Duyuru Salgın da vazgeçiremedi: Almanya’da TOAB Es’den dijital 100’üncü yıl kutlaması

Salgın da vazgeçiremedi: Almanya’da TOAB Es’den dijital 100’üncü yıl kutlaması

23 Nisan kutlamalarında koronavirüs kısıtlamaları, dijital teknolojinin olanaklarıyla aşıldı.

Federal Almanya’daki 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100’üncü yıl kutlamalarına salgın engel olamadı. Esslingen-Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (TOAB Es) 100. yıl anısına YouTube kanalında şarkılarla, şiirlerle dans gösterileri ile çocuklara dijital bir bayram kutlaması armağan etti.

Tarihçi ve yazar Sinan Meydan da TBMM’nin kuruluşunun 100’üncü yıl kutlamaları çerçevesinde videolu bir mesaj gönderdi, Almanya’daki çocukların bayramını kutladı.

 

Tarihçi-yazar Sinan Meydan

BAŞTA ÇYDD, ADD OLMAK ÜZERE TÜM STK’LARA BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

Halkweb’e yaptığı özel açıklamada ise Almanya’daki Türkiye kökenli sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine seslenen Sinan Meydan aydınlanmacı, çağdaş ve ilerici bir hareketle Atatürk devrimlerini genç kuşaklara aktarmakla yükümlü olduklarını kaydetti ve Almanya’daki başta ADD’ler ve ÇYDD’ler olmak üzere tüm demokratik sivil toplum kuruluşlarının ortak hareket içinde olmaları gerektiğini de söyledi.

DİJİTAL KUTLAMA ALMANYALI TÜRK ÇOCUKLARINA BELGE NİTELİĞİNDE

TOAB Es Başkanı Güven Toymaz ise kutlamayla ilgili şu bilgileri aktardı:

“Pandemi dolayısı ile zor günler geçirdiğimiz şu günlerde tüm zorluklara rağmen bizden önce olduğu gibi bizden sonra da büyük önem taşıyacak, mevcudiyetimizin temel taşlarından olan milli bayramlarımızı anmak, gelecek nesillere aktarmak en önemli görevlerimizin başında geliyor.  Öncelikle emanete sahip çıkmak adına, içinde bulunduğumuz bu dünya karmaşasında yeniden doğuş ruhunu ve kültürel miraslarımızı gelecek nesillere aktarmak zorundayız.

 

Esslingen-Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (TOAB Ess / Nür) Başkanı Güven Toymaz

Unutmayalım ki, bu vatan düşman işgalinden kurtulurken ve Türkiye Cumhuriyeti kurulurken, kurucu irade, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere çok daha yorucu, zor ve yokluklar içinde olağan üstü bir mücadele vermişlerdir. Almanya’daki Türkiye kökenli çocukların 100’üncü yıl kutlamalarının arşive geçmesi açısından pandemideki dijital kutlama ise sonraki kuşaklara da bir armağan gibi algılanabilir. Kutlama için canla başla çalışan tüm çocuklara, velilere teşekkür ediyoruz.”

Toplam üç bölümden oluşan dijital kutlamada Toab Es’e bağlı  birlik bölgelerindeki ailelerin çocukları ile çektikleri vidolar, Toab Es ve Stuttgart Turkuaz’ın çocuk korosu  “Gökkuşağı”ndan “Atamıza armağan şarkı”, Başkan Güven Toymaz’ın açış konuşması ve araştırmacı yazarSinan Meydan’ın kutlama mesajı, hiphop dnas grubu Kids Dance ve Toab Es/Nür  folklor grubunun dans gösterileri yer alacak. 100’üncü yıl kutlamaları 23 Nisan 2020 perşembe günü şu adreslerde yayınlanacak:

https://www.youtube.com/channel/UCGs5RTpuubW91c_ouzOSb0A

https://www.instagram.com/toab.ess/

https://www.facebook.com/ESS.NUR.TOAB.eV/

HALKWEB – STUTTGART

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Modern Avrupa’nın Anadolu korkusu ve kaynakları

Anadolu’yla ilgili, sadece uluslararası siyasette değil, antik tarih tartışmalarında da yeni zarlar atılıyor. Yeni bulgular masaya yatırılıyor, yeni yorum talepleri yükseliyor. Türkiye’nin, özellikle de batısının, M.Ö. 2’nci binyılda, Troya savaşlarının patlak verdiği M.Ö. 1200’lerin öncesi ve sonrasında, “Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan” bir coğrafya olarak “Sıfırıncı Dünya Savaşı”na sahne olduğu yeni iddialar arasında yer alıyor.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

Ahmet Arpad: Almanya’da tarikatlar at koşturuyor

Çalışmalarını uzun yıllardır Stuttgart’ta sürdüren yazar ve çevirmen Ahmet Arpad, Federal Almanya’da güncelliğini hep koruyan dinci kuruluşlarla ilgili tehlikeye tekrar dikkat çekti. Arpad’ın değerlendirmesini sunuyoruz.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd