Siyaset Milli Güvenlik Kurulu çağrısı: “Avrupa kendi güvenliğini eline almalı“

Milli Güvenlik Kurulu çağrısı: “Avrupa kendi güvenliğini eline almalı“

Almanya Savunma Bakanı’nın, dünyada daha aktif rol oynama ve bir MGK oluşturma çağrısı ile ABD ile AB arasındaki ilişkilerin geleceği, Alman basınında geniş yer alıyor.

Almanya Savunma Bakanı ve Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin Genel Başkanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in, Alman ordusunun uluslararası alanda daha aktif görev alması ve Almanya’da bir Milli Güvenlik Kurulu oluşturulması çağrısı Alman basınında geniş yer tutuyor. DW Türkçe’nin haberine göre Neue Osnabrücker Zeitung, Savunma Bakanı’nın önerilerini iç politik adım olarak değerlendiriyor:

“Çinlilerin müdahale birlikleri diye birşey duyan var mı? Japonya’nın askeri yollarla huzura kavuşturmak istediği bölgeler var mı? Brezilyalılar ticaret yollarını askerle mi koruyor? Ya da Hintliler? ABD de buna paralel olarak kendini geri çekiyor. İngilizlerin askeri müdahalelerini de uzun zamandır duymadık. Dronlar ve siber teknoloji ile geçmişte aklımıza bile gelmeyecek şeyleri artık bulunduğumuz yerden yapabiliyoruz. Küresel operasyonlar ve klasik silahlanmanın sözde gerekliliği ile ilgili tartışmalar enteresan bir şekilde sadece Avrupa ve Almanya ile sınırlı gibi görünüyor. Belirli bazı politikacıların seçim bölgelerinde ya da refahını bu şekilde güvenceye almaya çalışan ülkelerde birdenbire tanklar harekete geçip konuşlanmaya başladı.”

Reutlinger General-Anzeiger gazetesi, Alman Savunma Bakanı’nın bir Milli Güvenlik Kurulu oluşturulması önerisini ele alıyor:

“Oluşturulmasi önerilen Milli Güvenlik Kuruluna diplomasi, ekonomi ve düşünce kuruluşlarından ek uzmanlık alanları eklenecek. Dış politika ve güvenlik çıkarları ile ilgili durumlarda istişarelerde bulunulacak, fikirler geliştirilecek. Bu şekilde Berlin’in, Dışişleri Bakanı Maas’ın yaptığı gibi pasif diplomasi ve anlamsız boş demeçlerden kurtulması hedefleniyor. Kramp-Karrenbauer’in önerileri, Alman dış politikasına zarar verdiği yönünde Maas’ın yaptığı suçlamalara yanıt niteliğinde. Sonuçta ortada olmayan birşeye zarar da verilemez.”

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinin yorumu ise şöyle:

“Potansiyel başbakan olarak yoğun gözlem altında bulunan Kramp-Karrenbauer, görüşlerini sadece dile getirmek değil, aynı zamanda hayata da geçirmek durumunda. Artan baskıya rağmen şimdiye kadar ortaya pek somut şeyler koyamadı. ABD’nin kaba ve kibirli dünya polisi rolünü kopyalamak istiyorsa, bu sorunlu bir durum olur. Bir bakanın birşeyleri şekillendirme isteği anlaşılabilir. Buna diyecek birşey yok. Ama güvenlik politikalarını sadece başkomutan bakışıyla görmek ölümcül sonuçlara yol açar.”

Südwest Presse ise NATO’nun 70’inci yılında transatlantik ilişkilerin geleceğini sorguluyor:

“Amerikalıların artan ilgisizliği, Avrupalıların kendi güvenlikleri için daha yoğun bir şekilde çalışmasını sadece siyasi ve askeri değil, stratejik açıdan da gerektiriyor. Bu bağlamda Rusya gibi komşularla ilişkilerin açıklığa kavuşturulması önem taşıyor. Hâlâ Trump sonrasında iyi günlere geri dönüleceğini uman Transatlantikçilerin hoşuna gitmeyecektir, ama büyük hami, ciddi bir durumda Avrupa’ya arka çıkıp çıkmayacağı konusunda kılı kırk yaracaktır.”

HALKWEB – BERLİN

 

Popüler Haberler

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Özlem Demirel: “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor”

23 Nisan broşüründe Alevi Dedesi görseline de yer veren ve bu nedenle siyaset sahnesinde ve iktidar yanlısı basında linç edilen, hakkında yasal işlem başlatılan Ekrem İmamoğlu’na bir destek de Avrupa’dan geldi. Avrupa Parlamentosu Alevi Dostluk Grubu’ndan Sol Parti milletvekili Özlem Alev Demirel İmamoğlu’nu çalışmasından dolayı kutladı ve dayanışma içinde olduklarını bildirdi. AP Milletvekili Demirel “İktidar gücünü kaybettikçe karizmatik liderlere saldırıyor” dedi.

Kayyum kurbanı başkanlar Köln’deki Barış Senfonisi’ne katılıyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, sosyal medya üzerinden bir duyuru yaparak ‘‘görevden uzaklaştrılan‘‘ ve yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını 28 Eylül 2019 tarihinde Köln’de ağırlayacaklarını bildirdi.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd