Kültür Ozan Şahturna ve Petra Nachtmanova: Saza âşık iki kadın

Ozan Şahturna ve Petra Nachtmanova: Saza âşık iki kadın

Farklı dünyalardan gelip saz ve Anadolu tutkusunda birleşen iki kadın Berlin’de çok ilginç bir konserle yeni köprüler kuruyor.

Türk halk müziğinin özgün isimlerinden Ozan Şahturna ile Viyana’da yetişmiş bir doğu Avrupalı genç kadın, Berlin’de birlikte 4 Kasım’da müzik yapacak. Farklı ve zengin dünyalar arasındaki bu ilginç gezintinin kahramanlarını ve amaçlarını, Berlin merkezli “kadinca.eu” adlı dijital derginin yayın yönetmeni Özlem Coşkun, anlattı:

“Biri Anadolu ozan geleneğinin yegâne kadın ozanlarından, yazdığı, söylediği türküler nedeniyle hapis yatmış, büyük bedeller ödemiş. On yaşında gözlerinin tedavisi için onu doktora götüren babasına “Ben göz değil, saz istiyorum” diyen Ozan Şahturna.

Diğeri de, Viyana’da doğup büyümüş, Polonyalı-Çek bir anne babadan dünyaya gelen, Berlin’de sazla tanışmış ve sazın sırrına ermek için yedi diyar gezmiş saza sevdalı bir kadın, Petra Nachtmanova.

 

İşte, saza âşık bu iki kadın, 4 Kasım’da “Beynelmilel #17” adlı etkinlikte, umut, sevgi ve barış türkülerinde buluşuyor. Onlara, tıpkı onlar gibi saza gönül vermiş iki değerli sanatçı olan eşleri Ozan Şiar ve Ceyhun Kaya da eşlik ediyor

Petra Nachtmanova ve Ceyhun Kaya tarafından hayata geçirilen Beynel Milel adlı etkinlik, Şubat 2018’den bu yana her ayın ilk pazartesi günü düzenleniyor. Etkinlik, farklı kültürlerden halk müziği enstrümanları ve müzisyenleriyle Berlinlilere, Doğu Avrupa’dan Anadolu’ya, Kafkaslar’dan Orta Asya’ya uzanan bir müzik şöleni yaşatıyor.

Hayat arkadaşı oldukları kadar, müzikte de yoldaş olan Petra ve Ceyhun, Beynel Milel ile kültürler arası köprüler kurmaktan ziyade kültürlerin hazinelerini ortaya çıkaracak tüneller kazmayı amaçladıklarını söylüyorlar. Bu tünelleri açmak için de bağlama, panduri, çonguri, klarnet, flüt ve synthesizer kullandıklarını aktaran müzisyen çift, Berlin’in kültürel hazinelerle dolu zengin bir kent olduğunu vurguluyorlar.

YOLLARI NASIL KESİŞTİ?

KADINCA.eu’ya konuşan insan hakları aktivisti ve halk müziği ozanı çift, Ozan Şahturna ve Ozan Şiar, Petra ve Ceyhun’un onları ilgili etkinliklerine davet ettiklerini ve burada ne tür müzik yaptıklarını bizzat görme şansı bulduklarını ifade ettiler.

Ozan Şahturna, bunu takiben Petra ve Ceyhun’un onları ziyaret ettiklerini ve yaptıkları müziği, yazdıkları şiirleri çok beğendiklerini belirterek, onları “Beynelmilel #17” etkinliğine konuk halk müziği ozanları olarak davet ettiklerini dile getirdi.

Programla ilgili bilgi de veren Şahturna, “Önce onlar çift olarak sahne alacaklar, ardından biz türkülerimizi okuyacağız. Sözlerini benim yazdığım, düzenlemesini Ozan Şiar ile birlikte yaptığımız ‘Tüm dünyada analara çağrım var’ adlı türkümü dördümüz birlikte seslendirerek güzel bir final yapacağız” diye konuştu.

Ozan Şiar, etkinlikte farklı kültürlerden halk müziklerinin buluştuğunu, aynı şekilde kendi programlarında da Anadolu’dan Kafkasya’ya varan bir müzik yolculuğuna çıkılacağını belirterek, bunun gerek dil, gerek sanat bazında çok farklı olacağını kaydetti.

Ozan Şiar ayrıca iştirakleriyle etkinlikte bir ilke de imza atılacağını şu sözlerle ileri sürdü: “Petra ve Ceyhun şimdiye değin pek çok sanatçı kardeşimizle programlar yapmış. Bu sanatçılar, daha çok halk müziği ozanlarının, aşıklarının anonim türkülerini okumuşlar. Bizimle birlikte programlarında ilk kez Anadolu ozanlık geleneğinden gelen iki ozanın eserleri seslendirilecek. Beraberinde Ozan Şahturna’nın ve benim şiirlerim de müziğe eşlik edecek.”

Bu güzel etkinliğe katılmak isteyen okurlarımız için: Beynelmilel #17, 4 Kasım saat 20.00’de, Villa Neukölln, 12049 Berlin, Hermannstrasse 233 adresinde gerçekleştirilecek.”

HALKWEB-BERLİN

Kaynak: www.kadinca.eu

 

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd