Siyaset Sığınmacı düğümü: Ankara Berlin'den yazılı talepte bulunmamış

Sığınmacı düğümü: Ankara Berlin’den yazılı talepte bulunmamış

Son dönemde hissedilir bsiçimde soğuyan Almanya-Türkiye ilişkilerinin canlandırılması isteniyor. Berlin, Ankara'nın sığınmacı sayısını abarttığına inanıyor. İçişleri Bakanı Seehofer'in perşembe günü başlayacak ziyaretinde ana konu sığınmacıların frenlenmesi.

Federal Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in Ankara ziyaretine birkaç gün kala, Türkiye’nin AB’nin dış sınırlarının korunması için bazı talepleri olduğu, ancak bunların nedense Berlin’e yazılı olarak iletilmediği ortaya çıktı. Alman medyasında yer alan bazı haberlere göre, Berlin’in Ankara’ya sığınmacı akınını önleyebilmek için yeni sahil devriye botları vermesi bekleniyor.
Almanya’nın hükümete yakın iyi haber alan gazetesi Die Welt’in hafta sonunda birinci sayfadan girdiği geniş bir haberinde, Merkel hükümetinin AB sınırlarının denizden ve karadan denetimiyle, sığınmacılarla ilgili bilgileri içeren belgelerin güvenceye alınması konularında, bu yıl içinde 12 önlem alınacağına dikkat çekildi. Bu konularda uygulamaya geçebilmek için Türk tarafının onayının beklendiği hatırlatıldı.

BERLİN SIĞINMACI SAYISINA İNANMIYOR

Son dönemde katlanarak artan sığınmacı akınında Türkiye’nin kilit ülke olduğuna dikkat çeken uzmanlara göre, 2015 ve 2016 yıllarında 1 milyona yakın sığınmacı Balkanlar üzerinden AB’ye giriş yaptı. Daha sonra AB ile Türkiye arasındaki uzlaşmalar sonucu bu sayı geriletildi. Ancak son aylarda Türkiye’den Yunanistan’a kaçak geçişler birdenbire fırladı. Berlin, duruma yerinden müdahale etme gereksinimi duydu.
Ankara’nın verdiği sığınmacı rakamlarının gerçekçi olmadığını ima eden Die Welt haberinde, halen Türkiye’de 2 milyondan fazla sığınmacının bulunduğu vurgulandı. Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in 3 Ekim’de başlayacak Türkiye ziyaretinde özellikle bu konu masaya yatırılacak.

Ankara’nın ilk kez geçen hafta Berlin’den sahil denetimi için genel destek talebinde bulunduğuna dikkat çekilen Die Welt haberine göre, Alman hükümetinin bu konuda karar alabilmesi için Türkiye’nin yazılı talepte bulunması gerekiyor. Gazete, Berlin yeni destekler sunmaya hazır olduğuna da dikkat çekti. Haberde, 2016’daki darbe girişimi ve ardından bürokraside başlatılan temizlik sonrasında iki ülke yetkili makamları arasında ilişkilerin soğuduğu da kaydedildi.

BERLİN YENİ GEMİLER VEREBİLİR

Bu arada, Ankara’nın Berlin’den 2016 haziranında sözlü olarak destek talep ettiği ve sahil güvenliğinin güçlendirilmesinde ısrarlı olduğu belirtildi. Türkiye’nin insan tacirleriyle mücadelede sürekli görevde olan dokuz sahil güvenlik gemisini zamanından önce devre dışı bırakmak zorunda kalması gerekçe gösterildi.
Bu arada Berlin’in Ankara’dan yazılı herhangi bir talebin gelmemesine dikkat çekilirken, gazetede yer alan bir yorumda, “çok kolay yön değiştirebilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde 2 milyon sığınmacı gibi önemli bir kaldıraç bulunduğunun” da altı çizildi.

HALKWEB – BERLİN
FOTO: Sandro Halank / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd