Siyaset NSU raporunda acı gerçek: 10 cinayet engellenebilirdi

NSU raporunda acı gerçek: 10 cinayet engellenebilirdi

Thüringen Eyalet Meclisi'nde kurulan ikinci NSU Araştırma Komisyonu, raporunu kamuoyuna açıkladı. Raporda NSU örgütünün güvenlik birimlerinin ihmalleri nedeniyle ortaya çıkarılamadığı vurgulandı.

Thüringen Eyalet Meclisi’nde kurulan ikinci NSU Cinayetlerini Araştırma Komisyonu, Eyalet Meclisi Başkanı Birgit Diezel’e teslim ettiği raporunda “2000-2011 yılları arasında NSU tarafından işlenen 10 cinayet engellenebilirdi” saptamasına yer verdi.

“Aşırı Sağcı Terör ve Yetkili Makamların Tavrı” başlıklı 2 bin 200 sayfalık rapora göre, Thüringen eyaletindeki güvenlik birimleri 1998-1999 yıllarında eyalet sınırlarını aşarak NSU üyelerine yönelik bilgileri doğru analiz etmek ve değerlendirmek zorundaydı. Ancak rapora göre güvenlik birimleri bunu yapmadı. DW Türkçe’nin haberine göre, güvenlik birimlerinin büyük ihmallerinin yanı sıra, yargı, emniyet ve Anayasayı Koruma Dairesi’ndeki yapısal eksikler de bu sonuçta rol oynadı. Raporda, Thüringen’deki Jena kentinde büyüyen ve radikalleşen NSU üyelerinin bu nedenle 2011 Kasım ayına kadar gün yüzüne çıkmadığına işaret edildi.

BAZI BİLGİLER KAYBOLMUŞ

Raporda komisyon üyeleri güvenlik birimlerinin yaptığı hatalara geniş yer verdi. Emniyet içindeki “hata kültürü”nün iyileştirilmesi gerektiği vurgulanarak, üst düzey yöneticilerin yapılan hataları açıkça ele almasının önemine dikkat çekildi. Güvenlik birimlerinin yapılan hatanın ardından ilgili kişi ya da kişiler hakkında disiplin soruşturması açmasından çok, yapılan hata hakkında açıkça konuşmasının önemi vurgulandı.

Araştırma Komisyonu üyesi milletvekilleri söz konusu raporlarında hem emniyet hem de iç istihbarat teşkilatı Anayası Koruma Teşkilatı’nın daha fazla personele ihtiyacı olduğunu belirtti. Ayrıca, güvenlik birimleri arasında ciddi iletişim sorunları olduğuna dikkat çekilerek, Thüringen Emniyeti ile Federal Emniyet Teşkilatı arasındaki işbirliği sırasında bazı bilgilerin kaybolduğu ifade edildi. Bir tanığın anlatımları örnek verilerek, Federal Emniyet Teşkilatı çalışanlarının bir operasyonunun ardından aşırı sağcı bir zanlıya ait bilgisayar, cep telefonları ve hard diskleri, Thüringen Emniyet Müdürlüğü’nün buradaki bilgileri kayıt altına almadığı halde götürdüğünü belirtti.

MUHBİRLERİN ETKİSİ BÜYÜK

Thüringen’deki ikinci NSU Araştırma Komisyonu’nun Başkanı Dorothea Marx, NSU örgütünün ortaya çıkarılmasında güvenlik birimlerinin ihmal ve hataları konusundaki her şeyin araştırılıp açıklığa kavuşturulamadığını teslim etti. Marx buna emniyetteki muhbirlerin oynadığı rolü örnek olarak verdi.

Komisyon üyeleri araştırmaların kolaylaştırılması için bütün NSU dosyalarının bir NSU arşivinde toplanmasını önerdi. Komisyonun Sosyal Demokrat Partili üyesi Birgit Pelke, NSU dosyalarının kamuoyuna açıklanması gerektiğini de belirtti. Pelke, bunun yanı sıra, aşırı sağın okullarda müfredata eklenmesini ve tartışılmasını da önerdi.

NSU CİNAYETLERİ

NSU örgütü 10 kişiyi öldürmek, iki bombalı saldırı ve 15 soygun düzenlemekle suçlanıyordu. Beate Zschäpe ve diğer iki örgüt üyesi Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos 1998 – 2011 tarihlerinde yeraltına inmişti. Mundlos ve Böhnhardt’ın, başarısız bir banka soygununun ardından intihar ettiği duyurulmuştu. Bu olayın ardından Beate Zschäpe, Mundlos ve Börnhardt ile Zwickau’da birlikte yaşadığı daireyi ateşe vermiş ve birkaç gün sonra da polise teslim olmuştu.

Münih Eyalet Mahkemesi 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı NSU örgütüne yönelik davada örgütün hayattaki tek sanığı Beate Zschäpe’yi ömür boyu hapis cezasına çarptırırken, terör hücresine destek veren diğer zanlıları, başsavcılığın talep ettiğinden daha az cezalara çarptırmıştı.

HALKWEB – JENA

FOTO: www.thueringer-landtag.de

 

Popüler Haberler

Prag’da bir kafe ve Nâzım Hikmet

Avrupa’da Türkçenin izleri hep oldu. Türkçenin cumhuriyetle birlikte gelen büyük özgürleşme dalgasında benzersiz bir yere sahip Nâzım Hikmet, Avrupa başkentlerinde kalıcı izler bırakmış bir şairdi. Yazar ve Hürriyet’in eski Avrupa Baskıları Yayın Yönetmeni Halit Çelikbudak, kısa bir süre önce bulunduğu Prag’da Nâzım’ın izleriyle nasıl karşılaştığını anlattı ve fotoğrafladı.

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün hayatı beyaz perdede

Namus cinayeti kurbanı Hatun Sürücü’nün yaşamı film oldu. “Sadece Bir Kadın” adlı film Almanya’da 9 Mayıs’ta gösterime giriyor. Alman sinemasının yükselen yıldızı Almila Bağrıaçık'ın rol aldığı film, Sürücü'nün sokak ortasında erkek kardeşi tarafından katledilmesinden 14 yıl sonra gerçekleştirilebildi.

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.

Tüm Haberler

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd

Erdoğan Libya Zirvesi için Berlin’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya'nın ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler'in (BM) himayesinde düzenlenen Libya barış konferansına katılmak üzere Berlin'e geldi. Başbakanlık binası yakınında bir grup Erdoğan'ı, Türkiye'nin Suriye ile Libya politikalarını ve askeri harekâtlarını protesto etti.
dd

Avrupalı Türk işletmeler için kurulan ağ gelişiyor: NETU NRW kuruldu

Yaklaşık 6 milyon Türkiye kökenlinin yaşadığı Batı Avrupa'da, Türk işletmeleri yeni bağlantı olanakları kurmakta kararlı. Şimdi de 1 milyona yakın Türkçelinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bir ağ kuruldu.
dd