Siyaset Milletvekili İsmail Tipi’den cesur paylaşım: Elbise giydi “Kadına şiddete hayır!” dedi

Milletvekili İsmail Tipi’den cesur paylaşım: Elbise giydi “Kadına şiddete hayır!” dedi

Federal Almanya’da ilkokullarda başörtüsü ve çarşaf yasağının en ateşli savunucularından olan İsmail Tipi 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla siyah bir elbise giyerek objektiflerin karşısına geçti ve “Kadına şiddete hayır!” dedi.

Hessen Eyalet Meclisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili İsmail Tipi instagram hesabından yaptığı paylaşımda siyah elbiseli olduğu halde elinde Almanca ve Türkçe olmak üzere “Kadına Şiddete Hayır” yazılı bir pankartla poz verdi. Tipi, paylaşımında şu ifadeye yer verdi:

“Bugün 25.11.2019, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Gün! Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Gün, kadınların hakaret, tehdit, dayak, hapis, baskı ve zulme maruz kaldıklarına vurgu yapar. Tüm kadınları sessizliğini kırmaya teşvik etmek istiyorum. Sessizliği bozmak, şiddetten kurtulmanın ilk adımıdır.”

ANAOKULLARDA VE İLKOKULLARDA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI TALEP EDİYOR

Türk asıllı Hıristiyan demokrat siyasetçi çocukların dinsel gerekçelerle “örtünmesini” reddederken, şu uyarılarda da bulundu:

“Bu ülkede çocuklarımızın çarşafla ve başörtüyle dışlanmasını doğru bulmuyorum. 14 yaşına geldiklerinde kendileri karar versinler. Bu maço erkek baskısından başka bir şey değil. İslam ülkesinde kara çarşaf olmadığını görüyorsunuz. Devlet adamlarının eşleri çocukları kapanmıyor. Selefi ya da Vahabi görüşlerinin altındaki hegemonya sadece erkeklerin diretmesi. Kadınların sosyal baskı ile buna büründüklerini ve kumaşa hapis olduklarını düşünüyorum. Büyük çoğunluğun baskı kalksa yüzlerini açacağına, toplumla göz göze gelip huzur bulacaklarına inanıyorum.”

Hıristiyan demokrat siyasetçi Tipi, anaokulları ve ilkokullarda başörtüsü ve çarşafın yasaklanmasını talep ediyor.

HALKWEB – WİESBADEN

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Çağdaş Gökbel ATGB İrlanda Temsilciliği’ne atandı

İstanbul Arel Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Çağdaş Gökbel Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilciliği’ne atandı.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

TFF sessiz: ATFF Başkanı Levent Karaca’nın başı ses kayıtları ile dertte

Avrupa Türk Futbol Federasyonu (ATFF) Başkanı Levent Karaca’nın telefon görüşmelerini izinsiz olarak kayıt altına aldığı ortaya çıktı. Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) adını kullanarak faaliyetlerini sürdüren ATFF’nin ses kaydı skandalı ile ilgili HALKWEB olarak bilgilendirdiğimiz TFF Başkanı Nihat Özdemir’den ise şu ana kadar herhangi bir ihtar gelmemesi de dikkati çekti.

Maske yok, test yok: Almanya’da Türk inşaat işçileri koronaya yakalandı

Salgın döneminde “Stuttgart 21” şantiyelerinde çalışan ve Türkiye’den getirilen 6 inşaat işçisinin koronavirüse yakalandığı haberi Almanya’da ortalığı karıştırdı. Türk inşaat firması ERFA bünyesinde çalışan 6 Türk işçide koronovirüsü tespit edilirken, ikisi hastaneye kaldırıldı. 4’ü ise barınma yerlerinde iki hafta tutulacak.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd