Siyaset Red Bull, AKP, yine “Z.” ve milyonlarca avroluk bir şantaj haberi

Red Bull, AKP, yine “Z.” ve milyonlarca avroluk bir şantaj haberi

Avusturya ile Türkiye arasındaki bir “ekonomik şantaj” haberi, yeni sorular ortaya çıkardı. Red Bull'a şantaj yapıldığı iddialarını içeren haberin Türk medyasına hiç düşmemesi dikkat çekti.

Avusturya ile Türkiye arasındaki bir “ekonomik şantaj” haberi, yeni sorular ortaya çıkardı. Red Bull’a şantaj yapıldığı iddialarını içeren haberin yayımlanmasından bu yana neredese bir hafta geçmesine rağmen Türk medyasına hiç düşmemesi, özellikle dikkat çekti.

Avusturya’nın önde gelen medya kuruluşu “Österreich”, Avrupa’nın en büyük markalarından Red Bull ile Türk siyaseti, PKK, iş dünyası, mafya ve istihbarat çevrelerini doğrudan içine alan bir “şantaj haberi” yayımladı. Österreich’ın internet sitesinde de yayımlanmasının üzerinden 6 gün geçmesine rağmen Türk medyasında hiç yankılanmayan bu haber, birçok çevreye göre, uluslararası nitelikli bir buzdağının sadece görünen kısmını içeriyor. Bu skandal ilişkiler içinde AKP, AKP’nin finansörlerinden “Z.”, dünyaca ünlü bir içecek şirketi Red Bull ve PKK ile ilgili iddialar dikkat çekiyor.
“Österreich”ın haberinde Avusturya merkezli ve uluslararası alanda güçlü bir şirket olan Red Bull’un, Türkiye’deki faaliyetleri çerçevesinde PKK’ya büyük ödemeler yaptığı ve bu ilişkilerin belgelendiği iddialarına yer verildi. Ancak haberde söz konusu belgelerin sahte olduğu ileri sürüldü. Olayın içinde “AKP’nin finans sorumlusu” olduğu belirtilen ve soyadının başharfi “Z.” olarak verilen önemli bir isim de bulunuyor. Tamamen ticari bir temelde geliştiği gözlenen bu sürtüşmeye, Avusturya siyaseti ve istihbaratından bazı isimlerin de karıştığı anlaşılıyor. Haberi yorumlayan bazı gözlemciler, haberdeki bu rumuzun arkasında Cüneyt Zapsu’nun bulunabileceğini hatırlattılar.

OLAY VE “ÖSTERREİCH” GAZETESİ

Österreich gazetesinin 3 Kasım tarihli “Mega şirket Red Bull’a şantaj” başlıklı haberine göre, Red Bull’un Türkiye eski genel müdürü, şirket merkezine şantaj yaparak 17 milyon 700 bin avro para ve 5 yıl boyunca da her ay 30 bin avroluk bir ödeme yapılmasını istedi. Haberde, soyadının başharfi “F.” olarak verilen eski Red Bull yöneticisinin arkasında AKP’nin finans sorumlusu olduğu ileri sürülen “Z.”nin bulunduğu kaydedildi. Habere göre, eski yönetici, şirketin yıllarca PKK terör örgütüne yüklü ödemeler yaptığını ve bunların belgelendiğini ileri sürdü. Ancak haberde bu belgelerin sahte olduğunun belirtilmesi, dikkat çekti.

Ankara, Red Bull merkezi Fuschl ve Viyana’da geçtiği ileri sürülen skandal “polisiyenin”, bir “hakemlik” dava konusu olarak İsviçre’deki Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti’nin önünde bulunduğu belirtildi. Uzlaşma arayan şirketin bu süreçte elini güçlendirmek için, Avusturya’nın Ankara’daki askeri ateşesi aracılığıyla 2012 yazında bölgede görevli bir Avusturya istihbarat servisi (BVT-Anayasayı Koruma ve Terörizmle Mücadele Federal Dairesi) ajanıyla temasa geçtiği belirtildi. Habere göre, uzun yıllardır istihbaratçı olarak çalışan bu “ajan”, Red Bull’un Türkiye eski müdürü “F.” hakkında bilgi topladı. Bu bilgiler arasında “F.”nin arkasında “AKP Mali İşler Şefi Z.”nin bulunduğu iddiası da yer alıyordu.
Haberde Red Bull’un karşısında AKP ve Recep Tayyip Erdoğan gibi çok güçlü hasımlar bulunduğuna dikkat çekildi ve “gizli belgelerde Red Bull’dan 17,7 milyon avro talep edildiği” vurgulandı.

“Z.” ve “F.”: RED BULL BİTER!

Österreich’ın haberinde birçok iddiaya yer verildi. Buna göre, “Türkiye’de önemli bir nüfuza sahip olan AKP Mali İşler Başkanı Z.” kısa süre sonra “BVT memuru” ile görüştü ve şirketin bu ödemeyi yapmaması durumunda Red Bull’u “yok etmekle” tehdit etti. Bu arada eski genel müdür “F.”, eğer bir anlaşmaya varılmazsa, Red Bull’un “gümrük ve vergi mevzuatı ile ilgili sorunlar” yaşayacağını da hatırlattı. Avusturyalı istihbaratçı bunun üzerine ayrıntılı bir rapor hazırladı ve bu raporu “usullere aykırı olarak, Red Bull’un Fuschl’da bulunan genel merkezine bizzat teslim etti.”
Österreich’ın haberine göre, Red Bull sahte e-postaları ağır bir yük olarak görmekteydi ve başında bir sorun daha vardı. Ocak ayı ortasında görülmesi planlanan tahkim davasında tanıklık etmesi öngörülen BVT görevlisi tanıklık yapmayı kabul etmedi. Bu hiç mantıksız değildi. Çünkü böylece deşifre olacaktı ve ayrıca istihbarat çalışanı olarak bir hukuk davasıyla yakından uzaktan ilgisi olmasını istemiyordu. Gazetenin haberinde şöyle denildi:
“Bu durumda Red Bull siyasi çevrelere başvurdu. Dönemin ÖVP Meclis Grubu Başkanı Karlheinz Kopf, ÖSTERREICH gazetesinin elinde bulunan 14 Aralık 2012 tarihli dosya belgelerine göre, İçişleri Bakanlığı Başdanışmanı Michael Kloibmüller nezdinde girişimde bulunarak BVT görevlisinin İsviçre’deki tahkim davasında tanıklık yapmasını sağlamaya çalıştı. BVT’deki bir diğer tanık, Michael Spindelegger’in de Mateschitz’e ait şirket için harekete geçtiğini aktardı. ÖSTERREICH gazetesinin sorularını yanıtlayan Red Bull yönetimi, siyasi çevrelerden yardım talep ettiklerini yalanlamadı ve ‘Türkiye’deki çıkarlarımızı korumak adına, içişleri bakanlığı ve parlamentonun temsilcilerini bilgilendirmemiz zorunluydu’ dedi.
Başdanışman Michael Kloibmüller, 16 Ocak 2013 saat 09.30’da BVT görevlisinin “Red Bull olayı” ile ilgili rapor vermek üzere Ankara’dan gelmesini emretti. Görüşme 35 dakika sürdü ve BVT görevlisi kısa bir süre sonra ‘güvenlik nedeniyle’ Türkiye’den çekildi…”
Österreich gazetesi, Red Bull’un İsviçre’deki tahkim davasını ve Türkiye’deki davayı kazandığını, ancak konuyla ilgili başka davaların halen devam etmekte olduğunu kaydederken, bazı gözlemciler, bu bilginin gerçeği tam yansıtmadığını ileri sürdü.
HALKWEB-FRANKFURT/VİYANA

 

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.

Hüsnü Atasoy ve fotoğraf sanatı: Gerçek hazine dünyanın sokaklarında (2)

Adanmışlık! Evet, budur fotoğrafçıyı anlatan sözcük: Adanmışlık! Kendini fotoğrafa adamıştır fotoğrafçı. Fotoğrafa adanmışlık sadece elde kamera gün boyu sokaklarda dolanmaktan ibaret değildir bana göre. Fotoğrafını izlenir kılan altyapı donanımı için kendini geliştirebilmeli, yatırım yapmalı beyninin, yüreğinin içine.”

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd