Siyaset Milli Güvenlik Kurulu çağrısı: “Avrupa kendi güvenliğini eline almalı“

Milli Güvenlik Kurulu çağrısı: “Avrupa kendi güvenliğini eline almalı“

Almanya Savunma Bakanı’nın, dünyada daha aktif rol oynama ve bir MGK oluşturma çağrısı ile ABD ile AB arasındaki ilişkilerin geleceği, Alman basınında geniş yer alıyor.

Almanya Savunma Bakanı ve Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in, Alman ordusunun uluslararası alanda daha aktif görev alması ve Almanya’da bir Milli Güvenlik Kurulu oluşturulması çağrısı Alman basınında geniş yer tutuyor. DW Türkçe’nin haberine göre Neue Osnabrücker Zeitung, Savunma Bakanı’nın önerilerini iç politik adım olarak değerlendiriyor:

“Çinlilerin müdahale birlikleri diye birşey duyan var mı? Japonya’nın askeri yollarla huzura kavuşturmak istediği bölgeler var mı? Brezilyalılar ticaret yollarını askerle mi koruyor? Ya da Hintliler? ABD de buna paralel olarak kendini geri çekiyor. İngilizlerin askeri müdahalelerini de uzun zamandır duymadık. Dronlar ve siber teknoloji ile geçmişte aklımıza bile gelmeyecek şeyleri artık bulunduğumuz yerden yapabiliyoruz. Küresel operasyonlar ve klasik silahlanmanın sözde gerekliliği ile ilgili tartışmalar enteresan bir şekilde sadece Avrupa ve Almanya ile sınırlı gibi görünüyor. Belirli bazı politikacıların seçim bölgelerinde ya da refahını bu şekilde güvenceye almaya çalışan ülkelerde birdenbire tanklar harekete geçip konuşlanmaya başladı.”

Reutlinger General-Anzeiger gazetesi, Alman Savunma Bakanı’nın bir Milli Güvenlik Kurulu oluşturulması önerisini ele alıyor:

“Oluşturulmasi önerilen Milli Güvenlik Kuruluna diplomasi, ekonomi ve düşünce kuruluşlarından ek uzmanlık alanları eklenecek. Dış politika ve güvenlik çıkarları ile ilgili durumlarda istişarelerde bulunulacak, fikirler geliştirilecek. Bu şekilde Berlin’in, Dışişleri Bakanı Maas’ın yaptığı gibi pasif diplomasi ve anlamsız boş demeçlerden kurtulması hedefleniyor. Kramp-Karrenbauer’in önerileri, Alman dış politikasına zarar verdiği yönünde Maas’ın yaptığı suçlamalara yanıt niteliğinde. Sonuçta ortada olmayan birşeye zarar da verilemez.”

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinin yorumu ise şöyle:

“Potansiyel başbakan olarak yoğun gözlem altında bulunan Kramp-Karrenbauer, görüşlerini sadece dile getirmek değil, aynı zamanda hayata da geçirmek durumunda. Artan baskıya rağmen şimdiye kadar ortaya pek somut şeyler koyamadı. ABD’nin kaba ve kibirli dünya polisi rolünü kopyalamak istiyorsa, bu sorunlu bir durum olur. Bir bakanın birşeyleri şekillendirme isteği anlaşılabilir. Buna diyecek birşey yok. Ama güvenlik politikalarını sadece başkomutan bakışıyla görmek ölümcül sonuçlara yol açar.”

Südwest Presse ise NATO’nun 70’inci yılında transatlantik ilişkilerin geleceğini sorguluyor:

“Amerikalıların artan ilgisizliği, Avrupalıların kendi güvenlikleri için daha yoğun bir şekilde çalışmasını sadece siyasi ve askeri değil, stratejik açıdan da gerektiriyor. Bu bağlamda Rusya gibi komşularla ilişkilerin açıklığa kavuşturulması önem taşıyor. Hâlâ Trump sonrasında iyi günlere geri dönüleceğini uman Transatlantikçilerin hoşuna gitmeyecektir, ama büyük hami, ciddi bir durumda Avrupa’ya arka çıkıp çıkmayacağı konusunda kılı kırk yaracaktır.”

HALKWEB – BERLİN

 

Popüler Haberler

İlber Ortaylı Tübingen Üniversitesi’nde Türk-Alman ilişkilerini anlatacak

Stuttgart Başkonsolosluğu’nun Tübingen Eberhard Karls Üniversitesi ile işbirliği çerçevesinde “Tarihi Süreçte Türk-Alman İlişkileri“ adı altında bir konferans düzenleniyor.

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.

Tüm Haberler

Stuttgart’ta “kültürler arası” Noel konseri

Almanya’nın Stuttgart kentinde “İnterkültürel Noel Konseri” akşamı düzenleniyor.
dd

Ahmet Arpad’ın fotoğraf sergisi: Türkiye’den insan manzaraları

Alman toplumunun iç içe yaşadığı ve hangi koşullardan bu ülkeye geldiği konusunda pek fazla bilgi sahibi olmadığını düşünen yazar Ahmet Arpad, Türkiye’den portreleri segilemeyi sürdürüyor.
dd

Alman uzmanın göç uyarısı: Gelen kadınların dışlanmasına karşı özel destek gerekiyor

Son yıllarda Müslüman göçmenlerin beraberlerinde birçok kısıtlayıcı normu da Avrupa’ya taşıdıklarını hatırlatan Dr. Susanne Baumgart, kadınları toplumsal yaşamdan uzak tutan eğilimlere karşı anayasal ve psikolojik destek verilmesini istedi.
dd

“Türkçe cemaatlere teslim edilemeyecek kadar kutsaldır”

Almanya’da kan kaybeden “Türkçe” dersleri için alarm veriliyor. AKP hükümetinin Türkçe derslerini cemaatlerin çatısı altına yerleştirme politikası ülkede Türkçe derslerine ilgiyi her geçen gün azaltmaya devam ediyor.
dd

AB’nin yaptırımları ciddi: Brüksel ve Berlin’le Ankara’nın doğalgaz sürtüşmesi ısınıyor

AB Dışişleri Bakanları, Türkiye kamuoyu ABD ve Trump ile meşgul edilirken, Ankara'ya karşı ağır bir yaptırım kararı aldı. Ankara, Doğu Akdeniz'de ve kendi ekonomik tasarruf bölgesinde kaldığını ileri sürdüğü sulardaki doğalgaz yataklarında arama ve çıkarma çalışmalarında kararlı. Özellikle Kıbrıs nedeniyle, Berlin-Brüksel hattı ve Ankara arasındaki iplerin gerildiği gözleniyor. Mültecilere kapıların açılması tehditlerine yönelik tepkiler sertleşiyor.
dd

Esslingen’e Türkiye kökenli “Yeşil Başkan”: Yalçın Bayraktar

Türkiye kökenli Almanların yerel yönetimlerde etkili görevlere gelmelerinde üst üste sürprizler yaşanıyor. Hannover'den sonra Esslingen'de de yeni bir görevlendirme yapıldı.
dd

Barışçılar tedirgin: Almanya silah ihracatında rekora yürüyor

Sol Parti’nin soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıta göre, bu yılın ilk 10 ayında 7 milyar 420 milyon avro değerinde silah ihracatına onay verildi. Buna göre, silah satışı 2015 yılındaki rekora ulaştı.
dd

Avrupa’dan kesecek: Almanya’dan kendi ulusal uzay programına ek bütçe

Alman hükümeti, ulusal uzay programlarına daha fazla bütçe ayırmaya karar verdi. Almanya, Avrupa Uzay Ajansı’na yaptığı mali katkıyı ise azaltmayı planlıyor.
dd