Siyaset Müzisyen Suavi Almanya'dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Güçlü örgütlenmesi ile Almanya’daki Alevi toplumunun hak kazanımlarına büyük katkısı olan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) Filderstadt örgütlenmesi. 30’uncu kuruluş yıldönümünü geniş bir katılımla kutladı. Türk özgün müziğinin kilometre taşlarından Suavi bu çok özel gecede sahne aldı ve demokrasi, barış, özgürlük mesajları verdi. 

Konser sonrası HALKWEB’e özel açıklamalarda bulunan Suavi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 6’ncı Din Şurası’nda yaptığı konuşmayı  değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Alman devletinin Ali’siz Aleviliğe bedel ödeyerek İslam dünyasında ve özellikle ülkemizde bölünmenin tohumlarını ekmek istediği” şeklindeki söylemine tepkisini ünlü sanatçı, ”Devlet kendi Alevilerini yaratmak istiyor. Alevi toplumunu parçalama çabaları karşısında Aleviler daha da kenetlenecektir” sözleiryle gösterdi. Suavi’nin anlattıklarından satırbaşları şöyle:

“ALEVİLERİN ÖRGÜTLENMESİ EN KADİM HAKLARIDIR”

“Alevilerin kapılarına çarpı çizilerek işaretlenen bir dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böylesi bir söylem içinde bulunması üzücü. Üstelik bu proje yeni bir proje değil. Devlet kendi Alevi’sini yaratma çabasında. Yönetenlerin karşı taraftakini parçalamaya çalıştıkça Alevilerin daha da sıkı örgütlenmesi ise en kadim hakkıdır. Aleviler bu tuzağa düşmeyecektir. Bu tür söylemler demokrasiden bizi daha da fazla uzaklaştırır. 

“SİVAS, MARAŞ VE DERSİM ÖZLEMİ İLE TUTUŞANLARIN OYUNUNA GELMEZLER”

Almanya’nın desteği özgürlüklere yöneliktir. Sosyal devlet zaten bunu yapmakla yükümlüdür. Bu Alevilerin inançlarını Avrupa’nın finansmanı ile yerine getirdiğini göstermez. Bu, demokrasinin kurumsallaştığını ortaya koyar.Hassas ayrıma dikkat etmek gerekir. Yine de tüm bunlar son olmayacaktır. Sivas, Maraş özlemi ile, Dersim hasreti ile tutuşan çevrelerce Aleviler hedef gösteriliyor. Buna karşılık Aleviler yeterince bedel ödemiştir ve bu oyuna gelmezler. 

AKP ise yarını taahhüt etmekten uzaklaşmıştır. Bir mimar olarak söylüyorum, temeline su kaçmıştır. Bunu İmamoğlu ve Yavaş ile gördük. Her türlü olumsuzluğa rağmen ülkemizde demokrasi rüzgârları esecektir. 

“DEMİREL’İ DE EVREN’İ DE SEVMEZDİM AMA HİÇBİRİ HAKARET DAVASI AÇMADI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret davalarının sayısı yanlış anımsamıyorsam neredeyse 17 bini aşmıştır. Bu dosyalardan ben de payımı aldım. 13 Şubat’ta bir başka duruşmam daha var ve gidip duruşmaya katılacağım. Eğer gerçekten hakaretse elbette bir karşılığı ve cezası olmalıdır. Ancak tüm bu davalar muhalifleri susturmak amaçlıdır. Kaldı ki iktidar medyasının Kemal Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş, Cumartesi Anneleri, Soma kurbanlarının yakınları, KHK mağdurları ve toplumun geniş çevresine nasıl hakaret yağdırdığına günbegün tanık oluyoruz. Dolayısıyla ben komşuma bile hakaret etmemiş bir kişiyim. Süleyman Demirel’i de Kenan Evren’i de sevmezdim, eleştirirdim ama hakaret de etmezdim. Çünkü kimsenin kimseye hakaret etme hakkı olamaz!

Ayrıca kimse bana o dönemde ”hakaret ettin” demedi. Hiçbirine belden aşağı vurmadım. Benim dilim dostluk dilidir, hakaret dili değil. Buna rağmen bir bedel de ödenecekse, onuda öderiz.

 “AVRUPA’DAKİ ALEVİLERİ KUTLUYORUM”

Maraşlar, Sivaslar yaşanırken,  insanlar bilim, modern sanatlar, ve son teknolojiden söz ederken, bizim evlerimiz ise çarpıyla işaretleniyor. Bugün elbette 30’uncu yılı kutlamak çok önemlidir. Ancak ülkemin tamamı aç yatarken, demokrasi ve özgürlüklerle kol kola girmeden gülmeye kimsenin takati yoktur. Bu nedenle Alevileri de uzun yıllara varan Avrupa’daki mücadeleleri ve kazanımları için ayrıca kutluyorum. Onları Türkiye adına ve Türkiye için selamlıyorum.”

Öte yandan Bernhausen’daki Rundsporthalle kapalı spor salonunda gerçekleşen kutlamada farklı yorumu ve özgün tarzı ile gönülleri kazanan halk müziği sanatçısı Oğuz Aksaç, Mozart Ödüllü genç yetenek Ali İnsan, halk müziği sanatçıları Şirin Üstün, Yıldız Kardeşler, Ufuk Coşkun, Kenan Batman da sahneye çıktı

Gecede konuşan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu  Genel Sekreter Yardımcısı Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Kurtyiğit de Alevilerin örgütlenmesinin hak mücadelesindeki rolüne dikkat çekti. Yeni projeler, yeni hedefler ve mücadele alanlarının da aktarıldığı akşamı profesyonel bir organizasyonla hayata geçiren Filderstadt Alevi Kültür Merkezi Başkanı Mahmut Demir, yönetim kurulu üyesi Neriman Çatuk ve ekibi gecenin sonunda hep birlikte sahneye çıkarak katılımcıları selamladı ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

 

 

Popüler Haberler

“Sağ ve antifaşist duyarlılık büyüyor: Münih ırkçılığa geçit vermedi“

Almanya’da çeşitli kentlerde ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve savaş karşıtı  eylemler zaman zaman hızlanarak devam ediyor. Faşizan sağdaki gelişmeye karşı tepki, umut verici.

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı

Bir taksiye sığan dünya, dünyaya sığmayan bir taksi

Frankfurt bir dünya şehri ve paranın, özellikle de Avrupa parasının merkezi. Yüzlerce kültür iç içe ve yan yana yaşıyor. Şehrin kilit renklerinden birini de Türkçe ve Türk edebiyatı oluşturuyor. Bu ilk bakışta fazla iddialı görünen “yalın gerçeğe” güzel bir örnek, akademik yaşamını derinleştirmek için geldiği bu şehirde farklı bir yaşam kuran Selçuk Ülger. Küçük bir taksinin penceresinden, hatta dikiz aynasından bile dünyayı zenginleştiren olmadık öyküler, yepyeni hayatlar çıkarabilen bu mütevazı yazı adamı, sorularımızı yanıtladı.

Şampiyon Gökhan Arslan kadın girişimcilere başarıya giden yolu anlatacak

Almanya’nın Stuttgart kentinde kurulma çalışmaları devam eden Uluslararası Kadın Girişimciler Birliği’nin (VİU) ilk toplantısı, Dünya Kickboks Şampiyonu Gökhan Arslan konferansı ile gerçekleşecek.

Tüm Haberler

Alman ordusunda 550 aşırı sağcı asker şüphesi

Almanya ordusunda aşırı sağcılık şüphesiyle hakkında inceleme başlatılan askerlerin sayısı 550. Konuyla ilgili açıklama askeri istihbarat servisi MAD tarafından yapıldı. 
dd

“Sağ ve antifaşist duyarlılık büyüyor: Münih ırkçılığa geçit vermedi“

Almanya’da çeşitli kentlerde ırkçılık, göçmen düşmanlığı ve savaş karşıtı  eylemler zaman zaman hızlanarak devam ediyor. Faşizan sağdaki gelişmeye karşı tepki, umut verici.
dd

DİDF: Dövizle emeklilik skandalının sorumlusu hükümettir

Yurtdışında yaşan Türk vatandaşlarının dövizle emeklilik haklarının yakılacağı haberleri ortamı iyice gerginleştirdi. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, Ankara'yı sorumluluk üstlenmeye çağırdı
dd

Almanya’da ilk kez görülüyor: Eşcinsel çiftin annelik davası

Almanya'da hamile olan eşcinsel bir kadın, evli olduğu kadının da doğacak çocuğunun annesi olarak kayıtlara geçmesi için hukuk mücadelesi başlattı. 
dd

Almanya’da ulusal eylem planı: Göçten önce mi, sonra mı uyum?

Almanya'da hükümet kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için yeni bir “Ulusal Uyum Eylem Planı” hazırladı. Plana göre kalifiye göçmenler ülkelerinde Almanya konusunda bilgilendirilecek. 
dd

Yeşim ve Ömer Yaprakkıran: Ressam çiftin sergisinde yine renk cümbüşü

Değişik kültürlerden değişik tekniklerle üretilen rengârenk tablolar, Neu-Isenburg'da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaprakkıranlar toplu sergileri tercih ediyor.
dd

Okan Bayülgen yazdı, yönetti, oynadı: “Harem Kabare” Almanya’ya geliyor

Okan Bayülgen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı Harem Kabare adlı oyun Çuval Dergisi’nin organizasyonuyla Almanya’nın Stuttgart ve Frankfurt kentlerinde seyirci ile buluşacak.
dd

Libya zirvesi: Barış umudu Berlin’de yarım kaldı

Berlin’deki Libya Konferansı’na katılan ülkeler sağlanan anlaşmadan memnun, ancak temkinli. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Berlin’den ayrılırken hâlâ yanıt bekleyen çok sayıda soru olduğunu söyledi. 
dd

Geleneksel ile moderni buluşturdu: “Tonalite” ilk konseriyle seyirci karşısında

Almanya’da yeni kurulan müzik grubu “Tonalite” ilk konserini 1 Şubat 2020 cumartesi akşamı  Esslingen kentinde verecek.
dd