Siyaset Otomobil devlerini protesto ettiler: “Temiz otomobil kirli bir yalan”

Otomobil devlerini protesto ettiler: “Temiz otomobil kirli bir yalan”

Alman otomotiv sanayii karanlık zamanlara doğru ilerlerken, sektör yöneticilerinin “temizlik” iddia ve arayışlarına, otomobilin insanlık için kirli yarınlar anlamına geldiğini savunan çevrecilerin tepkileri eşlik ediyor.

Alman otomobil endüstrisinin devleri Daimler, Porsche, BMW, Opel’in üst düzey yöneticileri Stuttgart’ta Porsche Müzesi’nde bir araya geldi. Ekonomi gazetesi Handelsblatt’ın 2009 yılından bu yana organize ettiği zirveyi çevre örgütleri ve demokratik kurumlar ortaklaşa bir çağrı ile protesto etti. Eylemciler toplu taşımacılığa ağırlık verilmesini ve elektrikli araç üretilmesini talep etti.

Kentin Zuffenhausen tren istasyonunda toplanan eylemciler buradan Porsche Müzesi’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde “temiz araba üretiminin kirli bir yalan” olduğuna dikkat çekildi. Buna karşılık Porsche müzesi önünde olağanüstü güvenlik tedbirleri alındı. Polis ve Porsche güvenlikçileri el ele verip protestocuların salona girmelerini engelledi.

“Robin Wood” hareketinden dört kişi elektrik direklerine kocaman bir pankartı büyük bir ustalıkla astı. Bir grup genç ise hava kirlenmesi ve iklim değişikliğinin kaynağı kapitalizm diyerek otomobil giriş kapısında oturma eylemi yaptı.

İŞÇİLER BÖLÜNMÜŞ DURUMDA

Öte yandan miting Porsche işçilerinin vardiya değişikliğine denk geldi. Bir yanda alkışlayan işçiler, diğer yanda ise “İşimizi kaybetmek istemiyoruz!” diye kızanlar vardı.

Eylem devam ederken haykırılan sloganlar ve ıslıklar ile toplantı etkilenmek istendi. Mitingin ana konuşmacısı olan Çevreci Derneği Başkanı Jürgen Resch konuşmasında, Porsche’nin geçmişte Hitler’e verdiği desteği anımsatarak, şöyle konuştu.

“Geleceğimizi otomobil kartellerine bırakmak istemiyoruz. Çünkü onlar kirlenmenin ana sorumlularıdır. Daha fazla otomobil üretmek yerine neden toplu taşımacılık teşvik edilmez? Dünyanın en popüler 20 elektrikli aracı arasında bir Alman modeli yok! Porsche, geçmişinden yeteri kadar ders çıkarmamış. Ürettiği arabalar adeta ölüm saçmakta ve bizler yaşananlara, dünyamızın kirletilmesine seyirci kalmayacağız.”

Gözlemciler, çevre korunması, düzenlenmesi ve iklim değişikliğinin, Almanya’da büyük bir sorun olarak gündemde uzun süre kalacağına dikkat çektiler. Protesto eylemlerinin sektör büyüklerinin başını ağrıtacağıan kesin gözüyle bakılıyor.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd