Siyaset Merkel’in hesapları ortamı geriyor: AKK 1-0 yenik başladı

Merkel’in hesapları ortamı geriyor: AKK 1-0 yenik başladı

Almanya'da Savunma Bakanlığı görevini üstlenen Annegret Kramp-Karrenbauer'in teçhizat bütçesini artırma fikri, koalisyon ortağı SPD tarafından bir kez daha reddedildi. 

Almanya’da koalisyon hükümetinin küçük ortağı SPD (Sosyal Demokrat Parti), yeni Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer’in savunma bütçesini önemli ölçüde artırma fikrine karşı çıktı. Almanya Yazı İşleri Ağı‘na konuşan SPD’nin geçici Genel Başkanı Thorsten Schäfer-Gümbel, “Biz koalisyon içinde ve federal hükümette bu konuyu halletmiştik” dedi. DW Türkçe’nin haberine göre bütçe ve orta vadeli mali planlama konularının görüşülüp karara bağlandığını ifade eden Schäfer-Gümbel, teçhizat bütçesinin bu şekilde artırılması konusunun gündemde olmadığını dile getirdi.

Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer’e ordunun halihazırda kullandığı teçhizatla ilgili sorunları ortadan kaldırmak gibi farklı konulara eğilme çağrısında bulunan Schäfer-Gümbel, “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın isteği doğrultusunda bir silahlanma siyaseti”nin ise Savunma Bakanı tarafından izlenmemesi gerektiğini ifade etti.

BAKAN’DAN NATO, SPD’DEN TRUMP VURGUSU

İktidar koalisyonunun büyük ortağı olan Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) genel başkanlığını da yürüten yeni Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung‘a yaptığı açıklamada, savunma harcamalarının artırılması gerektiğinden söz etmiş ve Almanya’nın, bir NATO hedefi olan askeri harcamaları 2024 yılına dek bütçenin yüzde 2’si oranına çekme kararına açık bir onay verdiğini belirtmişti.

Kramp-Karrenbauer ayrıca, gerek kabinede gerekse koalisyon komisyonunda bu tavrın hem bakan hem de parti genel başkanı olarak arkasında duracağını vurguladı.

SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil da, Funke Medya Grubu‘na yaptığı açıklamada, Bakan’ın bu tartışmayı yeniden başlatmasına bir anlam veremediğini dile getirerek, “Trump’ın arzuları doğrultusunda bir silahlanma olmayacak. SPD ile bu yapılamaz ve biz bunu koalisyon içinde defalarca ortaya koyduk” dedi.

HALKWEB – BERLİN

FOTO: CDU / Laurence Chaperon

 

Popüler Haberler

Sosyal medyada bu karikatür dolaşıyor: “Atatürk ayakkabılı Erdoğan”

Almanya’da Twitter, WhatsApp ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden, ayağına bol gelen Atatürk ayakkabıları ile aynaya bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karikatürü dolaşıyor.

Viyana’da genç sanatçılarımız: Nazlı Hacıalioğlu

Müziğin başkentindeki olanaklardan Avusturya'da yaşayan insanlarımızın yeterince yararlanmadığı ileri sürülüyor. Piyanist Nazlı Hacıalioğlu, bu gereksiz uzaklığı kısa sürede “yakına çeviren” sanatçılarımıza bir örnek. 

Avukat İlke Çakar uyardı: “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün“

Türk hukukçu ve sosyal güvenlik alanında uzman avukat İlke Çakar, Avrupalı Türklere seslenerek “Türkiye’den emeklilikte zam öncesi son 2 gün fırsatını değerlendirin” dedi.

Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonu satılıyor

Hüseyin Çiloğlu çocuklarının eğitim masraflarına çözün bulmak amacıyla ömrünü adadığı ve emek emek oluşturduğu Türkiye’nin tek antika traktör fotoğrafları koleksiyonunu satışa çıkarmak zorunda kaldı. Fotoğraf ustası, Avrupalı Türklere de arşivinin satışını duyurdu.

Deniz bitti: AKP’nin gözü, yurtdışındaki Türklerin emekliliğinde

AKP hükümeti tarafından Meclis’e sunulan “Yeni Ekonomi Paketi” yurtdışı Türklerinin emeklilik hakları ile ilgili olumsuz düzenlemeleri de beraberinde getiriyor. Söz konusu paketle AKP, SSK borçlanmasının kaldırılmasını da teklif etti.

Tüm Haberler

Alman milliyetçilerin işçi sınıfından destek alma hesapları: Sağ popülistler sendika binasını işgal etti

Sağcı eylemcilerin Alman Sendikalar Birliği sendika işgali, yeni soru işaretlerine neden oldu. Polis binaya izinsiz giren 5 milliyetçi eylemciyi itfaiye ekiplerinin yardımı ile aşağıya indirdi ve gözaltına aldı.
dd

Avusturya fena karıştı: “Büyükelçi Ozan Ceyhun Hıristiyanları aşağıladı” iddiası

Avusturya Büyükelçisi Ozan Ceyhun'un AKP destekli Ramazan toplantısında Hıristiyan ve Avusturya değerlerini rencide edici ifadelere yer verdiği iddiası Viyana'ya bir bomba gibi düştü. Açıklama için Uyum Bakanlığına davet edilen “eski solcu” Ceyhun, “Yanlış anlaşıldım” derken, konuşmanın videosunda yer alan ifadelerin kuşkuya yer bırakmadığı ileri sürüldü. 
dd

“Merkel farkı”: Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde kadınca yaklaşım etkili olmuş

Federal Almanya, uluslararası değerlendirmelere göre, koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alıyor. Berlin eyalet milletvekili Emine Demirbüken-Wegner bu başarının “bir kadın farkı” olarak görülmesini önerdi.
dd

AB’nin geleceği: İngilizlere göre Avrupa yeniden nasıl şekilleniyor?

Pandeminin, Avrupa Birliği’ni çözülmeye götürebileceğine dair bir  analiz İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlandı. Çözülmenin  birden fazla adımdan oluşacağına dikkat çekilen değerlendirmede, Avrupa Birliği’nin yıkıcı darbeler alacağı belirtiliyor.  
dd

Stuttgart Başkonsolosu Öner: “Gençlerimiz 19 Mayıs ruhuyla her iki topluma da yarar sağlayacak”

Esslingen Nürtingen ve Çevresi Türk Okul Aile Birlikleri Derneği (Toab Ess/Nür) “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları çerçevesinde dijital şölene damgasını vurdu.
dd

Almanya’nın dört bir köşesinde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okudular

Almanya’daki Türkiye kökenli gençler ülkenin dört bir yanında çektikleri videolarla özel bir 19 Mayıs kutlaması gerçekleştirdiler.
dd

Kabare ustası Muhsin Omurca: “Korona çağının ‘en komiği’ sağ popülistler”

Muhsin Omurca korona yasağı karşıtlarına  seslendi: “Koronanın ‘en komiği’ sağ popülistler ve komplo teoriciler. Ne kadar komik olduklarını bilseler bu işten iyi para kazanırlardı”
dd

Stuttgart korona gösterilerinin kalesine dönüştü: Polis ceza yağdırdı

Almanya'da kentlerde düzenlenen korona önlemlerini protesto gösterileri bir kez daha sağ popülistlerin ve komplo teoricilerin şovuna dönüştü. Haftalardır korona yasağı karşıtlarının eylemlerine sahne olan Stuttgart adeta salgın gösterilerinin kalesi durumunda. Polis kurallara uymayan eylemcilere ceza yağdırdı.
dd