Siyaset Müzisyen Suavi Almanya'dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Güçlü örgütlenmesi ile Almanya’daki Alevi toplumunun hak kazanımlarına büyük katkısı olan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) Filderstadt örgütlenmesi. 30’uncu kuruluş yıldönümünü geniş bir katılımla kutladı. Türk özgün müziğinin kilometre taşlarından Suavi bu çok özel gecede sahne aldı ve demokrasi, barış, özgürlük mesajları verdi. 

Konser sonrası HALKWEB’e özel açıklamalarda bulunan Suavi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 6’ncı Din Şurası’nda yaptığı konuşmayı  değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Alman devletinin Ali’siz Aleviliğe bedel ödeyerek İslam dünyasında ve özellikle ülkemizde bölünmenin tohumlarını ekmek istediği” şeklindeki söylemine tepkisini ünlü sanatçı, ”Devlet kendi Alevilerini yaratmak istiyor. Alevi toplumunu parçalama çabaları karşısında Aleviler daha da kenetlenecektir” sözleiryle gösterdi. Suavi’nin anlattıklarından satırbaşları şöyle:

“ALEVİLERİN ÖRGÜTLENMESİ EN KADİM HAKLARIDIR”

“Alevilerin kapılarına çarpı çizilerek işaretlenen bir dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böylesi bir söylem içinde bulunması üzücü. Üstelik bu proje yeni bir proje değil. Devlet kendi Alevi’sini yaratma çabasında. Yönetenlerin karşı taraftakini parçalamaya çalıştıkça Alevilerin daha da sıkı örgütlenmesi ise en kadim hakkıdır. Aleviler bu tuzağa düşmeyecektir. Bu tür söylemler demokrasiden bizi daha da fazla uzaklaştırır. 

“SİVAS, MARAŞ VE DERSİM ÖZLEMİ İLE TUTUŞANLARIN OYUNUNA GELMEZLER”

Almanya’nın desteği özgürlüklere yöneliktir. Sosyal devlet zaten bunu yapmakla yükümlüdür. Bu Alevilerin inançlarını Avrupa’nın finansmanı ile yerine getirdiğini göstermez. Bu, demokrasinin kurumsallaştığını ortaya koyar.Hassas ayrıma dikkat etmek gerekir. Yine de tüm bunlar son olmayacaktır. Sivas, Maraş özlemi ile, Dersim hasreti ile tutuşan çevrelerce Aleviler hedef gösteriliyor. Buna karşılık Aleviler yeterince bedel ödemiştir ve bu oyuna gelmezler. 

AKP ise yarını taahhüt etmekten uzaklaşmıştır. Bir mimar olarak söylüyorum, temeline su kaçmıştır. Bunu İmamoğlu ve Yavaş ile gördük. Her türlü olumsuzluğa rağmen ülkemizde demokrasi rüzgârları esecektir. 

“DEMİREL’İ DE EVREN’İ DE SEVMEZDİM AMA HİÇBİRİ HAKARET DAVASI AÇMADI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret davalarının sayısı yanlış anımsamıyorsam neredeyse 17 bini aşmıştır. Bu dosyalardan ben de payımı aldım. 13 Şubat’ta bir başka duruşmam daha var ve gidip duruşmaya katılacağım. Eğer gerçekten hakaretse elbette bir karşılığı ve cezası olmalıdır. Ancak tüm bu davalar muhalifleri susturmak amaçlıdır. Kaldı ki iktidar medyasının Kemal Kılıçdaroğlu, Selahattin Demirtaş, Cumartesi Anneleri, Soma kurbanlarının yakınları, KHK mağdurları ve toplumun geniş çevresine nasıl hakaret yağdırdığına günbegün tanık oluyoruz. Dolayısıyla ben komşuma bile hakaret etmemiş bir kişiyim. Süleyman Demirel’i de Kenan Evren’i de sevmezdim, eleştirirdim ama hakaret de etmezdim. Çünkü kimsenin kimseye hakaret etme hakkı olamaz!

Ayrıca kimse bana o dönemde ”hakaret ettin” demedi. Hiçbirine belden aşağı vurmadım. Benim dilim dostluk dilidir, hakaret dili değil. Buna rağmen bir bedel de ödenecekse, onuda öderiz.

 “AVRUPA’DAKİ ALEVİLERİ KUTLUYORUM”

Maraşlar, Sivaslar yaşanırken,  insanlar bilim, modern sanatlar, ve son teknolojiden söz ederken, bizim evlerimiz ise çarpıyla işaretleniyor. Bugün elbette 30’uncu yılı kutlamak çok önemlidir. Ancak ülkemin tamamı aç yatarken, demokrasi ve özgürlüklerle kol kola girmeden gülmeye kimsenin takati yoktur. Bu nedenle Alevileri de uzun yıllara varan Avrupa’daki mücadeleleri ve kazanımları için ayrıca kutluyorum. Onları Türkiye adına ve Türkiye için selamlıyorum.”

Öte yandan Bernhausen’daki Rundsporthalle kapalı spor salonunda gerçekleşen kutlamada farklı yorumu ve özgün tarzı ile gönülleri kazanan halk müziği sanatçısı Oğuz Aksaç, Mozart Ödüllü genç yetenek Ali İnsan, halk müziği sanatçıları Şirin Üstün, Yıldız Kardeşler, Ufuk Coşkun, Kenan Batman da sahneye çıktı

Gecede konuşan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu  Genel Sekreter Yardımcısı Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Yönetim Kurulu Üyesi Gülay Kurtyiğit de Alevilerin örgütlenmesinin hak mücadelesindeki rolüne dikkat çekti. Yeni projeler, yeni hedefler ve mücadele alanlarının da aktarıldığı akşamı profesyonel bir organizasyonla hayata geçiren Filderstadt Alevi Kültür Merkezi Başkanı Mahmut Demir, yönetim kurulu üyesi Neriman Çatuk ve ekibi gecenin sonunda hep birlikte sahneye çıkarak katılımcıları selamladı ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

IŞIN TOYMAZ – STUTTGART

 

 

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Dijital diktatörlük iddiaları: Dr. Yaşar Aydın komplo teorilerinin ardındaki tuzağa dikkat çekti!

Aşı mecburiyeti, dijital kimlik Avrupa’da konuşulan konular arasında yer alıyor. Bill ve Melinda Gates çiftinin “dijital diktatörlük” kurmayı hedeflediği öne sürülüyor. Almanya’da binlerce eylemci sokağa çıkarak Gates çiftine ateş püskürdü, korona tedbirlerinin antidemokratik bir uygulama olduğunu iddia edip Şansölye Angela Merkel’i anayasayı ihlal etmekle suçladı. Neler oluyor?

CHP yurtdışı birliklerinden İmamoğlu kampanyasına bağış yağdı

CHP Yurtdışı Birlikleri, İstanbul seçim kampanyası çerçevesinde Ekrem İmamoğlu için 260 bin avro bağış yaptı. CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı, bu tutarın tüm yurtdışı bağışlarını yansıtmadığını, STK’lar, partilere bağlı olmayan vatandaşlar ve işadamlarının bağışlarına yönelik hesaplama işlemlerinin ise devam ettiğini bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd