Kültür Ozan Şahturna ve Petra Nachtmanova: Saza âşık iki kadın

Ozan Şahturna ve Petra Nachtmanova: Saza âşık iki kadın

Farklı dünyalardan gelip saz ve Anadolu tutkusunda birleşen iki kadın Berlin’de çok ilginç bir konserle yeni köprüler kuruyor.

Türk halk müziğinin özgün isimlerinden Ozan Şahturna ile Viyana’da yetişmiş bir doğu Avrupalı genç kadın, Berlin’de birlikte 4 Kasım’da müzik yapacak. Farklı ve zengin dünyalar arasındaki bu ilginç gezintinin kahramanlarını ve amaçlarını, Berlin merkezli “kadinca.eu” adlı dijital derginin yayın yönetmeni Özlem Coşkun, anlattı:

“Biri Anadolu ozan geleneğinin yegâne kadın ozanlarından, yazdığı, söylediği türküler nedeniyle hapis yatmış, büyük bedeller ödemiş. On yaşında gözlerinin tedavisi için onu doktora götüren babasına “Ben göz değil, saz istiyorum” diyen Ozan Şahturna.

Diğeri de, Viyana’da doğup büyümüş, Polonyalı-Çek bir anne babadan dünyaya gelen, Berlin’de sazla tanışmış ve sazın sırrına ermek için yedi diyar gezmiş saza sevdalı bir kadın, Petra Nachtmanova.

 

İşte, saza âşık bu iki kadın, 4 Kasım’da “Beynelmilel #17” adlı etkinlikte, umut, sevgi ve barış türkülerinde buluşuyor. Onlara, tıpkı onlar gibi saza gönül vermiş iki değerli sanatçı olan eşleri Ozan Şiar ve Ceyhun Kaya da eşlik ediyor

Petra Nachtmanova ve Ceyhun Kaya tarafından hayata geçirilen Beynel Milel adlı etkinlik, Şubat 2018’den bu yana her ayın ilk pazartesi günü düzenleniyor. Etkinlik, farklı kültürlerden halk müziği enstrümanları ve müzisyenleriyle Berlinlilere, Doğu Avrupa’dan Anadolu’ya, Kafkaslar’dan Orta Asya’ya uzanan bir müzik şöleni yaşatıyor.

Hayat arkadaşı oldukları kadar, müzikte de yoldaş olan Petra ve Ceyhun, Beynel Milel ile kültürler arası köprüler kurmaktan ziyade kültürlerin hazinelerini ortaya çıkaracak tüneller kazmayı amaçladıklarını söylüyorlar. Bu tünelleri açmak için de bağlama, panduri, çonguri, klarnet, flüt ve synthesizer kullandıklarını aktaran müzisyen çift, Berlin’in kültürel hazinelerle dolu zengin bir kent olduğunu vurguluyorlar.

YOLLARI NASIL KESİŞTİ?

KADINCA.eu’ya konuşan insan hakları aktivisti ve halk müziği ozanı çift, Ozan Şahturna ve Ozan Şiar, Petra ve Ceyhun’un onları ilgili etkinliklerine davet ettiklerini ve burada ne tür müzik yaptıklarını bizzat görme şansı bulduklarını ifade ettiler.

Ozan Şahturna, bunu takiben Petra ve Ceyhun’un onları ziyaret ettiklerini ve yaptıkları müziği, yazdıkları şiirleri çok beğendiklerini belirterek, onları “Beynelmilel #17” etkinliğine konuk halk müziği ozanları olarak davet ettiklerini dile getirdi.

Programla ilgili bilgi de veren Şahturna, “Önce onlar çift olarak sahne alacaklar, ardından biz türkülerimizi okuyacağız. Sözlerini benim yazdığım, düzenlemesini Ozan Şiar ile birlikte yaptığımız ‘Tüm dünyada analara çağrım var’ adlı türkümü dördümüz birlikte seslendirerek güzel bir final yapacağız” diye konuştu.

Ozan Şiar, etkinlikte farklı kültürlerden halk müziklerinin buluştuğunu, aynı şekilde kendi programlarında da Anadolu’dan Kafkasya’ya varan bir müzik yolculuğuna çıkılacağını belirterek, bunun gerek dil, gerek sanat bazında çok farklı olacağını kaydetti.

Ozan Şiar ayrıca iştirakleriyle etkinlikte bir ilke de imza atılacağını şu sözlerle ileri sürdü: “Petra ve Ceyhun şimdiye değin pek çok sanatçı kardeşimizle programlar yapmış. Bu sanatçılar, daha çok halk müziği ozanlarının, aşıklarının anonim türkülerini okumuşlar. Bizimle birlikte programlarında ilk kez Anadolu ozanlık geleneğinden gelen iki ozanın eserleri seslendirilecek. Beraberinde Ozan Şahturna’nın ve benim şiirlerim de müziğe eşlik edecek.”

Bu güzel etkinliğe katılmak isteyen okurlarımız için: Beynelmilel #17, 4 Kasım saat 20.00’de, Villa Neukölln, 12049 Berlin, Hermannstrasse 233 adresinde gerçekleştirilecek.”

HALKWEB-BERLİN

Kaynak: www.kadinca.eu

 

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd