Siyaset Yayıncı memnun: Selahattin Demirtaş’ın kitabına Alman okur ilgi gösterdi

Yayıncı memnun: Selahattin Demirtaş’ın kitabına Alman okur ilgi gösterdi

Avrupa medyasının ve siyasal gündemin ilk sıralarından inmeyen Selahattin Demirtaş'ın, kötü muameleye maruz kalan ve öldürülen kadınlara ithaf ettiği öyküleri Almanya'da geçen yıl yayımlanmıştı. Alman yayıncıya göre, kitaba ilgi iyi.

Türkiye’de tahliye tartışmaları gündemi belirleyen ve Avrupa kamuoyunun yakından izlediği Selahattin Demirtaş, kitabıyla da bir başarıya imza attı. Türkçede “Seher” adıyla yayımlanan kitabının Almanca baskısına gösterilen ilgiden yayıncının hoşnut olduğu ve başarılı saydığı ortaya çıktı.

“Morgengrauen” başlığıyla ülkenin en büyük kitap yayın grubu olan Random Haus bünyesindeki Penguin Verlag tarafından yayımlanan kitap, bir yıl içinde 5 bini aşan bir satış rakamına oturdu. Kitap hakkında özellikle ülkenin önde gelen yayın organlarında çok sayıda değini, haber ve eleştiri yayımlandığı hatırlatılarak, bunun bu tür kitaplar için bir başarı olarak değerlendirilebileceği belirtildi.

SATIŞ FENA DEĞİL

Gerhard Meier’in çevirisiyle geçen yıl yayımlanan ve insanların kader çizgilerini işleyen öykülerden oluşan bu kitabın edebi niteliğinden çok siyasi göndermelerinin çekici bulunduğu gözlendi. Yayınevinden yapılan bir açıklamada, bunun normal karşılanması gerektiği kaydedildi.

Almanca konuşulan dünyada, Demirtaş ile ilgili düzenlenen birçok dayanışma toplantısında, kitap da özel bir ilgi odağı oluşturuyor. Berlin, Köln, Münih başta olmak üzere birçok kentteki yoğun katılımlı dayanışma toplantılarında Demirtaş’ın kitabına ilgi gösteriliyor. Almanca konuşulan dünyadaki yaygın kütüphane sistemi üzerinden de kitabın çok sayıda okura ulaştığı hatırlatılıyor.

Bu arada, yapılan açıklamalarda, Selahattin Demirtaş’ın kitabıyla ilgili ülkenin önde gelen medya organlarında çok sayıda eleştiri ve tanıtımın yayımlanmasının, yazar ve yapıtına yönelik yoğun ilginin bir kanıtı olduğu belirtildi.

HALKWEB-FRANKFURT

 

Popüler Haberler

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

ÇYDD BW’den Türkiye’deki öğrencilere bilgisayar desteği

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Baden Württemberg Türkiye‘de korona pandemisi sebebiyle eğitime uzaktan devam etmek zorunda olan öğrencilere bilgisayar desteği verebilmek için “Çağdaş Yaşam Engel Tanımaz Bilgisayar Kampanyası” başlattı.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd