Kültür Müfit Can Saçıntı Stuttgart’taydı: “Ben güldürürken düşündürmeyi seçtim”

Müfit Can Saçıntı Stuttgart’taydı: “Ben güldürürken düşündürmeyi seçtim”

Günümüzde birçok insan tarafında kabul edilen bazı şeylere yüksek sesle itiraz ettiğini belirten Saçıntı'ya göre, düşünceleri eğlenceli ve mizahi bir şekilde dile getirmek de önemli.

“Mandıra Filozofu” tiplemesiyle milyonlarla tanış olan Müfit Can Saçıntı yeni oyunu “İtiraz Ediyorum”u Stuttgart’ta sahneledi. Oyunun temel felsefesi insanı bin bir türden yalan ve dolanla kendine köle yapan kapitalist sistemi eleştirmek üzerine kurgulu.

Günümüzde birçok insan tarafında kabul edilen bazı şeylere yüksek sesle itiraz eden Saçıntı, düşüncelerini mizahi bir şekilde dile getirdi. Müfit Can Saçıntı yaptığı açıklamada “Tiyatro aslında özgürlük meydanıdır ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasında önemli bir işlevi var. Ben güldürürken düşündürmeyi seçtim. Zira insanların gülmeye, rahata, barışa ve yaşanabilecek güzel bir dünyaya özlemleri var” dedi.

Alkışlarla izleyenlerin içinde sahneye davet edilen Müfit Can Saçıntı’nın tek kişilik müzikli güldürüsüne gitarist Timur Jentzch eşlik etti. Doğaçlama yapılan müziğin ritim ve sözlerine seyirciler de katıldı.

İŞ KAZALARI VE CİNAYETLER

Saçıntı, gösterisinde, her yıl iş kazası cinayetleri ile terör saldırıları kıyaslaması yaparak çarpıcı biçimde acı bir gerçeğe, iş kazalarında hayatını kaybeden binlerce insanın dramına dikkat çekti. Eğitim, sağlık, çalışma hayatından yalın örnekler, medyanın olayları ters yüz edişi mizahi bir şekilde gösterildi.

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği tiyatro gösterimine 200 kişi katıldı. Oyunun ikinci bölümü başında genç bir seyirci doğum günü kutlaması için sahneye çağrıldı. Genç ile Saçıntı arasındaki tatlı sohbet ilgiyle karşılandı.

Oyunda kimi zamanlar keskin bir söylem kullanılsa da izleyenlerin kahkahaları eksilmedi. Çok sayıda izleyici, oyun sonrasında Müfit Can Saçıntı ile fotoğraf çektirerek anılarını kayda aldı.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

500 bin için başvurdular, Stuttgart “5 bin kişi” dedi: Kim bu “korona yasağı“ karşıtları?

Almanya’da mart ayından bu yana süren ve gittikçe büyüyen korona protestoları adeta tsunamiye dönüştü. Stuttgart’ta cumartesi günü 500 bin kişi sokağa çıkmaya hazırlanıyordu. Saatler kala Stuttgart Belediyesi salgın tedbirleri çerçevesinde  “500 bin değil 5 bin” dedi. Gösterinin organizatörleri dava açtı.

Almanya’nın Türkçe radyosu artık 20 yaşında bir genç

BERLİN  Fotoğraflar: Mesut HASTÜRK Artık 20 yaşında bir genç olarak bakılan ve 24 saat Türkçe yayın yapan Federal Almanya’nın en etkili radyosu Metropol FM, zorlu bir...

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd