Siyaset Otomobil devlerini protesto ettiler: “Temiz otomobil kirli bir yalan”

Otomobil devlerini protesto ettiler: “Temiz otomobil kirli bir yalan”

Alman otomotiv sanayii karanlık zamanlara doğru ilerlerken, sektör yöneticilerinin “temizlik” iddia ve arayışlarına, otomobilin insanlık için kirli yarınlar anlamına geldiğini savunan çevrecilerin tepkileri eşlik ediyor.

Alman otomobil endüstrisinin devleri Daimler, Porsche, BMW, Opel’in üst düzey yöneticileri Stuttgart’ta Porsche Müzesi’nde bir araya geldi. Ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın 2009 yılından bu yana organize ettiği zirveyi çevre örgütleri ve demokratik kurumlar ortaklaşa bir çağrı ile protesto etti. Eylemciler toplu taşımacılığa ağırlık verilmesini ve elektrikli araç üretilmesini talep etti.

Kentin Zuffenhausen tren istasyonunda toplanan eylemciler buradan Porsche Müzesi’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde “temiz araba üretiminin kirli bir yalan” olduğuna dikkat çekildi. Buna karşılık Porsche müzesi önünde olağanüstü güvenlik tedbirleri alındı. Polis ve Porsche güvenlikçileri el ele verip protestocuların salona girmelerini engelledi.

“Robin Wood” hareketinden dört kişi elektrik direklerine kocaman bir pankartı büyük bir ustalıkla astı. Bir grup genç ise hava kirlenmesi ve iklim değişikliğinin kaynağı kapitalizm diyerek otomobil giriş kapısında oturma eylemi yaptı.

İŞÇİLER BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

Öte yandan miting Porsche işçilerinin vardiya değişikliğine denk geldi. Bir yanda alkışlayan işçiler, diğer yanda ise “İşimizi kaybetmek istemiyoruz!” diye kızanlar vardı.

Eylem devam ederken haykırılan sloganlar ve ıslıklar ile toplantı etkilenmek istendi. Mitingin ana konuşmacısı olan Çevreci Derneği Başkanı Jürgen Resch konuşmasında, Porsche’nin geçmişte Hitler’e verdiği desteği anımsatarak, şöyle konuştu.

“Geleceğimizi otomobil kartellerine bırakmak istemiyoruz. Çünkü onlar kirlenmenin ana sorumlularıdır. Daha fazla otomobil üretmek yerine neden toplu taşımacılık teşvik edilmez? Dünyanın en popüler 20 elektrikli aracı arasında bir Alman modeli yok! Porsche, geçmişinden yeteri kadar ders çıkarmamış. Ürettiği arabalar adeta ölüm saçmakta ve bizler yaşananlara, dünyamızın kirletilmesine seyirci kalmayacağız.”

Gözlemciler, çevre korunması, düzenlenmesi ve iklim değişikliğinin, Almanya’da büyük bir sorun olarak gündemde uzun süre kalacağına dikkat çektiler. Protesto eylemlerinin sektör büyüklerinin başını ağrıtacağıan kesin gözüyle bakılıyor.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd