Kültür Noel konserine özel “Aşık Veysel“ düeti: Pervin Çakar ve Ahmet Gül söyledi

Noel konserine özel “Aşık Veysel“ düeti: Pervin Çakar ve Ahmet Gül söyledi

Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen “İnterkültürel Noel Konseri” akşamına Âşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım“ şarkısının düeti damga vurdu. Konsere özel hazırlanan düet, Prof. Dr. Seyit Yöre’nin imzasını taşıyor.

Operanın sahnede devleşen “Kürt divalarından” dünyaca ünlü soprano Pervin Çakar ve Almanya’da çalışmalarını sürdüren bas bariton opera sanatçısı Ahmet Gül, salondaki çeşitli uluslardan konukların alkışları arasında düet yaptı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Bölümü Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr Seyit Yöre, “Uzun İnce Bir yoldayım“ şarkısının düetini dört el piyano, arp, soprano ve bas bariton sanatçıların aktarabilmesi için Noel konserine özel aranje etti.

PİYANODA UMUDA SESLER VE ARPTA HENRİATTE FRYER

Farklı ses rengiyle İtalya, Fransa, Almanya ve Amerika‘da birçok sahnede aryalar seslendiren Çakar ve Almanya’da farklı kültürlerden kuruluşların ortak yapımlarında sık sık sahne alan Ahmet Gül’ün düetine konserde dört el piyanoda Türkü Su Dilan Özkaya ve Melis Ertürk’ten oluşan “PiyanoDuo Umuda Sesler” ve arp sanatçısı Henrietta Fryer eşlik etti.

ÜNLÜ BAS BARİTON CORNELİUS HAUPTMANN SUNDU

Stuttgart’taki Paul Gerhardt Zentrum’un büyük salonunda gerçekleşen konserde seyirciler arasında Stuttgart Operası’nın ünlü seslerinden soprano Müjgan Gökten de yer aldı.

pera sanatçısı Müjgan Gökten konser bitiminde Pervin Çakar’ı kutladı

Bilinen Noel şarkılarının yanı sıra Türkçe, Ermenice, Kürtçe gibi çeşitli dillerde aşk şarkıları, ilahiler, barok müzik, opera aryaları ve şarkıların sunulduğu konserin sunumunu Almanya’nın ünlü opera sanatçısı Cornelius Hauptmann üstlendi.

HALKWEB -STUTTGART

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd