaki büyük caddede toplanan binden fazla kişi sığınmacıların apar topar yurtdışı edilmesini protesto etti.


Sığınmacıların hakları mücadelesinde aktivist olan Muhammed Faisal Aleefi miting alanında Farsça/Almanca yaptığı konuşmada “Ssadece ve sadece yaşamak için buralara gelen insanları tekrar ölüme göndermek kabul edilir bir şey değil” dedi.


No Sports müzik grubunun kültürel programını sunmasının ardında bu kez antifaşist gençlik adına bir temsilci konuşma için sahneye davet edildi.

GENÇLER KARARLI: SORUN, KAPİTALİZM

Konuşmacı, “Gençler! İnsanların ölümü göze alarak yola çıkmalarının nedeni silah tekelleri ve kapitalizmdir. Bizler dünyanın neresinde olursa haksızlığa karşı gösterilen direnişleri yürekten destekliyoruz. Hükümetin sığınmacılara yönelik insan haklarını hiçe sayan uygulamalarını protesto ediyoruz” diye konuştu.

Saat 15’te şehir merkezine doğru yürüyüş başlatıldı. Yol boyunca yürüyüşçüleri ilgiyle izleyen binlerce insana el ilanları dağıtıldı. Eylemde, sınırlar ve duvarların kaldırılması, hiçbir insanını illegal olmadığı hatırlatıldı. “Alman bankaları savaşları finanse ediyor”, “Irkçılığa ve yurtdışı edilmeye hayır, yaşasın enternasyonal dayanışma” gibi dövizler taşındı.

Yürüyüş kolu Rotebühlplatz meydanına geldiğinde tekrar konuşmalar yapıldı. Uzun bir dönemdir Rojava bölgesinde gönüllü olarak bulunan Dr. Michael Wilk gözlemlerini aktardı. Dr. Wilk’in, “Rojava’da insanlar yokluk ve savaş koşullarında umut büyütmekte. İnsan haklarını ayaklar altına alan devletler Avrupa ülkeleri tarafından finanse ediliyor. Avrupa’nın değişik ülkelerinde bölgeye giden bir grup doktor olarak zor durumdaki çocuklara, kadınlara, insanlara yardım etmeye gayret ediyoruz” sözleri dakikalarca alkışlandı.

Kapanış mitinginde Sol Parti milletvekili Tobias Pflüger de uzun bir konuşma yaptı. Toplumsal hareketin daimi katılımcılarından Pflüger konuşmasını ‚“Ne yazık ki 28 ülkede savaş ve silahlı çatışmalar devam ediyor. Yalnızca Suriye’de dahi on binlerce insan savaşta öldü ve bunların önemli bir kesimi sivillerdi. Alman hükümetinin, Alman yapımı silahların ölümlerde payı büyük. Türkiye’deki tek adam rejimine dayalı Erdoğan ve hükümetine verilen destek kabul edilemez. İnsan haklarının ayaklar altına alındığı ve Kürt halkına yönelik kanlı şiddetin devam ettiği bir ülkeyle ilişkilerini kesmeyen hükümeti ve bu durumu protesto ediyoruz” sözleriyle noktaladı.

Mitingin sonunda bir grup kadın, Şilili kadınların dünyaya yayılan dans gösterisini yaparak kadına yönelik şiddeti protesto edip dayanışmada bulundular. Miting alanında Grup Yorum ile dayanışmada bulunmak için açılan bilgilendirme standına yoğun ilgi oldu.

Yürüyüş olaysız sona erdi.

STUTTGART – ALİ ÇARMAN

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da Türkçe için halk kenetlendi: Ortak çağrı

Neredeyse 60 yılı geride bırakmaya hazırlanan Almanya’daki Türk toplumu “Türkçe”de birleşmeye hazırlanıyor. Türk işgücü göçü tarihinde ilk kez gözlenen ve tarihe geçmeye hazırlnan “Türkçe” ve “eğitim” seferberliği için 78 kişi ve kuruluş ortak çağrıya imza attı.

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Berlin Duvarı’nda bir krallıktı: “Osman Amca’nın Kulübesi

Bir dönem filme çekilmesi de düşünülen bir olaydı Osman Amca’nın Kulübesi. Berlin Duvarı’nın bir parçasıydı ve bir tür krallıktı aslında. Berlin’de yaşayan tiyatrocu-yazar Yalçın Baykul, kıvrak üslubuyla bu kulübenin öyküsünü ve başkahramanını yazdı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd