Siyaset Müslüman diye adaylıktan çekilmek zorunda kalan CSU'lu partiyi karıştırdı

Müslüman diye adaylıktan çekilmek zorunda kalan CSU’lu partiyi karıştırdı

Bavyera Başbakanı Markus Söder, Şener Şahin’in Müslüman olduğu gerekçesiyle gördüğü tepkilerin ardından Hıristiyan Sosyal Birlik'in (CSU) belediye başkanlığı adaylığından çekilmesini üzüntüyle karşıladığını açıkladı.

Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli Şener Şahin’in Müslüman olduğu gerekçesiyle Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin belediye başkanlığı adaylığından çekildiğini açıklaması sonrası CSU Genel Başkanı ve Bavyera Başbakanı Markus Söder yaşananlardan üzüntü duyduğunu ifade etti.

Türkiye kökenli girişimci ve futbol antrenörü Şener Şahin, Müslüman olduğu gerekçesiyle gördüğü tepkilerin ardından Hıristiyan Sosyal Birlik’in (CSU) belediye başkanlığı adaylığından çekildi

Söder, hafta başında gerçekleşen parti kongresindeki konuşmasında “CSU’nun temel ilkelerine bağlılığını gösteren biri aynı zamanda aday da olabilir” dedi. DW Türkçe’nin haberine göre Şener Şahin, Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Donau-Ries ilçesine bağlı Wallerstein kasabasında belediye başkanlığı için adaylığını koymuş ancak daha sonra parti tabanındaki çekinceleri gerekçe göstererek adaylıktan çekildiğini açıklamıştı. Bavyera Radyosu’na konuşan Şahin, adaylığına yönelik eleştirilerin yeteneklerine ilişkin olmadığını, aksine söz konusu eleştirilerin “bir Müslümanın Hristiyan Sosyal Birlik temsilcisi olamayacağı” konusunda yoğunlaştığını belirtti.

Avrupa Parlamentosu’nun Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili üyesi Markus Ferber de yaşananları eleştirdi. Augsburger Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada Ferber, “CSU Katolik ya da Protestanların partisi değil, değer odaklı bir partidir. Ve bir Hristiyan olduğu gibi, bir Müslüman da bu değerleri paylaşabilir” dedi. Şener Şahin’in hem şirket çalışmaları hem de spor kulübü faaliyetleri göz önüne alındığında uyum sağlamış biri olduğuna dikkat çeken Ferber, Şahin’in “oldukça klasik bir CSU adayı” olduğunu ifade etti.

CSU Onursal Genel Başkanı Theo Waigel de Wallerstein’daki partililerin yaklaşımını eleştirdi. Waigel aynı gazeteye yapmış olduğu açıklamada “Bizim değerlerimizi kabul ettiğini açıklayan bir adayın sadece inancı nedeniyle adaylığını engellemeyi temelden yanlış buluyorum” dedi. Waigel, “Dinlerarası diyaloğun acilen gerekli olduğu bir zamanda böyle bir şeyin gerçekleşmesi kabul edilemez” ifadesini kullandı.

HALKWEB – MÜNİH

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karaca’nın telefon görüşmelerini izinsiz olarak kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adını kullanarak faaliyetlerini sürdüren ATFF’nin ses kaydı skandalı ile ilgili HALKWEB olarak bilgilendirdiğimiz TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ise şu ana kadar herhangi bir ihtar gelmemesi de dikkati çekti.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Güldür Güldür Show Avrupa turnesine hazır

Show TV ekranlarında yayınlanan komedi programı Güldür Güldür Show 10 Kasım 14 Şubat tarihleri arasında Avrupa’nın çeşitli kentlerinde seyirci ile buluşacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd