Kültür Müfit Can Saçıntı Stuttgart’taydı: “Ben güldürürken düşündürmeyi seçtim”

Müfit Can Saçıntı Stuttgart’taydı: “Ben güldürürken düşündürmeyi seçtim”

Günümüzde birçok insan tarafında kabul edilen bazı şeylere yüksek sesle itiraz ettiğini belirten Saçıntı'ya göre, düşünceleri eğlenceli ve mizahi bir şekilde dile getirmek de önemli.

“Mandıra Filozofu” tiplemesiyle milyonlarla tanış olan Müfit Can Saçıntı yeni oyunu “İtiraz Ediyorum”u Stuttgart’ta sahneledi. Oyunun temel felsefesi insanı bin bir türden yalan ve dolanla kendine köle yapan kapitalist sistemi eleştirmek üzerine kurgulu.

Günümüzde birçok insan tarafında kabul edilen bazı şeylere yüksek sesle itiraz eden Saçıntı, düşüncelerini mizahi bir şekilde dile getirdi. Müfit Can Saçıntı yaptığı açıklamada “Tiyatro aslında özgürlük meydanıdır ve gerçeklerin ortaya çıkarılmasında önemli bir işlevi var. Ben güldürürken düşündürmeyi seçtim. Zira insanların gülmeye, rahata, barışa ve yaşanabilecek güzel bir dünyaya özlemleri var” dedi.

Alkışlarla izleyenlerin içinde sahneye davet edilen Müfit Can Saçıntı’nın tek kişilik müzikli güldürüsüne gitarist Timur Jentzch eşlik etti. Doğaçlama yapılan müziğin ritim ve sözlerine seyirciler de katıldı.

İŞ KAZALARI VE CİNAYETLER

Saçıntı, gösterisinde, her yıl iş kazası cinayetleri ile terör saldırıları kıyaslaması yaparak çarpıcı biçimde acı bir gerçeğe, iş kazalarında hayatını kaybeden binlerce insanın dramına dikkat çekti. Eğitim, sağlık, çalışma hayatından yalın örnekler, medyanın olayları ters yüz edişi mizahi bir şekilde gösterildi.

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği tiyatro gösterimine 200 kişi katıldı. Oyunun ikinci bölümü başında genç bir seyirci doğum günü kutlaması için sahneye çağrıldı. Genç ile Saçıntı arasındaki tatlı sohbet ilgiyle karşılandı.

Oyunda kimi zamanlar keskin bir söylem kullanılsa da izleyenlerin kahkahaları eksilmedi. Çok sayıda izleyici, oyun sonrasında Müfit Can Saçıntı ile fotoğraf çektirerek anılarını kayda aldı.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

Popüler Haberler

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.

Linç kültürü: Can Dündar ve Barbaros Şansal tartışıyor

Özgürüz Radyo kültür etkinlikleri kapsamında 10 Aralık’ta Berlin'de “Tan Gazetesi Baskını” belgeseli ardından Can Dündar ve Barbaros Şansal “linç kültürü” üzerine tartışacak.

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Kendisi Viyanalı, ailesi Polonyalı ve Çek: Genç bir kadının saz tutkusu

Son birkaç yıldır sazı ve sözüyle sosyal medyada tam bir fenomene dönüşen genç sanatçı Petra Nachtmanova, büyük tutkusu “Saz” için bir belgesel hazırladı. İstanbul ve Berlin'de art arda galası yapılan filmin ve sazın anlamını Nachtmanova, Özlem Coşkun ve Ali Yıldırım'a anlattı.

CHP Almanya’dan ARD’ye sert tepki: “Haberi düzeltin!”

Alman devlet televizyonu ARD’de 1 Aralık 2019 gecesi yayına giren “Dersim katliamı” haberine ve Atatürk-Hitler işbirliği iddialarına, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Almanya örgütlenmelerinden sert tepki geldi.

Tüm Haberler

“Bedel” iddiasına tokat gibi yanıt: DİTİB’e milyonlarca avroluk “Alman yardımı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki Aleviler için “Ali’siz Alevilik” söylemlerine ve Alman devletinin finanse ettiği yönündeki imasına yönelik tepkiler dinmiyor.
dd

Etkili mesaj: Yabancıya ev vermeyen Alman’a para cezası

Almanya’nın Augsburg kentinde bir mahkeme, dairesini yabancı uyruklulara kiralamak istemeyen ev sahibini bin avro tutarında bir para cezasına çarptırdı.
dd

Dünyada en kaliteli yaşam Norveç’te

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın açıkladığı İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde Norveç yine birinci oldu. Türkiye ise "çok yüksek" yaşam kalitesine sahip olunan 62 ülke arasında 59’uncu sırada.
dd

Dost-Der kongre sürecini başlattı:“Emekçilerin evine misafir olalım”

Türkiye kökenli işçilerin Almanya’ya göçü neredeyse 60 yıla ulaştı. İşçilerin buralara gelişinden kısa bir süre sonra dernekleşmeler de başladı. Bu yıllarda dernekler tam anlamıyla işçi dernekleri durumundaydı. Daha sonraki yıllarda ise çeşitlilik kazandı.
dd

TarkaCup’a yıldız yağacak

İnterkültürel spor etkinliği TarkaCup’ın 16 Şubat 2020 tarihindeki 20. yıldönümü için düzenlenen dev kutlamasına yıldız yağacak. Efsane futbolcular, sinema yıldızları, spor haberlerinin usta isimleri, müzik ve dizi dünyasının star isimleri 4 bin kişilik EWS Arena’daki mega program için Göpppingen’e gelecek.
dd

Yeşil milletvekili Cemal Bozoğlu: “Irkçılar durumu daha da zorlaştırıyor”

Almanya’da 49 yaşındaki bir itfaiyecinin öldürülmesi göçmen tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Irkçılar olayı sosyal medyaya taşıyarak nefret kusarken, Yeşiller milletvekili Cemal Bozoğlu radikal sağcıların her olayı fırsata çevirme hırsına dikkat çekti.
dd

AABF Genel Sekreter Yardımcısı Kurtyiğit: “Alevileri tarif etmek Erdoğan’a düşmez”

Almanya'daki Alevi hareketinin önemli hukuki kazanımları olduğuna dikkat çeken Gülay Kurtyiğit, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Alevilikle ilgili sözlerini yorumlarken, “Bizler Almanya’da inanç özgürlüğümüzü ve bu alandaki haklarımızı kullanıyoruz” diye hatırlattı.
dd

Müzisyen Suavi Almanya’dan uyardı: “Alevileri tuzağa düşüremezsiniz!”

Tanınmış sanatçı Suavi, Almanya'daki konseri sonrasında Alevilere yönelik yeni oyunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. 
dd

Sığınmacıların sınır dışı edilmesini protesto ettiler

Gazeteler neredeyse her gün açlık, baskı, tehdit, işkence ve savaş nedeniyle bin bir zorluğu aşarak bir umut peşine düşenlerin ölüm haberlerini veriyor. Almanya'da bu tabloya yönelik protesto gösterileri de giderek artıyor.
dd