Yaşam Şampiyon Gökhan Arslan kadın girişimcilere seslendi: “Çıkmaz sokak yoktur”

Şampiyon Gökhan Arslan kadın girişimcilere seslendi: “Çıkmaz sokak yoktur”

Almanya’nın Stuttgart kentinde kurulma çalışmaları devam eden Uluslararası Kadın Girişimciler Birliği’nin (VİU) ilk toplantısı, Dünya Kickboks Şampiyonu Gökhan Arslan konferansı ile gerçekleşti.

Tam dört defa Dünya Kickboks Şampiyonu olan Gökhan Arslan, başarıya ulaşmak için yapılması gerekenleri ve deneyimlerini kadın girişimcilerle paylaştı.

Stuttgart yakınlarında yer alan Nürtingen’deki Stadthalle K3N salonlarında gerçekleşen  “Başarıya Giden Yol” başlıklı programda Arslan, “Bizler her dalda başarılı olmalıyız. İster spor, ister diğer meslek dallarında, ne iş yaparsak yapalım, en iyisini, en dürüstünü bizler yapmalıyız. Kadın, erkek demeden üretmeliyiz.  Bu kendimize ve gelecek kuşaklara borcumuzdur, görevimizdir” diye konuştu. 

Uluslararası Kadın Girişimciler Birliği (VİU) kurucu Başkanı Ayten Avutan

HER MESLEKTEN KADINLAR

VİU Kurucu Başkanı Ayten Avutan, kürsüden yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Almanya’da her geçen gün daha fazla göçmen kadın ekonomik özgürlüğünü ele alıyor. Alman ekonomisinin güçlendirilmesinde etkili olurken, uyumda ve kültürel kaynaşmada önemli rol oynuyorlar. Birliğimiz işçi kadınlardan, sanatçılara, sporcu, gazeteci kadınlardan, hukukçu, emekçi kadınlara dek  emek veren ve üretenlerin buluştuğu bir platformdur. İnanılmaz yaşam hikayesi ile toplumun her katmanına ve her yaşa ilham veren dünya şampiyonumuz Gökhan Arslan’a ise bu hayranlık uyandıran yaşam hikayesini bizlerle paylaştığı ve cesaret aşıladığı için teşekkür ederiz.”

 

GÖÇMEN KÖKENLİ KADINLAR GÜÇ BİRLİĞİNE GİTTİ

Diğer taraftan toplantının açış konuşmasını Nazan Vurgun yaptı. Vurgun Almanya`da Alman Kadın Girişimcilere destek olan bir birlik varlığını gösterirken, bunun  yanı sıra toplumun farklı kesimlerinden göçmen kökenli kadın girişimcilere, emekçilere destek olabilecek bir birliğin olmadığına işaret etti. Vurgun, “Göçmen kökenli girişimcilerin iş yaşamlarında karşı karşıya kaldığı sorunlarla kendi bünyesinde güç birliğine gidememesi VİU’nun kurulmasına sebep oldu. Birliğin işte tam da burada  bağlayıcı, dayanışmacı ve destek olma yönünde amaçları bulunuyor” dedi.

 

“HER ZAMAN BİR ÇIKIŞ YOLU VARDIR”

Öte yandan herkesin “tam bitti dediği yerden” yeniden başlayıp,  şampiyonluklarla dolu bir kariyere ulaşarak filmlere konu olacak bir hayat süren Gökhan Arslan programın ilk bölümünde Işın Toymaz’ın sorularını yanıtladı. Arslan her defasında düştüğü yerden kalkarken gücünü yaşama duyduğuyu sevgi ve tutkudan, inançtan aldığını söyledi. Arslan “Her zaman bir çıkış yolu vardır. Çıkmaz sokak yoktur, o yoldan nasıl çıkılacağına dair bilgi ve cesaret, inanç eksiktir sadece. Cesareti olmayan ya da çaresiz durumda olduğunu düşünen ancak bir yerlerden başlamak isteyen kadınlara, genç kızlara önerim önce ne istediklerini bilsinler. Hedef koysunlar. Kendilerine sonuna kadar inansınlar. Cesur olsunlar ve elbette emek versinler” dedi.

Arslan toplantı sonunda izleyicilerle yan yana gelerek bol bol sohbet etti, sorularını yanıtladı.

HALKWEB – NÜRTİNGEN

Popüler Haberler

Bircan Pınar göğsümüzü kabarttı: Ancak Ankara başarıya ilgisiz

Kick Boks Dünya Şampiyonu Bircan Dilber Pınar'ın başarısına Türkiye’nin kayıtsız kaldığı iddia edildi. Genç sporcuyu Türkiye'den kimsenin aramaması eleştirildi.

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.

Başkonsolos Erkan Öner: “Göçmen kadın girişimcilerin birleşmesi bize güç katar”

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner Almanya’daki göçmen özellikle de Türkiye kökenli kadın girişimcilerin dayanışma içine girmesinin cesaretlendirici ve önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

“Göç ve Sömürü” etkinliği 23 Şubat’ta Münih’te

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Münih Birimi tarafından düzenlenen bir gecede, Türkiye e benzeri ülkelerden Federal Almanya'ya emek göçünün çeşitli alanlardaki sonuçları tartışmaya açılacak. Özellikle beyin göçünün yaratacağı “çoklu travmalar” büyüteç altına alınacak.
dd

Bir kimlik arayışı: “Eski Müslüman”, eşcinsel ve ateist, liberal FDP’ye katılırsa…

Çağın kutuplaşma hastalığına yakalanan Almanya'da kimlik bunalımı yaşanıyor. Alman siyasi arenasında bütün “kıpırdamaz” denilen taşlar yerinden oynuyor. Ara çözümlerle bu nefret ve birbirine düşmanlık sona erecek gibi de görünmüyor. Ali Utlu olayı böyle bir örnek mi?
dd

Kriz Berlin’inde “İslam oyunları”: AfD’nin DİTİB talebi gerginliği kışkırtma amaçlı

Almanya'da beklenmedik krizler yaşanıyor. Faşizan niteliği her geçen gün daha da belirginleşen AfD, bu kez DİTİB üzerinden İslam korkusunu kışkırtıcı bir yeni atakla ortamı gerginleştirmeyi hedefliyor.
dd

Berlin’de siyaset sahnesi fena karıştı: Yeşiller ve AfD Almanya’nın yeni kitle partileri mi?

Almanya, Annegret Kramp-Karrenbauer’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanlığı’ndan istifası sonrasında partinin izleyeceği stratejiyi konuşuyor. CDU ve SPD'deki erime tehlikeli boyutlarda.
dd

Veda ve hüzün: Usta gazeteci Mehmet Aktan’ı son yolculuğuna meslektaşları uğurladı

Federal Almanya’da 1970’li yıllardan itibaren özellikle radyo alanında yoğun bir uğraş veren Dr. Mehmet Aktan’ın cenazesi, toprağa verilmek üzere Köln’den Türkiye’ye uğurlandı.
dd

Türkiye dahil 100’den fazla ülkeyi izlemişler: BND ve CIA imzalı skandal

Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve Amerikan istihbaratı CIA'in ortaklaşa 100'den fazla ülkede hükümetlerin şifreli haberleşmelerini yıllarca izlediği ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.
dd

Batı’da da kısıtlı özgürlük: Alman akademisyenler hoşgörüsüzlükten şikayetçi

Yapılan bir ankete göre Federal Almanya'da birçok öğretim görevlisi üniversitelerdeki ortamı bilim özgürlüğü açısından kısıtlayıcı ve hoşgörüsüz buluyor.
dd

40 yıllık deneyim: Dost-Der kongresinde işçi sorunları tartışıldı

Türkiye kökenli çalışanların geleceklerini artık tamamen Almanya'da gördüğü, ancak bu insanların Türkiye konusundaki duyarlılıklarının da derinleştiği Bad Cannstatt'ta bir kez daha vurgulandı.
dd

Ankara-Berlin bağları: Beraber yürüdüler, beraber mi bırakacaklar?

Nüfusları hemen hemen eşit iki büyük ülkedeki siyaset kazanları kaynama noktasını çoktan aştı. Türkiye'nin başı ekonomik açıklarla dertteyken Almanya ürettiği korkunç boyutlardaki ekonomik fazlayı ne yapacağını bilemiyor. Bu iki ülkenin liderleri, Erdoğan ile Merkel'in birbirine yakın tarihlerde çıktıkları siyaset sahnesinin en üst basamaklarından yine birbirine yakın tarihlerde ve “palas pandıras” çekilecekleri anlaşılıyor.
dd