Duyuru Ruşen Kartaloğlu’ndan korona günlerine özel şiir şöleni

Ruşen Kartaloğlu’ndan korona günlerine özel şiir şöleni

Almanya’nın Karlsruhe kentinde çalışmalarını sürdüren tiyatro sanatçısı ve Tiyatro Diyalog’un yöneticisi Ruşen Kartaloğlu, korona günlerinde seyircilerine dijital dünyadan Türk ve Alman şairlerin şiirlerini aktarıyor, yaşam hikâyelerini anlatıyor.

Facebook ve İnstagram’da gerçekleşen canlı yayınlarda  Funda Banaz’ın seslendirdiği, klavyede Murat Yalçın‘ın eşlik ettiği “Bir de rakı şişesinde balık olsam” adlı şarkılı şiirli program, takipçilerinden büyük ilgi görüyor.

HER CUMA SAAT 20’DE FACEBOOK VE İNSTAGRAM’DA

Her cuma akşamı Almanya saatiyle 20, Türkiye saatiyle 21’de başlayan şiir ve şarkı şöleni, doğaçlama şeklinde geçiyor. Türk ve Alman şairlerin şiirleri ve hayat hikayelerinin anlatıldığı programda bugüne dek  Nâzım Hikmet, Bertolt Brecht, Orhan Veli ve Heinrich Heine’den şiirler okuyan Ruşen Kartaloğlu, 24 Nisan 2020 cuma akşamı ise Cemal Süreya ve Johann Wolfgang von Goethe’yi programlarına ‘konuk edeceklerini’ bildirdi.
İKİ DİLLİ YENİ PROGRAM GELİYOR

Ruşen Kartaloğlu, şöyle konuştu:

“Program öncesi yaklaşık 7 şiiri  ve şarkıları hazırlıyoruz. Canlı yayınımızın ikinci bölümünde ise takipçilerimizin isteklerine yer veriyoruz.

 

Masada rakı bardağı, mezeler de yer alıyor tam bir çilingir sofrası sohbeti olsun diye. Edebiyat ve şiirseverlerle salgın sürecinde evlerimizde eğleniyoruz aslında. Ancak yakında yeni bir konseptle seyirci karşısına geçmeye hazırlanıyoruz. Aynı formatı iki dilde, Almanca ve Türkçe olarak sunmak istiyoruz. Her defasında  bir Alman, bir Türk şairin şiirlerini her iki dilde okuyacağız ve kısaca hayatlarından bahsedeceğiz. Yeni formatımızın da İlk konukları Nâzım Hikmet ile Bertolt Brecht olacak. Alman ve Türk izleyicilerimiz de Alman şairinin şiirini Türkçe, Türk şairinin şiirini de Almanca dinlemiş olacaklar.”

Ruşen Kartaloğlu ve ekibinin dijital şiir ve şarkı şölenleri YouTube, Facebook ve İnstagram’da  şu adresten izlenebilir:

 https://www.youtube.com/channel/UCdBHRFshMswWvDgSb8PTywQ

 https://www.facebook.com/rusen.kartaloglu1

 https://www.instagram.com/tiyatrodiyalog/

 HALKWEB – KARLSRUHE

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd