Kültür Muhalif Türk kadın yazarlar Avrupa'nın ilgi odağı

Muhalif Türk kadın yazarlar Avrupa’nın ilgi odağı

Türkçenin önde gelen kadın yazarlarından ve Türkiye'deki baskılar nedeniyle Avrupa'ya yerleşen Aslı Erdoğan ile Ece Temelkuran, Almanca konuşulan dünyanın en büyük yayınevlerinde art arda yayımlanan yeni kitaplarıyla hem okurların hem de medyanın gündeminden düşmüyor.

Başta Federal Almanya olmak üzere Avusturya, İsviçre gibi ülkelerde de yaygın bir ilgiyle karşılanan muhalif Türk yazarları arasında kadınların ağırlığı giderek artıyor. Özellikle AKP Türkiyesi’nin demokrasi dışı siyasi tutumunu sert bir dille eleştiren yazarlara Avrupa kamuoyu ve medyanın yoğunluğu artan bir ilgiyle yaklaştığı gözleniyor.

TAŞ BİNA YANKISI

Kısa bir süre önce “Das Haus aus Stein” (Taş Bina) adlı kitabı sadece Almanya’nı değil Avrupa’nın da en büyük yayınevlerinden Random House bünyesinde yayımlanan Aslı Erdoğan, çeşitli toplantılara katılmayı ve medyanın sorularını yanıtlamayı sürdürüyor. Frankfurt’ta yaşayan Erdoğan’ın AKP Türkiyesi’ne yönelik eleştirileri, Alman okurlar kadar medyanın da ilgisiyle karşılaşıyor.

Aslı Erdoğan, üç hafta kadar önce yeni kitabı nedeniyle Frankfurt’ta düzenlenen bir toplantıda, Türk hükümetinin insanlık dışı uygulamalarını eleştirmiş ve Ahmet Altan örneğine de değinirken “Galiba artık faşizm sözcüğünü kullanma zamanı geldi” demişti. Türkiye’de hapishanelerin avukatlar, doktorlar, hatta lise ve üniversite öğrencileriyle dolu olduğunu belirten, ama bunlar hakkında haber yapılmamasından yakınan Erdoğan’ın ifadeleri medyada geniş yankı buldu.

TEMELKURAN VE DİKTATÖRLÜK YOLUNDA ADIMLAR

Erdoğan’dan sonra, geçen günler içinde de Ece Temelkuran yeni kitabı “Wenn dein Land nicht mehr dein Land ist – Oder sieben Schritte in die Diktatur” (Eğer Ülken Artık Senin Ülken Değilse – Veya Dikatatörlüğe Yedi Adım) raflardaki yerini aldı. Bir süredir Zagreb’te yaşadığını belirten Temelkuran’la Alman Birinci Televizyonu ARD’nin ünlü kültür programı “ttt”de geniş yer ayrıldı.

AKP iktidarının uygulamalarını sert bir dille eleştiren Ece Temelkuran, Berlin’de yaptığı açıklamalarda, sadece Türkiye’deki gelişmelere değil, Avrupa’daki sağ popülizmin gelişim dinamiklerine de dikkat çekti. Böyle bir olumsuzluğa en doğru ve etkili yanıtın “ozanlar ve düşünürler beşiği Almanya”dan geleceğine inandığını belirten Temelkuran, bunu Almanya’nın tarihine değil, Alman halkının “entelektüel dinamiğine” bağlamak gerektiğinin de altını çizdi.

HALKWEB-FRANKFURT

 

Popüler Haberler

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Dijital diktatörlük iddiaları: Dr. Yaşar Aydın komplo teorilerinin ardındaki tuzağa dikkat çekti!

Aşı mecburiyeti, dijital kimlik Avrupa’da konuşulan konular arasında yer alıyor. Bill ve Melinda Gates çiftinin “dijital diktatörlük” kurmayı hedeflediği öne sürülüyor. Almanya’da binlerce eylemci sokağa çıkarak Gates çiftine ateş püskürdü, korona tedbirlerinin antidemokratik bir uygulama olduğunu iddia edip Şansölye Angela Merkel’i anayasayı ihlal etmekle suçladı. Neler oluyor?

CHP yurtdışı birliklerinden İmamoğlu kampanyasına bağış yağdı

CHP Yurtdışı Birlikleri, İstanbul seçim kampanyası çerçevesinde Ekrem İmamoğlu için 260 bin avro bağış yaptı. CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Hikmet Akıllı, bu tutarın tüm yurtdışı bağışlarını yansıtmadığını, STK’lar, partilere bağlı olmayan vatandaşlar ve işadamlarının bağışlarına yönelik hesaplama işlemlerinin ise devam ettiğini bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd