Kültür Münih'te Nâzım gecesi: 118'inci yılında her zaman genç ve devrimci

Münih’te Nâzım gecesi: 118’inci yılında her zaman genç ve devrimci

Münih'te Nâzım Hikmet'in 118'inci doğum yılı çerçevesinde düzenlenen geceye yoğun bir ilgi oldu.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin Münih birimince düzenlenen büyük şairle ilgili geceye yoğun bir katılım oldu. NHKM-Münih olarak “118’inci Yaşında Nâzım Hikmet’i Anma” etkinliğinde, ozanın edebi kimliği kadar devrimci siyasi kimliği de öne çıkarıldı.  

Etkinliğin başında ve sonunda NHKM-Münih adına yapılan açıklamalarda Nâzım Hikmet’in siyasi yönüne odaklanan bir çerçeve sunuldu. Nâzım’ı komünist kimliğinden ve mücadelesinden koparmaya çalışmanın boşa bir çaba olduğuna dikkat çeken konuşmacılar, “Nâzım’ı Nâzım yapan şey, bu siyasi konumlanışı ve yaşamının sonuna kadar sürdürdüğü devrim ve sosyalizm mücadelesidir” görüşünü dile getirdiler.

Gece boyunca, bu mücadeleyi somutlaştıran arşiv görüntüleri sunuldu. BSM’nin hazırladığı  “Mavi Ateşçik” adlı televizyon programına ait görüntüler, Nâzım’ın Sovyetler Birliğinde çocuklarla söyleştiği renkli arşiv görüntüleri, yine Sovyet arşivlerinden alınmış Kırım’daki konuşması ve Nâzım’ın kendisinin seslendirdiği “Memleketim” şiirinin arşiv görüntüleri ilgi topladı.   

İlkin Akal’ın seçip seslendirdiği şiirler, Nâzım’ın siyasi vurgularını öne çıkaran yapıtlarından alındı. Ünlü “TKP’m Benim” şiiri bunlardan biriydi. Gecede, şiirlerin yanı sıra müzik dinletilerine de yer verildi. Bağlama ve arp eşliğinde Nâzım şiirlerinden yapılan besteler seslendirildi.

Geceyi düzenleyen grup adına bir açıklama yapan yazar-çevirmen Nazlı Cihan, Münih’te içerik ve biçim olarak iyi ve güçlü hazırlanmış böylesi kültürel etkinlikler konusunda ciddi bir boşluk olduğuna dikkat çekti. Cihan, “Bu tür toplantıların derinleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalarımızı artıracağız” diye konuştu.

HALKWEB-MÜNİH

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Almanya’da başörtü tartışması: “Çocuklar okulda başörtü takamaz”

Almanya’daki başörtü tartışmalarına Filistin kökenli Avusturyalı ilahiyatçı Prof. Dr. Mouhanad Khorchide de katıldı. Çağdaş İslam yanlısı Khorchide “Okul çağındaki çocuk başörtü takamaz” dedi.

Almanya’da sucuk muharebeleri devam ediyor: “Bu dört yönetici sendikaya karşı seferber oldu”

Merkezi Federal Almanya’nın Köln kentinde bulunan ülkenin en köklü Türk et ve sucuk üreticisi Egetürk’te sular bir türlü durulmuyor. İşçilerin toplu iş sözleşmeleri için hak aramalarıyla başlayan gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Almanya’daki tuhaf “Türk grevinde” yeni gelişmeler: Yine “sendika” fobisi

Avrupa’nın en güçlü sucuk, sosis, salam ve et fabrikası Egetürk’te işveren toplu iş sözleşmesini imzalamamakta direniyor. Bazı çevrelerin Egetürk ürünlerine boykot çağrıları için çağrı yapmaya hazırlandığı ileri sürülüyor.

Komedyen, sunucu, oyuncu ve yazar Meltem Kaptan

İyi bir evsahibi nasıl mı olur? Bir yemek kaşığı vahşi Türk balı, bir tutam kışkırtıcı cazibe, bunları kıvırcık kafayla karıştır, üzerini de Doğubatı Vestfalya’nın esmer ekmeği ile süsle. Bu lezzetin adı Meltem, Türk-Alman uyumunun en bereketli ayartılışı...

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd